6. Sayı | Röportaj |
2272 Defa Görüntülenmiştir
100 ünlünün 100 portresini hazırlayan Ressam
 
ZEYNEP YAZICI

 
Biraz kendinizden bahseder misiniz? Resim yapmaya ne zaman, nasıl başladınız?
Ardahanlı bir annenin ve de Posoflu bir babanın kızıyım. 1977 yılında doğumumla birlikte başladım düşler kurmaya. O rengârenk ve siyah – beyaz detayların, masum heyecanların, ortak korkuların ve coşkuların, küçük mutlulukların heyecanla paylaşıldığı bir yaşam düşledim kendimce. İlkokul birinci sınıftayken defter kenarlarına yaptığım süslerle dikkatleri çekiyordum. Kendi sınıf arkadaşlarımın defterleri, sonra diğer sınıftaki arkadaşlarımın defterleri derken... Ders aralarında dışarı çıkıp bahçede ip atlamak yerine, ben sürekli desenler çiziyordum. Renkli çiçekler, sarmaşıklar, böcekler… Babamın mesleğinden dolayı Türkiye’nin birçok ilinde büyümüştüm, birden fazla kültürü farkında olmadan içselleştirmiştim. Resim yarışmalarında birçok ödül aldım ama neler yaptığımın çok da bilincinde olmadan yıllar geçti. Niğde Üniversitesi İnşaat bölümünü bitirdim.
Biz sizi Başbakan Erdoğan'ın yağlı boya resimleriyle biliyoruz. Başka çalışmalarınız var mı?
Yaklaşık 4 ay kadar Kazakistan’da kaldım. Kazakistan Ulaştırma Bakanı Sayın Berik Kamaliyev’in ve özellikle Cumhurbaşkanları Sayın Nursultan Nazarbayev’in birçok portre çalışmasını yaptım. Şu anda Turizm Tanıtma Platformu (TUTAP) için özel bir sergi hazırlığı içerisindeyim ve Mayıs ayı içerisinde bir açık artırma organizasyonumuz olacak.
‘100 ünlünün 100 portresi’ çalışmanız nasıl gidiyor? Ne zamandır bu çalışmayı yapıyorsunuz? Kaç ünlüyü resmettiniz ve kimleri resmedeceksiniz?
 
Açıkçası bu proje, çok kapsamlı ve zor bir proje. Şu anda ilk ünlü yüzümüz Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın portreleri. Diğer ünlülerimizi de siyaset ve iş insanları, sporcular, medya profesyonelleri, ses ve sinema sanatçıları olarak gruplara ayırdık. Toplamda, adından da anlaşıldığı üzere, 100 ünlü yağlı boya portresi çalışılacak. Ben Ressam Zeynep Yazıcı olarak sosyal sorumluluk projelerine tuvalimle, fırçamla ve renklerimle gücümün yettiği kadar destek vermeye çalışıyorum. Şu an için en büyük düşüm, 100 ünlü 100 resim sergisi projesini gerçekleştirmek.
 
Diğer Makaleler
 » TÜRK MUTFAĞI VE SOSYALLEŞME
 » BÜRYAN KEBABI TARİHÇESİ VE YAPILIŞI
 » Çal Mağarası
 » D ITM Texpo Eurasia 2012 29.Tekstil, Dokuma, İplik, Terbiye, Örgü
 » Dünyanın Yedi Harikasından Biri Bodrum Halikarnas Mozolesi
 » Kangal Doktor Balıklar
 » KAZAZİYE SANATI
 » Kelebekler Vadisi, Muğla
 » Konya Mevlana Müzesi
 » MACARİSTAN’DAKİ TÜRK ANITLARI
 » Rüzgâr Türkiye'nin lehine esmeye başladı
 » ŞİFALI İNCİ MAYDANOZ
 » TABLOLARINA MODELLİK EDEN RESSAM
 » TELİF HAKLARI VE KORSANLA MÜCADELE, SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » TERS LALENİN ANAVATANI: TÜRKİYE
 » TÜRKİYE’NİN İLK TANITIM KLİBİ GALASI 30 MAYIS’TA İSTANBU
 » Türkiye’nin Tanıtımında ve Turizmin gelişmesindeki hayati pro
 » TÜRKSOY’LA NEVRUZ ATEŞİ TÜM TÜRKİYE’Yİ SARIYOR
 » Uluslararası İstanbul İplik Fuarı
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com