5. Sayı | Sektör |
1787 Defa Görüntülenmiştir
TÜRK ZEKASIKaradenizli Mucit Mustafa KAYA Tahtadan Kendi Otomobilini Üretti
Trabzon'un Köprübaşı ilçesinde mobilya ustası olan Mustafa Kaya, gürgen ve ladin kerestesinden 'yüzde yüz Türk ve Karadeniz' yapımı bir otomobil yaptı. 1.3 motoruyla asfaltta 100 km hıza ulaşıyor.
 
Çamurluk, basamak, kaput bölümü ve tekerlekler gürgenden, motor ve tavan bölümleri de ladin kerestesinden yapıldı. 4 kişilik olarak tasarlanan 3 buçuk metre boyundaki otomobil gözleri kamaştırdı. Otomobil tahtadan olduğu için herhangi bir yanma riskine karşı motorun içi 300 derece ısıya dayanabilen malzeme ile kaplanarak izole edildi. Elektrik aksamı da tamamlandıktan sonra sıra deneme sürüşüne geldi. Benzinle çalışan araç asfaltta 100 km hıza ulaştı. Test sürüşü sırasında, aracı görenler gözlerine inanamadı. Araç, verniklenip boyatıldıktan sonra  sürmeye hazır hale getirdi. 15 yıllık mobilya ustası Kaya, 1900'lü yıllardaki klasik model olan Anadol hurdası üzerine esinlenerek bir otomobil dizayn etti.  İmkânlar ölçüsünde bundan sonraki hedefinin ahşaptan helikopter yapmak olduğunu belirten Kaya, "Ben ilkokul mezunu birisi olarak bu aklımla bunları yapıyor ve daha büyüklerini hayal ediyorsam, son teknolojik imkânlarla birlikte çalışan Türk mühendislerin istedikleri zaman ülkemizde değil yerli otomobil, yapamayacakları şey yoktur. Sadece istesin ve gayret göstersinler. Zaten devamı kendiliğinden gelir." dedi.
 
"Yaptığım işin büyük bir iş olduğunu düşünmüyorum." diyerek alçakgönüllü bir tavır sergileyen Kaya, "15 yıldır mobilya sektöründe çalışıyorum. Bu yaptığım ikinci araçtır. Birincisi motorsuzdu, şimdi de motorlusunu yaptım." şeklinde konuştu. Aracın maliyetinin yaklaşık 20 bin lira civarında olduğunu belirtti.

  
Diğer Makaleler
 » TÜRKİYE - KAZAKİSTAN İŞBİRLİĞİNİN 20.YILI
 » "Dünyanın 8. Harikası" nitelemesini hak eden Adıyaman Nemrut Da
 » Ankara Adalet Sarayı'ndaki adli emanette Hristiyan dünyasını sar
 » ÇANAKKALE
 » DAĞLARDAN GELEN MUCİZE BİTKİ ÇAYI SARI İNCİ ADA ÇAYI
 » DENİZLİ HOROZU
 » Film Festivalleri
 » GASTRONOMİ TURİZMİ
 » İlk Adresimiz Plaj Voleybolu
 » ISPARTA DAVRAZ KAYAK MERKEZİ
 » ITB Berlin Turizm Fuarı
 » Kahve ve Kıraathanelerin Avrupa'ya Etkisi
 » KORSANLA MÜCADELE SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » Lezzetinin yanı sıra aynı zamanda bir şifa kaynağı “MENENG
 » Manisa Mesir Macunu Şenlikleri
 » Metebronz Mobilya
 » MOBİLYA SEKTÖRÜNDE İHRACATTA İLK BEŞTE olmayı hedefliyoruz
 » Oylat Kaplıcaları
 » SEVGİNİN, BİLGİNİN, İLGİNİN MERKEZİ DALYA ETÜD MERKEZİ’
 » Siyah Etli ve Beyaz Etli Balıklar
 » Türkiye Misafirperverlikte Dünyada Birinci
 » TÜRKİYE TANITIM PORTALI VE CANIM TÜRKİYEM
 » Türkiye'de ilk yüz nakli
 » TÜRKİYE'DEKİ OTELLER TRAVEL&HOTEL GUIDE İLE DÜNYA ARENASINDA
 » TUTAP 3. ULUSLAR ARASI BAŞARI OSKARLARI ANKARA JW MARRIOTT OTELDE D
 » Yılın İnternet Haber Sitesi Turktime.com’un Sahibi ve Timed Ba
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com