6. Sayı | Türkiyedeki Bitkiler |
4730 Defa Görüntülenmiştir
TERS LALENİN ANAVATANI: TÜRKİYE
 
 
Ters lale ve lale Anadolu’nun bahçelerinde yüzyıllar boyu baş tacı olmuş çiçeklerdir. Ülkemizde ters lale; Elazığ, Van, Hakkari ve Adıyaman'da yetişmektedir. Halk arasında ‘Arıcak Lalesi’, ‘Ağlayan Gelin’, ‘Ağlayan Lale’, ‘Kerbelâ’, ‘Kral Lalesi’, ‘Yayla Çanı’, ‘Yere Bakan Lale’ ve ‘Galör’ olarak da bilinir. Ters Lale, yılda sadece Mart-Nisan ayları arasında bir kere çiçek açar. Eriyen karın altından çıkar ve çok kısa ömürlü olur. Yalnızca 3 veya 4 hafta canlı kalabilir.  Bahar müjdecisi olarak da sembolik önem taşır.
 
Ters lale doğanın değişik bölgelerinde 1000–3000 metre yükseklikteki yamaçlarda, taşlı ve meyilli arazilerde ve çalılıklarda doğal olarak yetişir. Ters Lalenin çan şeklinde kırmızı, turuncu, mor ve nadiren de sarı renkli çiçekleri vardır. Bu rengarenk çiçekler, doğaya harika bir güzellik katar. Bitkinin ortalama boyu 60–100 cm arasında olup, dallanmadan uzar. Yaprakları kiremit şeklinde ve dairesel dizilişlidir. Üzerinde zaman zaman beliren balözü damlasından dolayı, Ters Laleye Ağlayan Gelin adı verilmiştir. Ters lale soğanları taze iken etrafa kuvvetli bir koku yayar; ancak bu koku ‘fritillarian alkaloit’inden dolayı zehirlidir. Bu nedenle oda içinde yetiştirilmesi uygun olmadığı gibi, aynı zamanda sağlık açısından da tehlikelidir.
 
Ters lale, genelde kozmetik ve ilaç sanayinde, süs çiçeği olarak da parklarda ve bahçelerin dekorasyonlarında kullanılmaktadır. Başka ülkelere canlı olarak taşınabilmesi ve kolay üretilmesi gibi nedenlerle de günümüzde ekonomik değeri artmıştır. Ters lale ihracatının büyük çoğunluğu Hollanda’ya, çok az miktarda da Almanya, İngiltere, ABD, Japonya ve Danimarka’ya yapılmaktadır.
 
Multimedya
Ters Lale
Ters Lale
Diğer Makaleler
 » TÜRK MUTFAĞI VE SOSYALLEŞME
 » 100 ünlünün 100 portresini hazırlayan Ressam
 » BÜRYAN KEBABI TARİHÇESİ VE YAPILIŞI
 » Çal Mağarası
 » D ITM Texpo Eurasia 2012 29.Tekstil, Dokuma, İplik, Terbiye, Örgü
 » Dünyanın Yedi Harikasından Biri Bodrum Halikarnas Mozolesi
 » Kangal Doktor Balıklar
 » KAZAZİYE SANATI
 » Kelebekler Vadisi, Muğla
 » Konya Mevlana Müzesi
 » MACARİSTAN’DAKİ TÜRK ANITLARI
 » Rüzgâr Türkiye'nin lehine esmeye başladı
 » ŞİFALI İNCİ MAYDANOZ
 » TABLOLARINA MODELLİK EDEN RESSAM
 » TELİF HAKLARI VE KORSANLA MÜCADELE, SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » TÜRKİYE’NİN İLK TANITIM KLİBİ GALASI 30 MAYIS’TA İSTANBU
 » Türkiye’nin Tanıtımında ve Turizmin gelişmesindeki hayati pro
 » TÜRKSOY’LA NEVRUZ ATEŞİ TÜM TÜRKİYE’Yİ SARIYOR
 » Uluslararası İstanbul İplik Fuarı
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com