5. Sayı | Röportaj |
2430 Defa Görüntülenmiştir
Yılın İnternet Haber Sitesi Turktime.com’un Sahibi ve Timed Başkanı
TALAT ATİLLA
 
Güneş gazetesi köşe yazarı, Turktime.com’un yönetim kurulu başkanı olan ve Tüm İnternet medyası derneği Başkanlığını yürüten Ankara’nın etkili gazetecilerinden Talat Atilla ile internet medyasını ve Turktime.com’u konuştuk.
 

B.D: Gerçi kamuoyu sizi tanıyor ama bilinmeyen hikâyenizi bize anlatır mısınız? Gazetecilik öykünüz nedir?

Atilla: Gazeteciliğe ilk olarak Büyük Anavatan Gazetesi’nde başladım. Daha sonra İlk haber Gazetesi’nde muhabirlik, Ulus Gazetesi’nde muhabirlik ve istihbarat şefliği yaptım. Günaydın Gazetesi’nde ve o dönem Doğan Grubu’nun yayın organı olan Son Havadis gazetelerinde çalıştım. Hemen arkasından M1 TV’nin Ankara Temsilciliği, Yankı Dergisi Köşe Yazarlığı görevlerinde bulundum. 7 sene önce www.turktime.com haber portalını kurdum. Yaklaşık 2 senedir de www.babialihaber.com ve www.internetoku.com sitelerini hayata geçirdik. Yaklaşık 5 senedir de Güneş Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaya devam ediyorum.

B.D: Turktime.com’u hayata geçirirken hangi zorluklarla karşılaştınız, nasıl direndiniz? Arkanızda sizleri destekleyen birileri oldu mu?

Atilla: Saymakla bitmeyecek zorluklarla karşılaştık. Telefonlarımız kesildi, kiralarımızı ödeyemez hale geldik. Ve bu süreçte arkamızda Allah’tan başka kimse olmadı. Haber anlamında da çok sıkıntı çektik. İlk zamanlar hiç kimsenin tanımadığı bir haber sitesi. Hiç kimse demeç vermek istemiyor, konuşmuyor. Yok hükmündeydik ama direndik, azmettik, yılmadık. Karşılaştığımız her zorluk bizi kamçıladı.

B.D: Nedir tirajınız?

Atilla: Zaman zaman 150-170 binlere dayanan günlük tirajımız var. İnternet medyası geleneksel medyaya göre daha yeni doğmuş bir çocuk. Büyümesi, serpilmesi biraz zaman alabilir. Şu anda emekleme dönemindeyiz. Olgunlaşma sürecini tamamlamadan geleneksel medyanın önüne geçtiğini söylemek çok kolay değil.
 
B.D: Medyaya baktığımızda 4 patronu genelde geçmiyor. Ama internete baktığımızda birdenbire patronlar çoğaldı. Bunun sebebi nedir? Arkasında holding ya da ekonomik destek olmadan serpilmek mümkün mü?

Atilla: Güçlü bir haber portalının arkasında bir holdingin olması gerekmediğinin en somut örneği Turktime'dır. Turktime'ın arkasında hiçbir kuruluş, hiçbir holding ve hatta bakkal bile yok. Ama buna rağmen Turktime.com sektör içinde çok ciddi bir yer edinmiş, ulusal basına kaynaklık eden saygın bir yayın organı olarak kendisini kanıtlamıştır.
 
 B.D: Turktime.comdan çok önemli isimler geçti. Hem çalışan olarak hem konuk olarak. Mesela bunların bir dönem Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı da yanınızda çalıştı. Turktime’da başyazarlık yaptı. Nasıl bir yazardı Fatih Altaylı?

Atilla: Fatih Altaylı 1 seneye yakın Turktime’da başyazarlık yaptı. Yazılarını hiç aksatmadı. Çok da güzel yazılar yazdı. Hatta, tatil yaptığı dönemde bile internetin çekmediği bölgeden internet için uygun bölgeye giderek Turktime’a yazılarını gönderdi. Kendisinden memnundum.

B.D: Sizde de biraz huysuzluk olduğunu, sizin deyiminizle hırtlık olduğunu söylerler.

Atilla: İnsanın kendisini anlatması doğru değil, hatta komik olur ama huysuzluğum
damarıma basıldığı zaman ortaya çıkıyor. Beni yüzeysel tanıyanlarla, yakından tanıyanların görüşlerinin farklı olduğunu söyleyebilirim. Zalime karşı acımasızım ama sokakta ezilen bir kedi gördüğümde günlerce kendime gelemem. Birkaç gün önce Kızılay’da tek ayağı sakat bir kuş gördüm ve gözlerim doldu. 2 gündür o kuşa üzülüyorum. Bende belki şu var; Ben, iyiliği de, kötülüğü de unutmayan bir yapıya sahibim. İçten bir tebessümü de, sahte sözleri de hafızamda bir ömür boyu taşıyabilirim. İyi insana da, kötüye de aynı davranırsanız, iyi olanın hakkını gaspetmiş olursunuz. İyi adam şunu diyebilir, “Suçum iyi olmak mı?” İyi olmak için artı bir enerji gerekir. Kötünün kötü olmak için yorulmasına gerek bile yok. Oturduğu yerden ağzını oynatarak bile fitnelik yapabilir. Ben sahteliğe kızan bir insanım. Kötüyü de anlayabilirim ama gerçek olsun. Hepsi bu…


B.D: İçten ve cesur cevaplarınız için teşekkür ederiz.

Atilla: Doğrusu, zor ve güzel sorulardı.  .com yakın dönemin en iyi çıkış yapan medya sitesi oldu. Başarılarınız umarım devam eder 
Diğer Makaleler
 » TÜRKİYE - KAZAKİSTAN İŞBİRLİĞİNİN 20.YILI
 » "Dünyanın 8. Harikası" nitelemesini hak eden Adıyaman Nemrut Da
 » Ankara Adalet Sarayı'ndaki adli emanette Hristiyan dünyasını sar
 » ÇANAKKALE
 » DAĞLARDAN GELEN MUCİZE BİTKİ ÇAYI SARI İNCİ ADA ÇAYI
 » DENİZLİ HOROZU
 » Film Festivalleri
 » GASTRONOMİ TURİZMİ
 » İlk Adresimiz Plaj Voleybolu
 » ISPARTA DAVRAZ KAYAK MERKEZİ
 » ITB Berlin Turizm Fuarı
 » Kahve ve Kıraathanelerin Avrupa'ya Etkisi
 » KORSANLA MÜCADELE SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » Lezzetinin yanı sıra aynı zamanda bir şifa kaynağı “MENENG
 » Manisa Mesir Macunu Şenlikleri
 » Metebronz Mobilya
 » MOBİLYA SEKTÖRÜNDE İHRACATTA İLK BEŞTE olmayı hedefliyoruz
 » Oylat Kaplıcaları
 » SEVGİNİN, BİLGİNİN, İLGİNİN MERKEZİ DALYA ETÜD MERKEZİ’
 » Siyah Etli ve Beyaz Etli Balıklar
 » TÜRK ZEKASIKaradenizli Mucit Mustafa KAYA Tahtadan Kendi Otomobilin
 » Türkiye Misafirperverlikte Dünyada Birinci
 » TÜRKİYE TANITIM PORTALI VE CANIM TÜRKİYEM
 » Türkiye'de ilk yüz nakli
 » TÜRKİYE'DEKİ OTELLER TRAVEL&HOTEL GUIDE İLE DÜNYA ARENASINDA
 » TUTAP 3. ULUSLAR ARASI BAŞARI OSKARLARI ANKARA JW MARRIOTT OTELDE D
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com