12. Sayı | Gezi Notları |
1866 Defa Görüntülenmiştir
Gazlıgöl Kaplıcası

 

Afyon Gazlıgöl Kaplıcası, Afyonkarahisar iline bağlı İhsaniye ilçesi, Gazlıgöl Beldesi'ndedir. Afyon’un kuzeyinde yer alan Gazlıgöl Kaplıcası, il merkezine 25 km uzaklıktadır. Gazlıgöl Kaplıcası'nda vücudun gereksinim duyduğu kombine bir tedavi ve dinlenme olanağı rahat bir şekilde sağlanabilmektedir.

Bu kaplıcanın Frigyalılar zamanından beri kullanıldığı sanılmaktadır. Afyonkarahisar'ın meraları, temiz havası, açık hava müzesi görünümündeki doğası, zengin tarihi mermer ocakları, kalesi, maden sodası, kaymağı, vişneli ekmek kadayıfı ve insana hayat veren kaplıcaları bulunmaktadır. Afyonkarahisar, termal su ve kaplıca açısından Türkiye'nin en şanslı bölgesidir.

Gazlıgölün şifalı suyu iki türlü uygulanmaktadır:

1-İçmeTedavisi
2-Banyo Tedavisi

İçme Tedavisi: Kaplıcada içme suyu olarak kullanılan şifalı su, sodyum bikarbonatlı sular grubundandır. Bu suyun ılık şekilde içilmesi halinde ağrılı ve spazmlı böbrek hastalıklarına, mide rahatsızlıklarına, karaciğer, safrakesesi ve bağırsak ağrılarına tavsiye edilmektedir.

Banyo Tedavisi: Romatizmal hastalıklar, kemik hastalıkları, nevrit, artroz, kadın hastalıkları ve deri hastalıklarına tavsiye edilmektedir. Ayrıca suyun bulunduğu kapalı ortamlarda oluşan nemli ve buharlı havanın solunumu da tedavi edici bir etken oluşturmaktadır.

Diğer Makaleler
 » ATO BAŞKANI SALİH BEZCİ
 » 22. Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali
 » 23. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali
 » Ağrı Buz Mağarası
 » AKDAMAR KLİSESİ
 » ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK
 » ANKARA VALİSİ ALAADDİN YÜKSEL
 » BEYAZ GÜVERCİN KISA FİLM YARIŞMASI
 » Bir Yanı Çöl, Bir Yanı Deniz TUNUS
 » Bozova’da Keşkek Festivali
 » CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL
 » DÜNYA ANKARA’YI TANIYACAK
 » İBRAHİM ÇALLI
 » Keşkek
 » Kuş Gözlemciliği
 » Pamukkale’de Uçmak
 » PAPATYA
 » ŞERBETLERİMİZ
 » TELİF HAKLARINI KORUMA VE KORSANLA MÜCADELE KAMU SPOTU HAZIRLANACA
 » Türkiye’de ‘Halı Sektörü’ Denildiğinde Akla İlk Gaziante
 » TUTAP BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
 » Yalnız ve Mağrur
 » Zenginliklerimizin Farkında mıyız?
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com