12. Sayı | Doğadan |
2591 Defa Görüntülenmiştir
Ağrı Buz Mağarası
Doğa meraklısı turistlerin rotaları üzerinde bulunan mağara, Doğubayazıt’a bağlı Hallaç Köyü’nün üç kilometre kuzey doğusunda, Küçük Ağrı Dağı’nın eteklerindeki lavların altında doğal bir mağaradır. Mağara toprağın 7-8 metre altında yer almaktadır. Mağara uzun eksenli, 100 metre uzunluğunda, 50 metre eninde ve 10 metre derinliğinde bazalt lav-kayalarla kaplı elips biçimli bir çukurdur. Mağara tavanından damlayan sular, hava akımının etkisiyle donarak bu kayalar üzerinde buza dönüşmektedir.
Mağaranın dip kısmından gelip iç kısmını soğutan bu soğuk havanın özel bir bileşim olduğu sanılmaktadır. Mağara içinde kuşların yuva yapması, şimdiye kadar mağara içinde kimsenin etkilenmemesi ve devamlı buzlu su alınması ise hava bileşiminin zehirsiz olduğunu göstermektedir. Ayrıca giriş kısmında sürekli sıcak ve soğuk hava akımı bulunmaktadır.
Kayaların üzerinde renk renk görünen temiz buz tabakaları, sarkıt ve dikitleri olan buz mağarası mevsimlere göre değişken bir havaya sahiptir. Mağaranın ağzından süzülen, gün ışığının mağara içindeki buzlar üzerinde yarattığı ışık oyunları ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir. 
Mağaranın en önemli özelliklerinden biri yazın soğuk, kışın sıcak olmasıdır. Bu sebeple mağara, yaz aylarında Hallaç köylülerince yiyecek saklamak amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca buz mağarası, çevresindeki yerleşimlerin su ihtiyacını da karşılamaktadır. 
 
Diğer Makaleler
 » ATO BAŞKANI SALİH BEZCİ
 » 22. Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali
 » 23. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali
 » AKDAMAR KLİSESİ
 » ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK
 » ANKARA VALİSİ ALAADDİN YÜKSEL
 » BEYAZ GÜVERCİN KISA FİLM YARIŞMASI
 » Bir Yanı Çöl, Bir Yanı Deniz TUNUS
 » Bozova’da Keşkek Festivali
 » CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL
 » DÜNYA ANKARA’YI TANIYACAK
 » Gazlıgöl Kaplıcası
 » İBRAHİM ÇALLI
 » Keşkek
 » Kuş Gözlemciliği
 » Pamukkale’de Uçmak
 » PAPATYA
 » ŞERBETLERİMİZ
 » TELİF HAKLARINI KORUMA VE KORSANLA MÜCADELE KAMU SPOTU HAZIRLANACA
 » Türkiye’de ‘Halı Sektörü’ Denildiğinde Akla İlk Gaziante
 » TUTAP BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
 » Yalnız ve Mağrur
 » Zenginliklerimizin Farkında mıyız?
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com