6. Sayı | Festivaller |
1984 Defa Görüntülenmiştir
TÜRKSOY’LA NEVRUZ ATEŞİ TÜM TÜRKİYE’Yİ SARIYOR
 
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), 2010 yılında UNESCO ve 2011 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda gerçekleştirdiği Nevruz Şölenleri sonrasında, birlik ve beraberliğin, bir arada yaşama arzusunun güçlenmesine vesile olan Nevruz etkinliklerini, bu yıl tüm Türkiye çapında düzenlediği etkinlikler ile gerçekleştiriyor.
Baharı, bolluk ve bereketi müjdeleyen Nevruza, Türk dili konuşan 15 farklı topluluktan temsilciler katıldı. Azerbaycan Cumhuriyeti, Kazakistan Cumhuriyeti, Kırgızistan Cumhuriyeti, Özbekistan Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti, Türkmenistan,  Rusya Federasyonu'na bağlı Altay Cumhuriyeti, Başkurdistan Cumhuriyeti, Hakas Cumhuriyeti, Saha (Yakut) Cumhuriyeti, Tataristan Cumhuriyeti, Tıva Cumhuriyeti, Moldova Cumhuriyetine bağlı Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve ilk defa Nevruz etkinliklerine katılım gösteren Çin Halk Cumhuriyeti Sincan – Uygur bölgesinden gelen 200’ü aşkın sanatçının katılımıyla, özünde var olduğu gibi birlik, dostluk, huzur ve hoşgörü içinde kutlandı.
Yumurtaların tokuşturulduğu, demirlerin dövüldüğü ve Nevruz ateşlerinin üzerinden atlanıldığı etkinliklerin Ankara’daki adresi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal ettikten sonra Anıtkabir yapılana kadar 15 yıl misafir olduğu Devlet Resim Heykel Müzesi ve önemli etkinliklere ev sahipliği yapan Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonuydu.
Gündüz saatlerinde gerçekleşen etkinliğin ardından ise TÜRKSOY sanatçıları, MEB Şura Salonu’nda baharın gelişini konu alan 3 saatlik unutulmaz bir performansa sergiledi. Keçiören Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan ve 16 ülkeden sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilen Nevruz etkinlikleri geniş bir protokol ve izleyici kitlesi tarafından coşkuyla takip edildi. MEB Şura Salonu’nu dolduran izleyiciler, Türk dünyasının ortak bayramı olan Nevruz’la birlik ve kardeşlik sevincini yaşadılar.
 
Multimedya
Nevruz Kutlamaları
Diğer Makaleler
 » TÜRK MUTFAĞI VE SOSYALLEŞME
 » 100 ünlünün 100 portresini hazırlayan Ressam
 » BÜRYAN KEBABI TARİHÇESİ VE YAPILIŞI
 » Çal Mağarası
 » D ITM Texpo Eurasia 2012 29.Tekstil, Dokuma, İplik, Terbiye, Örgü
 » Dünyanın Yedi Harikasından Biri Bodrum Halikarnas Mozolesi
 » Kangal Doktor Balıklar
 » KAZAZİYE SANATI
 » Kelebekler Vadisi, Muğla
 » Konya Mevlana Müzesi
 » MACARİSTAN’DAKİ TÜRK ANITLARI
 » Rüzgâr Türkiye'nin lehine esmeye başladı
 » ŞİFALI İNCİ MAYDANOZ
 » TABLOLARINA MODELLİK EDEN RESSAM
 » TELİF HAKLARI VE KORSANLA MÜCADELE, SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » TERS LALENİN ANAVATANI: TÜRKİYE
 » TÜRKİYE’NİN İLK TANITIM KLİBİ GALASI 30 MAYIS’TA İSTANBU
 » Türkiye’nin Tanıtımında ve Turizmin gelişmesindeki hayati pro
 » Uluslararası İstanbul İplik Fuarı
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com