6. Sayı | Kültür ve Sanat |
2485 Defa Görüntülenmiştir
Konya Mevlana Müzesi
 
 
Türkiye’nin Konya ilinde bulunan Mevlâna Müzesi, Mevlâna veya Rumî olarak da bilinen sufî mutasavvıf Celaleddin Muhammed Rumî Hz.’nin türbesidir. Burası, ayrıca, daha ziyade Semazenler olarak tanınan Mevlevî tarikatı dervişlerinin tekkesiydi.
 
Mevlâna’yı Konya’ya davet eden dönemin Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad, 12 Ocak 1231’de vefat eden Mevlâna’nın babası Bahaeddin Veled’i kendi sarayının gül bahçesine defnetmeyi önermiştir. Mevlâna Hz.’nin kendisi de 17 Aralık 1273’te vefat ettiğinde babasının yanına gömülmüştür.
 
Mevlâna Hz.’nin takipçilerinden Hüsamettin Çelebi, hocasının kabrinin üzerine bir türbe (Kubbe-i Hadra) yaptırmaya karar vermiştir. Selçukluların inşası, 1274 yılında Mimar Behrettin Tebrizli tarafından tamamlanmıştır. Kubbenin silindirik kısmı, aslen 4 sütun üzerinde yükselir. Kubbenin koni şeklindeki kısmı ise turkuaz fayanslarla kaplıdır.
 
Müzenin mermer taşlı avlusuna ana giriş olan ‘Dervîşân Kapısı’ndan girilir. Sağ tarafta, dervişlerin mutfağı (Matbah) ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılan Hürrem Paşa Türbesi yer alır. Sol tarafta ise Sultan III. Murad zamanında yaptırılmış olan küçük kubbelerle kaplı 17 derviş hücresi sıralanmıştır. Mutfak, dervişlerin eğitiminde ve onlara Sema öğretirken de kullanılıyordu. Avlunun ortasındaki Şadırvan, Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmıştır.
 
Avlunun doğusunda ise Sinan Paşa, Fatma Hatun ve Hasan Paşa türbeleri yanında Semahane ve mescit bölümleri ile Mevlâna Hz. ve babasıyla birlikte aile fertlerinin mezarlarının da içerisinde bulunduğu ana bina yer alır.
 
Müzede yer alan iki levha, Mevlâna`nın felsefesini ve düşünce sistemini açıklaması açısından önemlidir. Birinci levha Türkçedir ve şöyledir;
 
"Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol!"
 
İkinci levha ise Mevlana’nın Farsça bir rubaisidir. Türkçe çevirisi şöyledir;
 
"Gel… Gel… Ne olursan ol, gel… İster kâfir, ister mecûsî, ister puta tapan ol, gel… Bizim dergâhımız ümitsizlik dergâhı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel…"
 
Multimedya
Mevlana Müzesi
Mevlana Müzesi
Diğer Makaleler
 » TÜRK MUTFAĞI VE SOSYALLEŞME
 » 100 ünlünün 100 portresini hazırlayan Ressam
 » BÜRYAN KEBABI TARİHÇESİ VE YAPILIŞI
 » Çal Mağarası
 » D ITM Texpo Eurasia 2012 29.Tekstil, Dokuma, İplik, Terbiye, Örgü
 » Dünyanın Yedi Harikasından Biri Bodrum Halikarnas Mozolesi
 » Kangal Doktor Balıklar
 » KAZAZİYE SANATI
 » Kelebekler Vadisi, Muğla
 » MACARİSTAN’DAKİ TÜRK ANITLARI
 » Rüzgâr Türkiye'nin lehine esmeye başladı
 » ŞİFALI İNCİ MAYDANOZ
 » TABLOLARINA MODELLİK EDEN RESSAM
 » TELİF HAKLARI VE KORSANLA MÜCADELE, SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » TERS LALENİN ANAVATANI: TÜRKİYE
 » TÜRKİYE’NİN İLK TANITIM KLİBİ GALASI 30 MAYIS’TA İSTANBU
 » Türkiye’nin Tanıtımında ve Turizmin gelişmesindeki hayati pro
 » TÜRKSOY’LA NEVRUZ ATEŞİ TÜM TÜRKİYE’Yİ SARIYOR
 » Uluslararası İstanbul İplik Fuarı
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com