3. Sayı | Belediyeler |
2272 Defa Görüntülenmiştir
Kartpostal Şehri Amasya

Amasya’yı görmediyseniz henüz en güzelini görmediniz Amasya, birçok özelliğinden dolayı bilinse de aslında görülmeden fikir sahibi olunabilecek bir şehir değil. Amasya’yı görmek, havasını solumak ve bu büyülü şehri içinde yaşamak lazım.
Amasya eski Valisi Halil İbrahim Daşöz Malatya dan Amasya’ya atandığı dönemde kendisine Malatyalılar; büyük bir şehirden, fazla bilinmeyen küçük bir ile gidiyorsunuz diye üzüntülerini ifade etmişler. İlk kez Amasya’yı Vali sıfatı ile gören Sayın Daşöz hayretler içerisinde kalmış ve'' nasıl oldu da bu kadar muhteşem bir şehri bu güne kadar görmedim'' diye kendi kendine sormuş…


 Etrafında dağların sıralanması, şehrin içinden geçen Yeşilırmağın çağlaması, Konakların gelen misafirleri ağırlaması, Kral mezarlarının gece ışık saçması, Şehzadelerin geçmişten günümüze yansıması, ulu önder Atatürk’ün Kurtuluş meşalesini burada yakması bile, bu gizemli ve bir o kadar da büyülü şehri, anlatmamıza yetmiyor.

Amasya tarihi dokusu, müzesi, konakları, inanç merkezleri, el sanatları, minyatür müzesi, yeşilırmağın şehrin ortasından geçişi ve çevre düzenlemesiyle ziyaretçilerin gönül ferahlığı ile zaman geçirdikleri, gezilecek mekânları kısa zamanda ziyaret edebildikleri, toplumsal olayların ve adli problemlerin çok düşük seviyede olduğu bir huzur şehri. Son yıllarda artan ziyaretçi sayısı ile konaklama ihtiyacının gelecek zamanda artacağı Amasya buna paralel ağırlayacağı misafirleri için gerekli alt yapı çalışmalarına da hız vermektedir.

Multimedya
Amasya
Diğer Makaleler
 » BURASI KUZEY KIBRIS
 » ABD'Lİ UDİ SCOTT WILSON
 » ALTINOLUK
 » ANTALYA
 » Azerbaycan
 » Çölde Teknoloji Raksı
 » Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü Sayın Orhan Birdal
 » Dizilerden Daha Büyük Tanıtım Düşünemiyorum
 » GOYA
 » İnanç Rotası
 » Kına Gecesi
 » Orhan GENCEBAY
 » SCHAUİNSLAND-REİSEN
 » T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımc
 » Turizim de 2012 Hedefleri
 » Turizm Cenneti Belek
 » TÜRK DAMAK TADINI VE YEMEKLERİNİ ORTADOĞU PAZARINA SUNAN KİŞİ
 » Türkiye'nin en fazla nüfusa sahip BİRİNCİ ilçesi
 » Türkiyeyi karış karış gezen büyükelçi
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com