6. Sayı | Sağlık |
3400 Defa Görüntülenmiştir
Kangal Doktor Balıklar
 
Kangal Doktor Balıkların ana vatanı Sivas ilinin Kangal ilçesidir. Kangal Balıklı Kaplıcası Sivas merkezine 90 km uzaklıktaki Kangal ilçesinin 13 km kuzeydoğusunda bulunan Hamam Deresi vadisinde bulunmaktadır. Balıklı Kaplıcanın ülkemizin termal kaplıcaları içerisinde kendine özgü bir yeri vardır. Dünyada bir benzerini bulmanın mümkün olmadığı kaplıca, hastalıkların tedavisinde oldukça ünlüdür.
36 – 37 derece sıcaklıktaki kaplıca suyundaki balıkların mucizevî tedavi yöntemi, bu kaplıcanın ününü artırmaktadır. Çünkü Kangal Balıklı Kaplıcası, modern tıbbın çaresiz kaldığı, dünyanın dört bir yanından gelen cilt hastalığı olan insanlar için son ümit kaynağı olmaktadır. Tahriş olmuş durumdaki deri veya herhangi bir enfeksiyondan ötürü oluşmuş cilt dokusundaki yaralar ile egzama, sivilce ve hatta tıpta tedavisinin imkânsız olduğu bilinen Sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları 2-10 cm. büyüklüğündeki Cyprinidae (Sazangiller) familyasından Cyprinion Macrostamus (Beni Balığı) ve Garra Rufa (Yağlı Balık) türündeki balıklar tarafından iyileştirilmekte ve izleri kaybolmaktadır. Ilık suda yumuşayan ölü derileri ideal ağız yapılarıyla alırken, alttaki sağlıklı deriye herhangi bir zarar vermemektedirler. Salgıladıkları enzimler aracılığıyla cildinizin yenilenmesini tetiklemektedirler. Dolayısıyla buradan çıkarken çok daha pürüzsüz, çok daha yumuşak bir cilde kavuşmanız mümkün. Ayrıca bu balıklar akupunktur noktalarını da uyarmakta, böylece kan dolaşımının hızlanmasında etkili olmaktadırlar. Diğer taraftan yerden kaynayan suyun içinde oluşan kabarcıklar ve balıkların vücut üzerinde yaptığı darbeler, vücutta bir gevşeme ve dinlenme imkanı sağlamaktadır.
Kaplıca aktif olarak 1966 yılından itibaren faaliyete girmiştir. Kaplıca kırsal bir alanda olup, yeşil bir vadi içerisindedir. Bayanlar ve erkekler için ayrı ayrı girilebilen ikişer adet üstü açık ve kapalı havuzu ile iki adet yüzme havuzu, 16 adet özel banyosu ve soyunma odaları mevcuttur. Havuzlar günde 1500 kişiye kadar hizmet verebilmektedir.
Vücut ısısına eşdeğer olan kaplıca suyu berrak ve kokusuzdur. Romatizmal hastalıklara, sinir hastalıklarına, varis, ezik ve bazı durumlarda kireçlenmeye iyi gelmektedir. Tedaviden olumlu sonuç alınması için üç hafta süresince günde iki seans şeklinde dörder saat havuza girmek ve toplam 8 saat suda kalınması gerekmektedir. Günde en az 1,5 lt sudan içmek ve banyo yapmak, başta ülser olmak üzere mide ve böbrek hastalıklarına kesin tedavi sağlamaktadır. Tedavinin hiçbir yan etkisi olmamakla birlikte, tedavi esnasında kesinlikle herhangi bir ilaç da kullanılmamaktadır. Türkiye dışından gelen gözlemciler de, bu suyu tecrübe eden hastaların doktor balıklardan hoşnut olduklarını ve hayal kırıklığına uğrayan hiç bir hastanın olmadığını bildirmişlerdir. 
 
 
Umutsuz hastaların bu kutsal balıklara olan güveni ve farklı bir ortamda bulunmaları da hastanın kendisini iyi hissetmesine katkıda bulunuyor. Sadece hastalar değil sağlıklı olan kişiler de doktor balıkları görmek amacıyla kaplıcayı ziyaret etmektedirler.
 
Multimedya
Kangal Doktor Balıkları
Kangal Doktor Balıkları
Diğer Makaleler
 » TÜRK MUTFAĞI VE SOSYALLEŞME
 » 100 ünlünün 100 portresini hazırlayan Ressam
 » BÜRYAN KEBABI TARİHÇESİ VE YAPILIŞI
 » Çal Mağarası
 » D ITM Texpo Eurasia 2012 29.Tekstil, Dokuma, İplik, Terbiye, Örgü
 » Dünyanın Yedi Harikasından Biri Bodrum Halikarnas Mozolesi
 » KAZAZİYE SANATI
 » Kelebekler Vadisi, Muğla
 » Konya Mevlana Müzesi
 » MACARİSTAN’DAKİ TÜRK ANITLARI
 » Rüzgâr Türkiye'nin lehine esmeye başladı
 » ŞİFALI İNCİ MAYDANOZ
 » TABLOLARINA MODELLİK EDEN RESSAM
 » TELİF HAKLARI VE KORSANLA MÜCADELE, SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » TERS LALENİN ANAVATANI: TÜRKİYE
 » TÜRKİYE’NİN İLK TANITIM KLİBİ GALASI 30 MAYIS’TA İSTANBU
 » Türkiye’nin Tanıtımında ve Turizmin gelişmesindeki hayati pro
 » TÜRKSOY’LA NEVRUZ ATEŞİ TÜM TÜRKİYE’Yİ SARIYOR
 » Uluslararası İstanbul İplik Fuarı
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com