3. Sayı | Röportaj |
2241 Defa Görüntülenmiştir
Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü Sayın Orhan Birdal
Türkiye'de mevcut havaalanlarının durumu hakkında bilgi verebilir misiniz?
 
Türkiye'de kuruluşumuz tarafından işletilen şu anda 42 tane havaalanı var. Ayrıca yine 2 havaalanı da yine kuruluşumuz envanterinde bulunup kiralama yoluyla özel firmalara işlettirilmektedir. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü olarak biz bu havaalanlarında havaalanı işletmeciliği, yolcululara ve uçaklara verilen hizmetler ve ayrıcaTürkiye hava sahasında hava trafik hizmetlerinin yerine getirilmesinden sorumluyuz.
 
Havaalanlarımızın durumuna gelince tabi eskisiyle kıyaslandığında Türkiye'de havaalanları ülkenin imajının ön plana çıkaran, imajını yükselten görsellikte terminal binalarına sahibiz.

Bunların sayılarını Türkiye'nin her bölgesinde gün geçtikçe de artırmak için yoğum bir gayretiçerisindeyiz.
 
Peki bu halihazırda gelişmekte olan havaalanlarının yanı sıra 2011-2012 yılında hangi havaalanları faaliyete geçecek, kısa ve uzun vadeli planlar nelerdir?
 
Hangi havaalanları faaliyete geçecek derken iki konuya temas etmek lazım. Bir tanesi şuanda halen çalışan, devam eden, faaliyette olan havaalanlarında çok yoğun bir yenileme faaliyeti içerisindeyiz. Yeni terminal binaları yapıyoruz. Geçen sene 2010 yılında Sivas, Erzincan, Hatay terminallerini yaptık; Gökçeada havaalanına yeni bir terminal yaptık ve hizmete açtık, Kayseri havaalanı yeni terminali yapıldı. Malatya Havaalanına büyüterek, yeni terminal binası yaptık. Bunları yakın zamanda hizmete verdik.
 
Halen inşaatı devam edenler var. Ağrı, Adıyaman, Van Ferit Belen Havaalanı'nda yeni terminal binalarının inşaatları devam ediyor. Önümüzdeki günlerde ihalesini yapıp da inşaatına başlayacak olduğumuz Konya Havaalanı’na yeni terminal binası ve Balıkesir Körfez Havaalanı'na yeni iç ve dış hatlar terminal binası inşaatlarımız da yakın zamanda başlayacak, ihaleleri tamamlandı. Ayrıca yine yeni terminal binası olarak Mardin'e, Elazığ Havaalanı yeniden tüm sivil tesisleri yapılıyor, buna benzer yenileme faaliyetlerimiz var.
 
İlk defa trafiğe açılacak olan havaalanları Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı. İlk uçak seferi de 2 Kasım tarihinden itibaren yapılacak, dolayısıyla burası sivil havacılığa açılmış olacak.
Yine inşaatı devam eden, DLH İnşaatı Genel Müdürlüğü'nce Bakanlığımıza bağlı inşa eden, ancak bitirildikten sonra kuruluşumuz tarafından işletilecek olan havaalanları var, Bingöl, Hakkâri-Yüksekova, Iğdır, Şırnak- Cizre Havaalanları, bunlar da bir kısmı 2012'nin ortalarında, bir kısmı 2012'nin sonunda hizmete girecek olan havaalanları. Yine 2012'nin ortalarında Kastamonu Havaalanı'nı ilk defa hava trafiğine açacağız. Burası da yeni bir havaalanı olarakülkeye kazandırılmış olacak.
 
Ülkemizin sahip olduğu değerleri tüm dünyayla paylaşmak için biz havaalanlarımızın çehresini değiştiriyoruz. Hem yeniliyoruz hem yeni havaalanları yapıyoruz. Dünyadaki artışın Türkiye'ye yansımasını rahatlıkla kaldırabilecek şekilde yeni tesislerle ülkemizi
zenginleştirmeye çalışıyoruz.

Bizler için sevindirici haberler verdiniz. Türkiye’de turizm sektörü gelişme kaydetmekte, genelde havaalanları turizme etkisini nasıl değerlendirirsiniz, özelde ise Türkiye'deki bugelişimde havaalanlarının yeri sizce nedir?

Turizm bacasız sanayi diye tarif ediliyor, gerçekten de öyle. Bu bacasız sanayinin olmazsa olmazı aslında havayolu, yani uçak ve havaalanı. Çünkü genelde turizm hareketleri havayoluyla gerçekleşiyor. Diğer ulaşım modları da var, denizyoluyla, trenlerle veya karayoluyla turistik seyahatleri yapmak da mümkün ancak insanların uzak mesafelere gidebilmesi için havayolu ve havaalanı olması şart.
 
Türkiye tabi bunun önemini çok iyi kavradığı için özellikle turizm bölgelerindeki havaalanlarına çok büyük yatırımlar yaptı. Tabi sadece sayısal rakamları veya sayısal kapasitelerin çok fazla bir önemi yok. Önemli olan orada vermiş olduğunuz hizmetin kalitesi. Turistin ülkeye girdiğinde o ülkeyle ilgili ilk imajı elde ettiği mekânların onlara sağlamış olduğu artı değerler. İnsanlar bir yere gittiği zaman genelde ya ilk gittiklerinde veya oradan ayrılırken bazı intibalarla ayrılıyorlar. Bu intibaları bu imaj dediğimiz şeyi ne kadar yüksek tutarsak, ne kadar kaliteli bir seviyeye getirirsek ülkenin değeri de o kadar artıyor.

Biz havaalanlarımızda bunu ön planda tutuyoruz. Özellikle dışa açık havaalanlarımızda hizmet verdiğimiz insanların geliş gidişlerinde o ülkeyle ilgili çok iyi düşüncelerle o ülkeye geldiklerini, rahat bir ortama geldiklerine, modern bir ülkeye geldiklerini hissettirecek şekilde biz terminallerimizi düzenliyoruz.
 
Tabi bunun turizme bir kere çok büyük bir etkisi var. Turizmin amacı sadece gezmek, görmek, denize girmek, güneşlenmek değil, o ülkenin değerlerini de öğrenmek. O ülkenin gerek kültürel değerlerini, gerekse dünya üzerindeki konumunu, dünya üzerinde işgal etmiş olduğu yeri, seviyeyi bilmek de turizmin bir parçası. Böyle olunca ülkemizin gelişmişliğiyle ilgili kanaatleri pekiştirecek tesisler yapmak büyük önem arz ediyor. Biz az önce de bahsettiğim gibi, büyük havalimanlarımıza, turizme açık havalimanlarımıza bunu yapmaya çalışıyoruz.
 
Bunları yapmaya çalışırken bir şey daha yapmaya çalışıyoruz. Ülkemizin her yerinde yani batısında ne varsa doğusunda da aynısı olsun düşüncesiyle yaklaşımıyla az önce isimlerini saydığımız yeni havaalanlarında, yeni terminal binalarında da bunu gözetiyoruz. Yani şu anda Kars'ta yapılan inşaatı devam eden terminal binası, Hatay'da, Erzincan’da, Sivas'ta açtığımız terminal binalarının görselliği, kalitesi ve oranın modern çağdaş mimariye uygun olarak gelen yabancılara ferahlatıcı bir mekan olarak sunulması; Antalya’da neyse az önce adını saydığımız yerlerde de aynı. Her zaman kapılarımız Türkiye'yi ziyaret etmek isteyen, ülkemiz hakkında bilgi görgü sahibi olmak isteyen herkese açık. Biz Türk misafirperverliğini ilk önce havaalanında göstermek ve ayrılışlarına kadar da diğer turizm tesislerinde misafirperverliğimizi devam ettirerek ülkeden ayrılırken huzurla bir daha gelmek üzere onları yolcu etmek hedefimiz.
Diğer Makaleler
 » BURASI KUZEY KIBRIS
 » ABD'Lİ UDİ SCOTT WILSON
 » ALTINOLUK
 » ANTALYA
 » Azerbaycan
 » Çölde Teknoloji Raksı
 » Dizilerden Daha Büyük Tanıtım Düşünemiyorum
 » GOYA
 » İnanç Rotası
 » Kartpostal Şehri Amasya
 » Kına Gecesi
 » Orhan GENCEBAY
 » SCHAUİNSLAND-REİSEN
 » T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımc
 » Turizim de 2012 Hedefleri
 » Turizm Cenneti Belek
 » TÜRK DAMAK TADINI VE YEMEKLERİNİ ORTADOĞU PAZARINA SUNAN KİŞİ
 » Türkiye'nin en fazla nüfusa sahip BİRİNCİ ilçesi
 » Türkiyeyi karış karış gezen büyükelçi
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com