12. Sayı | Türkiyedeki Bitkiler |
1769 Defa Görüntülenmiştir
Zenginliklerimizin Farkında mıyız?
 
 
Galdirik, özellikle Anadolu'nun kuzeyinde sıklıkla rastlanan ve eskilerimizin sofralarından hiç eksik etmedikleri faydalı bir bitki türüdür. Genelde rutubetli yerleri seven bu bitki Karadeniz, Marmara ve Batı Anadolu bölgelerinde yetişmektedir. Galdirik bitkisini, Mayıs ayından başlayarak Eylül ayına kadar yeşil olarak yaygın bir şekilde bulmamız mümkündür. 
 
Galdirik otu kendiliğinden yetişir. Mavi, uzun saplı çiçekleri olan bu bitkinin geniş ve oval olan yaprakları sert tüylüdür ve yerden 15-20 cm kadar yüksekliktedir. 
 
Yapılan araştırmalara göre galdirik bitkisinin, protein ve mineraller yönünden oldukça zengin olduğu ortaya çıkmıştır. Galdirik bitkisinin, kırmızı kan hücrelerinin yapımında görev alan ve eksikliğinde anemiye neden olan demir içeriği bakımından oldukça zengin olduğu bilinmektedir. Galdirik bitkisinin böbrek üstü bezlerini etkilediği ve bu nedenle insanları rahatlattığı tespit edilmiştir. Ayrıca bu otun yüksek oranda kalsiyum, potasyum ve mineral tuzları içerdiği görülmüştür. Mineral tuz içermesi nedeniyle bu otun tuzsuz rejimlerde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 
Galdirik taze sebze olarak tüketildiği gibi, gölgede kurutulup şifalı bitki olarak da kullanılabilmektedir. Gerek sebze olarak tüketildiğinde, gerekse bir tutam kurutulmuş galdirik yarım litre suda kaynatılıp içildiğinde aşağıdaki faydaları sağlamaktadır:
 
İdrar söktürücüdür.
Balgam atar.
Boğaz ağrılarına iyi gelir.
Ant-depresif özelliği vardır.
Öksürüğü gidermede etkilidir.
Bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir.
İltihap kurutucu ve ateş düşürücüdür.
Kanı temizleyicidir.
Kansere karşı koruyucu özellik taşımaktadır.
 
Galdirik bitkisinin haşlanmasında dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, önce sıcak suya değil, soğuk suya atılarak kaynatılmasıdır. Bu durumda haşlanmış galdirik kararmayacak ve yeşil kalacaktır.
 
Diğer Makaleler
 » ATO BAŞKANI SALİH BEZCİ
 » 22. Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali
 » 23. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali
 » Ağrı Buz Mağarası
 » AKDAMAR KLİSESİ
 » ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK
 » ANKARA VALİSİ ALAADDİN YÜKSEL
 » BEYAZ GÜVERCİN KISA FİLM YARIŞMASI
 » Bir Yanı Çöl, Bir Yanı Deniz TUNUS
 » Bozova’da Keşkek Festivali
 » CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL
 » DÜNYA ANKARA’YI TANIYACAK
 » Gazlıgöl Kaplıcası
 » İBRAHİM ÇALLI
 » Keşkek
 » Kuş Gözlemciliği
 » Pamukkale’de Uçmak
 » PAPATYA
 » ŞERBETLERİMİZ
 » TELİF HAKLARINI KORUMA VE KORSANLA MÜCADELE KAMU SPOTU HAZIRLANACA
 » Türkiye’de ‘Halı Sektörü’ Denildiğinde Akla İlk Gaziante
 » TUTAP BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
 » Yalnız ve Mağrur
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com