5. Sayı | |
2105 Defa Görüntülenmiştir
ISPARTA DAVRAZ KAYAK MERKEZİ
Isparta Davraz Kayak Merkezi Akdeniz bölgesinde Isparta il sınırları içerisinde şehir merkezine 25 km. uzaklıkta olan Davraz Dağı’nın üzerinde bulunmaktadır. Davraz Kayak Merkezi kristal gibi berrak üç gölün ortasındadır. Bu üç göl Davraz’ ı bir altın üçgen içine alır. Güneyde yer alan illerimiz arasında olan Isparta Davraz Kayak Merkezi kayak severlerin uğrak yerlerinden biridir. Davraz Kış Sporları Turizm Merkezi, dağcılık sporuna gönül verenlerin, zirve yüksekliği 2637 metre olan Davraz dağındaki yeni mekanını teşkil etmektedir. Davraz Dağı’nın, kış sporlarına elverişli kısımları ortalama 1650 metre civarlarında bulunmaktadır. Bilimsel olarak ve coğrafi kaynaklarda dağın ismi Davras şeklinde söylenmektedir. Ancak halk dilinde ve yoğunlukla Davraz şeklinde söylendiğinden kayak merkezinin resmi adı “Davraz Kayak Merkezi” olarak kabul edilmiştir.

Turizm Merkezi olarak belirlenen Isparta-Davraz Kış Sporları Merkezinde, Turizm Bakanlığınca 6 adet turistik tesis parseli ve 2 adet günübirlik tesis parseli yatırımcılara tahsis edilmiştir. Ayrıca 3 adet kamping alanı, 11 adet günübirlik tesis alanı ve 5 adet turistik tesis parseli de tahsise çıkarılmıştır. 1995 yılında Bakanlar kurulunca Davraz Dağı Kış Sporları Merkezi çalışmaları ilk olarak Isparta Valiliği İl Özel İdare Müdürlüğü‘nce Kayak Evinin yapımı ile başladı. Davraz Kayak Merkezi, tamamlandığı 1997 yılından bu yana, çektiği turist sayısı grafiğini giderek yükseklere çıkarmaktadır. Bu turistlerin neredeyse tamamını yerli turistler oluşturmaktadır.

Isparta Davraz Kayak Merkezi’nin en önemli özelliği doyumsuz güzelliği, eşsiz manzarasıdır. Aşağı baktığınızda; bir tarafınız bembeyaz dağlar, bir tarafınız yemyeşil ormanlar, bir tarafınız tüm ihtişamıyla Eğirdir Gölü. Ayrıca Davraz Dağı; kondisyon edinmek, akciğerleri güçlendirmek için de birebirdir. Kayarken Eğirdir Gölünü kuş bakışı seyrederek kaymak kayak yapmanın zevkini daha da arttırmaktadır.

Doğal dokunun yumuşaklığı ve mükemmel kar kalitesi ile yeni öğrenenlere ve amatör kayakçılara tehlikesiz pistler, profesyonel kayakçılara ise kayabilecekleri 6 kilometreye ulaşan benzersiz parkurlar sunan kayak merkezinde doya doya kayma imkanları sunulmaktadır. 1211 metre uzunluğunda saatte 1000 kişi taşıma kapasiteli telesiyej tesisi ve T-Bar tesisi de bulunmaktadır. Kara ve Havayoluyla Türkiye’nin her yerinden ulaşımı kolay olan Kayak Merkezine, Isparta merkezinden sonraki 25 kilometrelik dağ yolunun standartları yüksek nitelikli bir yol olması, kayak severlerin güvenli bir şekilde merkeze ulaşmasını sağlamaktadır.   

Alternatif Turizm/Spor İmkanları

Isparta Davraz Dağı’nda saatte 1000 kişi taşınabilen 1211 metre ve 936 metre uzunluğunda iki telesiyej ile doyumsuz Eğirdir Gölü manzarasını izleyerek 8 dakikada ulaşılan dağ evi kafeteryasında dinlendikten sonra; Kuzey Disiplini, Alp Disiplini, Tur Kayağı, Snowboard, Botanik Gözlemcilik, futbol, dağcılık, dağ bisikleti, trekking, yamaç paraşütü, jeep safari gibi spor dallarında kamp ve turizm amaçlı faaliyetler de yapılabilmektedir. Davraz, Türkiye’nin profesyonel ve amatör futbol kulüpleri tarafından kamp merkezi olarak tercih edilmektedir. Uygun iklim ve
coğrafi avantajlarıyla Davraz, yakın gelecekte diğer Avrupa futbol takımlarını da misafir etmeye hazırlanmaktadır.

Isparta’da Single ve Tandem uçuşları şeklinde yamaç paraşütçülüğünün yapıldığı elverişli alanlar bulunmaktadır.  Bu maksatla çevre illerden Isparta’nın değişik yerlerine gelen hava sporcuları her geçen gün artmaktadır. Yamaç paraşütçülüğü Davraz Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi’nde 1.800 m doğu pistlerinden yapılmaktadır.


  
Diğer Makaleler
 » TÜRKİYE - KAZAKİSTAN İŞBİRLİĞİNİN 20.YILI
 » "Dünyanın 8. Harikası" nitelemesini hak eden Adıyaman Nemrut Da
 » Ankara Adalet Sarayı'ndaki adli emanette Hristiyan dünyasını sar
 » ÇANAKKALE
 » DAĞLARDAN GELEN MUCİZE BİTKİ ÇAYI SARI İNCİ ADA ÇAYI
 » DENİZLİ HOROZU
 » Film Festivalleri
 » GASTRONOMİ TURİZMİ
 » İlk Adresimiz Plaj Voleybolu
 » ITB Berlin Turizm Fuarı
 » Kahve ve Kıraathanelerin Avrupa'ya Etkisi
 » KORSANLA MÜCADELE SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » Lezzetinin yanı sıra aynı zamanda bir şifa kaynağı “MENENG
 » Manisa Mesir Macunu Şenlikleri
 » Metebronz Mobilya
 » MOBİLYA SEKTÖRÜNDE İHRACATTA İLK BEŞTE olmayı hedefliyoruz
 » Oylat Kaplıcaları
 » SEVGİNİN, BİLGİNİN, İLGİNİN MERKEZİ DALYA ETÜD MERKEZİ’
 » Siyah Etli ve Beyaz Etli Balıklar
 » TÜRK ZEKASIKaradenizli Mucit Mustafa KAYA Tahtadan Kendi Otomobilin
 » Türkiye Misafirperverlikte Dünyada Birinci
 » TÜRKİYE TANITIM PORTALI VE CANIM TÜRKİYEM
 » Türkiye'de ilk yüz nakli
 » TÜRKİYE'DEKİ OTELLER TRAVEL&HOTEL GUIDE İLE DÜNYA ARENASINDA
 » TUTAP 3. ULUSLAR ARASI BAŞARI OSKARLARI ANKARA JW MARRIOTT OTELDE D
 » Yılın İnternet Haber Sitesi Turktime.com’un Sahibi ve Timed Ba
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com