6. Sayı | |
5352 Defa Görüntülenmiştir
Kelebekler Vadisi, Muğla
Kelebekler Vadisi, Muğla ili, Fethiye ilçesi Ölüdeniz belde sınırları içerisinde bulunan, iki yüksek dağın çevrelediği dar uzun yemyeşil bir vadi, doğal bir hazinedir. Kelebekler Vadisi, Akdeniz kıyılarının güney batısındaki Babadağ'ın eteklerinde yer alır. Doğusundan akan şelaleye yatak olan 350 m yüksekliğinde dik kayalıklar, vadi için kelebeklerle süslü özel bir koy oluşturur. Vadi, 1995 yılında birinci derece sit alanı ilan edilmiş ve her türlü yapılanmaya kapatılmıştır.
Vadi, ismini, barındırdığı 80'den fazla kelebek türünden ve özellikle kaplan kelebeğinden almıştır. Kayalıklar arasında bulunan ve çam ağaçları ile kaplı olan bu vadide, her yeri bir şal gibi örten milyonlarca kelebek bulunmaktadır. Bir ses ve bir hareketle hemencecik havalanıveren bu kelebekler gökyüzünü bir bulut gibi kaplar. Burada ilkbahardan itibaren 9 – 10 ay boyunca otuz tür gündüz kelebeğinin, kırk tür de gece kelebeğinin yaşam sürecini izlemek mümkündür. 
Kelebekler Vadisinin Özellikleri Kelebekler Vadisinde doğa ile bütünleşmiş bir yaşam tarzı bulunmaktadır. Kamp ve doğa turizminin Türkiye ve dünyadaki en iyi adreslerinden biri olarak gösterilen vadide, her yıl 1 Mart- 1 Kasım tarihleri arasında hizmet veren işletmenin bilgisi dışında konaklamak mümkün değildir. Elektrik enerjisi ve su devlet tarafından değil, işletme tarafından sağlanmaktadır. Bu sebeple Kelebekler Vadisinne günde üç defa elektrik verilmektedir. Sıcak su güneş panelleri aracılığıyla sağlanmaktadır. Vadinin doğal yapısının bozulmaması adına konaklama mekânları, kumsal veya toprak zemin üzerine kurulan çadırlar veya bungalovlardır. İşletme ziyaretçilere doğal ve ekolojik açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği de sunmaktadır. Vadinin izole yapısı nedeniyle işletme, ziyaretçi ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli bütün düzenlemeleri yapmıştır ve konukların güvenliğinden sorumludur. 
Kelebekler Vadisi'ne, 55 km. uzaklıktaki Dalaman Havalimanına Türkiye ve Avrupa'nın pek çok şehrinden uçuşlar düzenlenmektedir. Türkiye'nin her yerinden Fethiye'ye sık ve düzenli otobüs seferleri de vardır. Fethiye'den Ölüdeniz'e minibüs veya taksi yoluyla gelinerek, kumsaldan günde 3 defa servis yapan tekne ile ulaşılabilir.
Aktiviteleri açısından dikkat çekici olan Kelebekler Vadisi'nde, sezon boyu birçok eğitmen ve uzman dersler ve seminerler düzenler. "Kelebekler Okulu Projesi" olarak adlandırılan projeyle, sanatsal, zihinsel ve bedensel disiplinler yoluyla doğal duyarlılığı arttırarak çevre bilincini uyandırmak, eğlence ve dinlence anlayışını geliştirerek doğa ile uyumlu yaşam düsturunu kitlelere ulaştırabilmek hedeflenmektedir. Kelebekler Vadisinde atölye çalışmaları, denizcilik, balıkçılık, mutfak, ziraat, el becerileri kursları ile kişisel gelişim, yoga, meditasyon, tasavvuf, doğu felsefesi gibi aktiviteler bulunmaktadır. Ölüdeniz’in hemen arkasında yer alan 1975 mt yüksekliğindeki Baba Dağı’ndan deneyimli bir pilot eşliğinde yamaç paraşütü ile gökyüzünde uçarak ya da Akdeniz’in kristal berraklığındaki sularında tüplü ya da tüpsüz dalışlar yaparak mavi özgürlükleri yaşayabilirsiniz. Dalaman ve Eşen çaylarının beyaz köpükleri içinde yapılan rafting ve kanoing ile Torosların üzerinde Fethiye – Antalya arasında her 100 m’de bir tabela ile işaretlenen tarihi “Likya Yolu” patikalarında trekking, bölgede alternatif turizmin diğer gözde etkinlikleridir.
Vadinin derinliklerine ne kadar çok ilerlerseniz, kelebekleri görme şansınız o kadar çok artmaktadır. Çünkü kelebekler nemli, gölge ve kuytu ortamları sevmektedir. Bu sebeple kelebek görmek için fedakârlıkta bulunmak gerekir.
Kelebekler vadisi sunduğu muhteşem doğal ortam ile vadide sürdürülen yaşam tarzıyla ilgilenenler ve uygun frekansta bulunanlar için benzersiz bir pozitif enerji yayan bir yer olarak belleklerinizde yer edecektir. 
 
Multimedya
Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi
Diğer Makaleler
 » TÜRK MUTFAĞI VE SOSYALLEŞME
 » 100 ünlünün 100 portresini hazırlayan Ressam
 » BÜRYAN KEBABI TARİHÇESİ VE YAPILIŞI
 » Çal Mağarası
 » D ITM Texpo Eurasia 2012 29.Tekstil, Dokuma, İplik, Terbiye, Örgü
 » Dünyanın Yedi Harikasından Biri Bodrum Halikarnas Mozolesi
 » Kangal Doktor Balıklar
 » KAZAZİYE SANATI
 » Konya Mevlana Müzesi
 » MACARİSTAN’DAKİ TÜRK ANITLARI
 » Rüzgâr Türkiye'nin lehine esmeye başladı
 » ŞİFALI İNCİ MAYDANOZ
 » TABLOLARINA MODELLİK EDEN RESSAM
 » TELİF HAKLARI VE KORSANLA MÜCADELE, SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » TERS LALENİN ANAVATANI: TÜRKİYE
 » TÜRKİYE’NİN İLK TANITIM KLİBİ GALASI 30 MAYIS’TA İSTANBU
 » Türkiye’nin Tanıtımında ve Turizmin gelişmesindeki hayati pro
 » TÜRKSOY’LA NEVRUZ ATEŞİ TÜM TÜRKİYE’Yİ SARIYOR
 » Uluslararası İstanbul İplik Fuarı
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com