6. Sayı | Ülkeler |
2337 Defa Görüntülenmiştir
MACARİSTAN’DAKİ TÜRK ANITLARI
 
Geçmişte Osmanlı himayesi altında bulunan Macaristan’da İslamî faaliyet gösteren merkezler ve kültürel kurumlar inşa olunmuştur. Bu binalar o dönemde bu topraklarda yaşayan ve yaklaşık olarak nüfusunun 50- 80 bin arasında olduğu tahmin edilen Osmanlı-Türk tebaasının gündelik, kültürel ve dinî hayatının bir parçası olarak gerekli unsurlardı.
 
O yıllarda ülkede inşa edilen bu binaların büyük kısmını camiler oluşturur. Dışarıdan bakıldığında sekiz köşeli görünen, içerden daire şeklinde bir kubbesi olan, Pécs şehrindeki Gazi Kasım Paşa Camisi ve üzeri çatılı olan Zigetvar’daki Süleymaniye Camisi, Macaristan’daki Osmanlı mimarisinin önemli eserlerindendir.
 
Macaristan’daki Türk anıtlarını şöyle sıralayabiliriz: 
 
Türk kulesi, Hamza Bey Camisinin minaresi, Kula Kulesi, Malkoç Bey Camisi, Güzelce Rüstem Paşa Hamamı, Ágoston Meydanındaki Katolik kilisesinin duvarında cami duvarı kalıntısı, Gazi Kasım Paşa Camisi, İdris Baba Türbesi, Yakovalı Hasan Camisi, Memi Paşa Hamamının kalıntıları.
 
Ayrıca Macaristan’da gezilecek yerler
 
Balaton Gölü: Orta Avrupa’nın en geniş gölü unvanına sahiptir. 
Baja: Burası, günümüzde tatil ve spor merkezi olarak bilinmektedir. Burada görülecek yerler arasında: Istvan Türr Müzesi, Istvan Nagy Galerisi, Bunyevac Köy Evi bulunmaktadır.
Sopron: Burası kırmızı şaraplarıyla ünlü bir şehirdir. Buradaki yangın kulesi kentin bir sembolü durumundadır. 
Peyç (Pécs): Macaristan’ın ilk üniversitesi 1367’de, burada kurulmuştur. Peyç kentinin ana meydanına damgasını vuran Osmanlı kubbeli yapının üzerindeki hilal ve haç, barışsever dünya halkları için, önemli bir görüntü sergilemektedir.
Zigetvar: Türklerin yaptırdığı Sultan Süleyman Camisi, daha sonradan Ortodoks kilisesine çevrilen Ali Paşa Camisi, 1960 yıllarında restore edilen Zigetvar Kalesi ve Tarih Müzesi, Zigetvar şehrinin tarihi zenginlikleri olarak öne çıkıyor.
Zigetvar kentinde Osmanlı biçimli pencerelere sahip, bir Barok Kilise de bulunmaktadır. Yapının aslı, 1596 yılında inşa edilen “Ali Paşa Camisi”dir. Cami, daha sonra kiliseye çevrilmiş ve bir çan kulesi eklenmiştir. Ardından Macarlar, restorasyonda değişik Barok eklerini kaldırınca, yapının Osmanlı kimliği öne çıkmış. Kilisenin kubbesinde ise ilginç bir fresko vardır.
 
Multimedya
Türk Anıtları-Macaristan
Diğer Makaleler
 » TÜRK MUTFAĞI VE SOSYALLEŞME
 » 100 ünlünün 100 portresini hazırlayan Ressam
 » BÜRYAN KEBABI TARİHÇESİ VE YAPILIŞI
 » Çal Mağarası
 » D ITM Texpo Eurasia 2012 29.Tekstil, Dokuma, İplik, Terbiye, Örgü
 » Dünyanın Yedi Harikasından Biri Bodrum Halikarnas Mozolesi
 » Kangal Doktor Balıklar
 » KAZAZİYE SANATI
 » Kelebekler Vadisi, Muğla
 » Konya Mevlana Müzesi
 » Rüzgâr Türkiye'nin lehine esmeye başladı
 » ŞİFALI İNCİ MAYDANOZ
 » TABLOLARINA MODELLİK EDEN RESSAM
 » TELİF HAKLARI VE KORSANLA MÜCADELE, SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » TERS LALENİN ANAVATANI: TÜRKİYE
 » TÜRKİYE’NİN İLK TANITIM KLİBİ GALASI 30 MAYIS’TA İSTANBU
 » Türkiye’nin Tanıtımında ve Turizmin gelişmesindeki hayati pro
 » TÜRKSOY’LA NEVRUZ ATEŞİ TÜM TÜRKİYE’Yİ SARIYOR
 » Uluslararası İstanbul İplik Fuarı
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com