5. Sayı | Firma |
3596 Defa Görüntülenmiştir
SEVGİNİN, BİLGİNİN, İLGİNİN MERKEZİ DALYA ETÜD MERKEZİ’NİN KURUCUSU ESRA SÖZERİ SARAYLI


Bu ay ki sayımızda sizlerle Esra Sözeri Saraylı’nın röportajını paylaşıyoruz.

3 senedir planladığı “Dalya Etüt Merkezi’ni” hizmete açan işini ve çocukları seven, eğitime önem veren Sayın Saraylının kendisi ve işi ile alakalı hoş bir sohbet gerçekleştirdik.
 
Bize kendinizi tanıtırmısınız?

ODTÜ İstatistik mezunuyum. 20 yıl profesyonel basketbol oyunculuğu ve antrenörlüğü yaptım. Kendime ait şirketlerde işletmecilik deneyimim oldu. İki çocuk annesiyim ve çocuklarım TED Ankara Koleji’nde okuyor. Bende TED Ankara Koleji Koruma Derneği’nin 4 dönemdir yönetim kurulunda görev yapmaktayım. Yönetim kurulundaki görevim ve çocuklarım sayesinde eğitimle yakından ilgilenmeye başladım. Dalya Etüt Merkezi üç yıllık bir emeğin sonucunda gerçekleşmiş bir projedir. Yapılacak birçok iş varken eğitim alanında hizmet vermek istememin nedeni çocukların dünyanın en değerli varlıkları olduğunu düşünmemdir.

Dalya Junior Etüt Merkezi açma fikri nereden aklınıza geldi?

İki çocuğum var. Kızım bu sene 3. Sınıfa gidiyor, oğlum ise 8. Sınıfa. Dolayısıyla yıllardır çocuklarımın ödevleri ile ilgileniyorum. Çocuklarımın ödevlerini yaptırırken bu işte bir terslik var diye düşündüm. Ödev onun sorumluluğunda ama ben kendimi bir sorunun çözümünü bulmaya çalışırken yakalıyordum. Her gün saatlerce yaşanan bu sıkıntı, çocuklarla ilişkimi de olumsuz etkiliyordu.
Ödev nedir, niçin verilir ve nasıl yapılmalıdır üzerine düşündükçe bu işin profesyonel eğitimcilerin işi olduğunu anladım. Çünkü ben kendimi tutamayıp çocuğuma doğru yanıtı söylüyordum. Oysa çocuğumun düşünmesi, doğru yanıtı kendisinin bulması gerekiyordu. Eğitim konusunda uzman kişilerle konuştum, etüt merkezlerini inceledim, üç yıldır hayalini kurduğum, binasından içindeki eşyalarına ve verilecek eğitimin içeriğine kadar adım adım her aşamasını planladığım Dalya Etüt Merkezi bu yıl en iyi biçimiyle hizmete hazır hale geldi. Ve bugün Dalya Etüt Merkezi’nin, okul sonrası eğitim veren kurumlara öncülük edecek nitelikte olması için eğitim kadromla birlikte var gücümüzle ve sevgimizle çalışıyoruz.

Benim gördüğün kadarıyla diğer etüt merkezlerinden çok farklı geniş bir alana sahipsiniz. Bize mekândan bahsedermisiniz?

Biz Ankara İncek’te dört katlı bir binada hizmet veriyoruz. Binanın inşaatı ve dekorasyonu Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevzuatına uygun şekilde yapılmıştır. 180 öğrenci kapasiteli etüt merkezimizde 11 sınıf, sinema odası, kütüphane, bilgisayar odası, proje ve performans ödevlerine malzeme bulmak için kırtasiye ve yemekhane bulunmaktadır. Merkezimizde çocukların masa tenisi ve power hokey oynayabileceği bir spor alanımız da vardır.

Yaş gruplarınızı öğrenebilirmiyiz?

Biz ilköğretim öğrencilerine yani 1. Sınıftan 8. Sınıfa kadar eğitim hizmeti sunuyoruz.

Saat kaça kadar öğrenciler kalabiliyor?

Öğrenciler, okul çıkışında okullarından servisle alınıyor ve 19.15’e kadar etüt merkezimizde bulunuyorlar. Bu saatte servislerle evlerine bırakılıyorlar.

Çocuğun merkeze girişinden ayrılmasına kadar ne gibi etkinlikler yapılıyor?

Okul sonrası merkezimize gelen öğrenciler ilk önce ikindi kahvaltılarını yapıyorlar. Daha sonra öğretmen rehberliğinde öğrenciler ödevlerini yapıyorlar. Eğer öğrenci ödevi yapmakta bilgi birikimi ile ilgili bir sorun yaşıyorsa, konular arasında ilişki kurularak, çocuğun yaşamından yola çıkılarak ve örneklendirilerek öğrencinin konuyu algılaması sağlanıyor. Öğrenci, ödevlerini tamamlayıp eksiklerini giderdikten sonra kendi yaş grubuyla her güne özgü farklı bir etkinliği katılıyor. Bu etkinlikler, masa tenisi, power hokey oynama; tetra penta, çiçek sudoku gibi akıl oyunları; drama, yaratıcı okuma, sinema izleme vb.

Kadronuzdan bahseder misiniz?

Eğitim alanında yapılan her tür işte deneyimin ve birikimin önemli olduğuna inandığın kadar yaratıcı ve yeniliklere açık olmanın da önemli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle çekirdek kadromuzu oluştururken eğitim alanında yılların deneyimine sahip hem devlet hem de özel okulda öğretmenlik ve idarecilik yapmış olan Sevil Doğan hocam yine özel okullarda on yıllık öğretmenlik yapmış, eğitim alanında iki yüksek lisansı ve yardımcı ders kitapları bulunan ve şimdi de doktorasını bitirmek üzere olan Saliha Karagöz Güzel hocamla beraber eğitim alanında yararlı, yararlı olduğumuz kadar da farklı bir sistem oluşturmaya çalıştık. Öğretmenlerimizi, öğrenciyi özne; kendisini ise bir rehber olarak gören, öğrenciyi sorgulatıp düşündürebilen, çocukların yaratıcılığını, kendine güveninin ortaya çıkarabilecek nitelikli eğitimcilerden seçtik.

Neden İncek bölgesini tercih ettiniz?

İncek, eğitim kurumlarının yoğun olduğu bir bölge; bu bölgede bizim çalışmamıza benzer bir çalışma hiç yapılmadı ki bölgenin böyle bir kuruma gereksinimi vardı. Bu nedenle İncek’i seçtik.

İncek Bulvarı 1821. Cadde No: 96 Çankaya / ANKARA

Tel: 0(312) 489 20 20

Faks: 0(312) 489 20 89

www.dalyajunioracademy.com
 
 
 
  
Diğer Makaleler
 » TÜRKİYE - KAZAKİSTAN İŞBİRLİĞİNİN 20.YILI
 » "Dünyanın 8. Harikası" nitelemesini hak eden Adıyaman Nemrut Da
 » Ankara Adalet Sarayı'ndaki adli emanette Hristiyan dünyasını sar
 » ÇANAKKALE
 » DAĞLARDAN GELEN MUCİZE BİTKİ ÇAYI SARI İNCİ ADA ÇAYI
 » DENİZLİ HOROZU
 » Film Festivalleri
 » GASTRONOMİ TURİZMİ
 » İlk Adresimiz Plaj Voleybolu
 » ISPARTA DAVRAZ KAYAK MERKEZİ
 » ITB Berlin Turizm Fuarı
 » Kahve ve Kıraathanelerin Avrupa'ya Etkisi
 » KORSANLA MÜCADELE SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » Lezzetinin yanı sıra aynı zamanda bir şifa kaynağı “MENENG
 » Manisa Mesir Macunu Şenlikleri
 » Metebronz Mobilya
 » MOBİLYA SEKTÖRÜNDE İHRACATTA İLK BEŞTE olmayı hedefliyoruz
 » Oylat Kaplıcaları
 » Siyah Etli ve Beyaz Etli Balıklar
 » TÜRK ZEKASIKaradenizli Mucit Mustafa KAYA Tahtadan Kendi Otomobilin
 » Türkiye Misafirperverlikte Dünyada Birinci
 » TÜRKİYE TANITIM PORTALI VE CANIM TÜRKİYEM
 » Türkiye'de ilk yüz nakli
 » TÜRKİYE'DEKİ OTELLER TRAVEL&HOTEL GUIDE İLE DÜNYA ARENASINDA
 » TUTAP 3. ULUSLAR ARASI BAŞARI OSKARLARI ANKARA JW MARRIOTT OTELDE D
 » Yılın İnternet Haber Sitesi Turktime.com’un Sahibi ve Timed Ba
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com