5. Sayı | Gastronomi Turizmi |
2474 Defa Görüntülenmiştir
GASTRONOMİ TURİZMİ
Tahir Tekin ÖZTAN / Sahan Yönetim Kurulu Başkanı

Türkiye’nin sadece deniz ve kumu yok. Bizim ülkemizin muhteşem bir tarihi ve inanç turizmi var. Köklü tarihi ve zengin çeşitliliği ile çok önemli başka ülkelerde olmayan  bir yemek kültürü var.
 
Yemek, sadece karın doyurmak için yapılan bir eylem değil, ulusal kültürün bütünleyici bir parçasıdır. Günde ortalama üç kez yemek yediğimizi, sosyalleşme yaşadığımız yegâne ortamın 'yemek sofraları' olduğu düşünürsek, yemeğin ve kültürünün hayatımızın ne kadar önemli bir bölümünü kapsadığını anlayabiliriz.
 
Dünya kültürel miras listesinde Türkiye’nin doğal değerlerini, tarihini korumaya çalışırken, kültürel mirasımızın  en önemli bölümü üstelik yaşayan kısmı yemek kültürümüzü korumak için işbirliğinde bulunmamız gerekir. Türkiye nin tanıtımı Türk mutfağından geçer. Gastronomi turizminin payı azımsanamayacak büyüklüktedir.
 
Tarihi değerlerimiz için nasıl sit alanı çekip bozulmasını engelliyorsak yemek kültürümüz ile de ortak bilinç oluşturarak görünmeyen bir sit alanı çekip değerlerimizi yaşatmalıyız. Türk mutfak kültürüne gerçek hizmet,  geleneksel değerlerimizi aslına uygun özünü bozmadan korumakla olacaktır. Dünya mutfakları arasında  çeşit zenginliği ve lezzeti ile  ayrı bir değere sahip olan Türk Mutfağının değişime, gelişime değil sadece tanıtıma ihtiyacı var.
 
Köklü Türk Mutfağı'nın lezzet adına hiçbir yenilik ve değişikliğe ihtiyacı olmadığı gibi son derece sağlıklı bir mutfak olduğu da bilinmektedir. Bizim mutfağımız, doğanın mükemmel dengesine göre kurulmuştur. Yabancılar daima yenilik diyor evet onların bunu savunmak durumundalar  çünkü koskoca Hollanda’nın dahi sadece 40 çeşit yemeği bulunuyor. Onların yenilik yapması gerekiyor. Yenilik yapacaksak hijyende, tasarımda, sunumda yenilik yapalım ancak yemeklerin genleri ile asla oynamayalım çünkü bozarız ve orijinalliğini kaybederiz”
 
Türk Mutfağı elden gitti-gidiyor" tartışmaları yerine, nerede hata yapıldığının bilinmesi ve çok geç olmadan bu hataların önünün kesilmesi gerekir. Yemek sektöründe yer alan her bireyin bu sorumluluk bilinciyle hareket etmesi, çağa ayak uydurmak adına 'reform' diyerek mutfağımızı 'deforme' etmesi, yüzyıllardır var olan yemek kültürümüze yapılan büyük bir ihanettir.
 
Eğer kendi değerlerimize biz sahip çıkmazsak başkaları çıkar. Her şehir kendi mutfak kültürüne sahip çıkıp kayıt altına almalıdır. Ancak bu şekilde Türk Mutfağının envanteri çıkar.
Gelecek nesillere bırakılacak en büyük miras kültürümüzdür.
 
Kendi mutfak kültürünü bilmeden yabancı hayranlığı ile dünya mutfaklarını öve öve bitiremeyen kimi yazarları hayretle karşılıyorum. Yüzyıllardır var olan geleneksel şerbetimizin yüzüne bakmayan bazı yazarlar sorbe’ yi  anlata anlata bitiremiyorlar. El emeği acıbadem gerekli ilgiyi görmezken makaron inanılmaz prim yapıyor. İtalyanların pizzasına hayran olanlar çok daha sağlıklı olan Lahmacunun adını anmıyor.
 
Diğer Makaleler
 » TÜRKİYE - KAZAKİSTAN İŞBİRLİĞİNİN 20.YILI
 » "Dünyanın 8. Harikası" nitelemesini hak eden Adıyaman Nemrut Da
 » Ankara Adalet Sarayı'ndaki adli emanette Hristiyan dünyasını sar
 » ÇANAKKALE
 » DAĞLARDAN GELEN MUCİZE BİTKİ ÇAYI SARI İNCİ ADA ÇAYI
 » DENİZLİ HOROZU
 » Film Festivalleri
 » İlk Adresimiz Plaj Voleybolu
 » ISPARTA DAVRAZ KAYAK MERKEZİ
 » ITB Berlin Turizm Fuarı
 » Kahve ve Kıraathanelerin Avrupa'ya Etkisi
 » KORSANLA MÜCADELE SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » Lezzetinin yanı sıra aynı zamanda bir şifa kaynağı “MENENG
 » Manisa Mesir Macunu Şenlikleri
 » Metebronz Mobilya
 » MOBİLYA SEKTÖRÜNDE İHRACATTA İLK BEŞTE olmayı hedefliyoruz
 » Oylat Kaplıcaları
 » SEVGİNİN, BİLGİNİN, İLGİNİN MERKEZİ DALYA ETÜD MERKEZİ’
 » Siyah Etli ve Beyaz Etli Balıklar
 » TÜRK ZEKASIKaradenizli Mucit Mustafa KAYA Tahtadan Kendi Otomobilin
 » Türkiye Misafirperverlikte Dünyada Birinci
 » TÜRKİYE TANITIM PORTALI VE CANIM TÜRKİYEM
 » Türkiye'de ilk yüz nakli
 » TÜRKİYE'DEKİ OTELLER TRAVEL&HOTEL GUIDE İLE DÜNYA ARENASINDA
 » TUTAP 3. ULUSLAR ARASI BAŞARI OSKARLARI ANKARA JW MARRIOTT OTELDE D
 » Yılın İnternet Haber Sitesi Turktime.com’un Sahibi ve Timed Ba
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com