6. Sayı | Türk Mutfağı |
6749 Defa Görüntülenmiştir
BÜRYAN KEBABI TARİHÇESİ VE YAPILIŞI
 
‘Büryan’, ‘biryan’ kelimesinden türemiştir. Biryan, ‘etin bir yanı’ demektir. Rivayete göre Bitlisli bir çobanın kuyu içerisinde pişirdiği eti Osmanlı sultanlarından IV. Murad'a sunduğunda, sultanın bu et için 'Büryan gibi pişmiş' dediği söylenmektedir. Bitlisli çoban ondan sonra bu kebabı 'Büryan Kebabı' olarak isimlendirmiştir.
Büryan Kebabı, etin odun ateşi buharında tütsülenmesi esasına dayanıyor. Büryanı hazır hale getirmek oldukça yorucu ve ciddi sabır isteyen bir iş. Büryanın en değişmez özelliği, etin pişme süresinden asla ödün verilmemesidir. Pişirme sonunda geriye etin sadece üçte birlik kısmı kalır. 
 
BÜRYAN KEBABIN YAPIMI; Bir kuzu ikiye bölünür. But ve kemikleri ayrılan etler, çengeller ile 2.5 metre derinliğinde bir kuyu içerisinde, askıda kalarak yani direkt ateşe temas etmeden pişirilir. Pişirme işlemi sırasında kuyunun kapağı kapatılarak etrafı üstten hiç hava almayacak şekilde çamurla kaplanır. 
 
Etler kuyuya odun ateşinin köz haline gelmesinden sonra asılır. Askıda pişen etlerin altına büyükçe bakır bir kazan konulur. Kemikli etler bu kazan içerisinde pişerken, bu etlerin buharıyla yukarıda asılı olan çengele asılı durumdaki ikiye bölünmüş olan kuzunun bütünü pişer. Askıdaki etlerin eriyen yağları alttaki bakır kazana damladıkça, oradaki kemikli etlerin pişme süresi ile askıdaki etlerin pişme süresi eşitlenmiş olur. Sıcak servis yapılır. Afiyet olsun!
 
Multimedya
Büryan Kebabı Yapımı
Büryan Kebabı Yapımı
Diğer Makaleler
 » TÜRK MUTFAĞI VE SOSYALLEŞME
 » 100 ünlünün 100 portresini hazırlayan Ressam
 » Çal Mağarası
 » D ITM Texpo Eurasia 2012 29.Tekstil, Dokuma, İplik, Terbiye, Örgü
 » Dünyanın Yedi Harikasından Biri Bodrum Halikarnas Mozolesi
 » Kangal Doktor Balıklar
 » KAZAZİYE SANATI
 » Kelebekler Vadisi, Muğla
 » Konya Mevlana Müzesi
 » MACARİSTAN’DAKİ TÜRK ANITLARI
 » Rüzgâr Türkiye'nin lehine esmeye başladı
 » ŞİFALI İNCİ MAYDANOZ
 » TABLOLARINA MODELLİK EDEN RESSAM
 » TELİF HAKLARI VE KORSANLA MÜCADELE, SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » TERS LALENİN ANAVATANI: TÜRKİYE
 » TÜRKİYE’NİN İLK TANITIM KLİBİ GALASI 30 MAYIS’TA İSTANBU
 » Türkiye’nin Tanıtımında ve Turizmin gelişmesindeki hayati pro
 » TÜRKSOY’LA NEVRUZ ATEŞİ TÜM TÜRKİYE’Yİ SARIYOR
 » Uluslararası İstanbul İplik Fuarı
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com