6. Sayı | Sektör |
1668 Defa Görüntülenmiştir
Rüzgâr Türkiye'nin lehine esmeye başladı
 
 
Türk tekstil ve hazır giyimciler katıldıkları yurtdışı fuarlarda aldıkları siparişlerle zor geçmesi beklenen 2012'ye de güzel bir başlangıç yaptılar. Yurtdışı fuarlarını ağırlıklı olarak Türk firmaları doldururken, büyük alıcıların da tercihi Türk firmaları oldu. Avrupa pazarının önemli oyuncusu haline gelen Türk tekstil ve hazır giyimciler, katıldıkları fuarlardan büyük ilgi ve moralle döndüler. 
 
Türkiye'de son yıllarda sağlığa zarar vermeyen maddelerden ve organik pamuktan üretilmiş giyim eşyalarının da üretimi hızını artırmaktadır. Zaman zaman bu sektörlerin rekabet güçleri rakiplerin ataklarına göre azalıp artsa da Türkiye bu alanda önemli bir yere sahiptir. Son yıllarda yaşanan gelişmeler de bu gerçeği bir kez daha gözler önüne sermektedir.
 
Kaliteli ve esnek üretimi ile dikkat çeken Türkiye, geçmişte rakiplerine kaptırdığı üretimi geri almaya başlamış durumda. Belirli bir kaliteye alışan Avrupalı müşteri Çin, Endonezya veya Pakistan yerine artık Türk firmalarını seçer oldu. Çünkü Avrupa'da çalıştıkları üreticilerin çoğunun ya kalitesi düştü ya da kapandı.
 
Türkiye'nin tekstil ihracatında kriz öncesi yıl 2008'i aştığını ve o sene 6.8 milyar dolar olan ihracatın 2011'de 3.2 milyar doları ev tekstilinden olmak üzere 8 milyar dolara çıktığını ifade eden uzmanlar, 2011'de, 2010'a göre yüzde 24 artış olduğunu,  2012'de 9.5-10 milyar dolarlık tekstil ihracatı beklendiğini açıkladılar.
 
Diğer Makaleler
 » TÜRK MUTFAĞI VE SOSYALLEŞME
 » 100 ünlünün 100 portresini hazırlayan Ressam
 » BÜRYAN KEBABI TARİHÇESİ VE YAPILIŞI
 » Çal Mağarası
 » D ITM Texpo Eurasia 2012 29.Tekstil, Dokuma, İplik, Terbiye, Örgü
 » Dünyanın Yedi Harikasından Biri Bodrum Halikarnas Mozolesi
 » Kangal Doktor Balıklar
 » KAZAZİYE SANATI
 » Kelebekler Vadisi, Muğla
 » Konya Mevlana Müzesi
 » MACARİSTAN’DAKİ TÜRK ANITLARI
 » ŞİFALI İNCİ MAYDANOZ
 » TABLOLARINA MODELLİK EDEN RESSAM
 » TELİF HAKLARI VE KORSANLA MÜCADELE, SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » TERS LALENİN ANAVATANI: TÜRKİYE
 » TÜRKİYE’NİN İLK TANITIM KLİBİ GALASI 30 MAYIS’TA İSTANBU
 » Türkiye’nin Tanıtımında ve Turizmin gelişmesindeki hayati pro
 » TÜRKSOY’LA NEVRUZ ATEŞİ TÜM TÜRKİYE’Yİ SARIYOR
 » Uluslararası İstanbul İplik Fuarı
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com