5. Sayı | Kültür ve Sanat |
1681 Defa Görüntülenmiştir
Kahve ve Kıraathanelerin Avrupa'ya Etkisi
Doğu'nun Batı'yı etkilemesi sürecinde kahve ve kahvehaneler önemli bir rol oynamışlardır. Osmanlı reformlar çağının en sancılı yıllarına tanıklık eden İngiliz gezgin Charles MacFarlane, şehir hayatının kabuk değiştiren kültürel dokusu üzerine yaptığı gözlemlerini şu kesin yargıyla noktalar: "Türkler kahvesiz yaşayamaz".
 
Bir oryantalist kalemden çıkma bu yargı, değişen hayatın kültürel girdabında kendi alışkanlıklarının izini süren, kahve ve tütünün verdiği zevki bütün dünya nimetlerinin üstünde tutan geleneksel Türk imajına gönderme bulunur. Aynı zamanda çizilen bu görüntü, akıp giden zaman içinde kendi yarattığı hayat sahasının tek efendisi olan Doğulu insanının da zihniyet portresidir. Salaş bir kahvehane peykesine bağdaş kurmuş, marpucundan usulca nefes çekip kahvesini yudumlayan bu insan, sükut ile murakabe arasında sanki zaman ötesi bir hayat tarzını gözle görülmeyen, ancak duyularla algılanabilecek kültürel kozasını örmektedir. Etrafı mistik evekkül, geleneksel kayıtsızlık ve bireyse tecessüs ile kuşatılan bu hassas koza, içinde ait bulunduğu medeniyetin toplumsal alışkanlıklarını barındıran zengin bir düşünüş ve davranış antolojisidir. İlk defa Doğu'ya giden gezginler tarafından Avrupa'ya getirilen kahve başlangıçta bir tür ilaç olarak değerlendirilmiş, uyku kaçırıcı özelliği ile giderek aranmaya başlanmıştır.
    
Avrupa'da kahve içme alışkanlığının ilk yerleştiği merkez ise Venedik olmuştur. 1615'te Venedik'te açılan kahvehanelerin 1645'e doğru bütün İtalya'ya dağıldıkları görülür. Kahve kültürünün Osmanlı geleneğini yakından tanımış gezgin araştırmacılardan öğrenen İtalyanlar, özellikle, Luigi Ferdinando Marsigli'nin çabalarına borçludur. Marsigli, kahve kültürü üzerine yaptığı gözlemlerini 1685'te yayınladığı "Bevanda Asiatica Brindata" başlıklı eseriyle kamuoyuna sunar. Diğer taraftan kahve 1644'te Marsilya'da, hemen ardın da Lyon'dadır. Fransa'nın iç kesimlerine doğru hızla ilerleyen bu önüne geçilemez alışkanlık, 1669'da Türk elçisi Süleyman Ağa tarafından Paris sosyetesine tanıtılır. 1650'de Londra'da İngiliz aristokratları tarafından beğeniyle karşılanmış ve şöhreti bugüne kadar ulaşan bir dizi kahvehane 17. yüzyılın ikinci yarısında şehrin gündelik hayatındaki yerini almıştır. Paris'te entelektüel faaliyetlerin merkezi haline gelen kahvehaneer, Londra'da daha farlı bir çevreye, yani yükselen burjuvaziye seslenen mekanlar olma özelliği kazanırlar (Işın 2001: 21). Buna en iyi örnek, Eward Lloyd'un 1687'de Londra'da Tower Caddesi'nde açtığı kahvehanedir. Kahvehaneye kendi adını verir: Lloyd's Coffeeehouse. Birkaç yıl sonra büyük başarı kazanmış olan kahvehaneyi seksen yıl boyunca hizmet vereceği Lombard Caddesi'ne taşır. Çok geçmeden Lloyd's Coffeehouse gemicilikle uğraşan insanların buluşma yeri haline gelir; kaptanlar, gemi sahipleri, tüccarlar, sigorta ajanlarının uğrak yeri olur. İnsanlar sektörle ilgili en son haberleri öğrenmek için Lloyd'un yerine giderler. Zaten Lloyd da bu tür haberler içeren bir habercilik hizmetinde bulunur zaman zaman: Lloyd's News. Habercilik işi büyür ve çok geçmeden kahvehanenin hasılatını bile geride bırakır. Lloyd''un giderek genişleyen bir müşteri grubu vardır. Bu kişiler sigorta ajanlarıdır. 18. yüzyıl sürüp giderken Lloyd's kahvehane karakterini ve işlevini yitirir ve o zamandan beri tanınan bir kurama, dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden birine dönüşmüştür. Kahve Viyana'ya 1651'de girmiştir; 
Diğer Makaleler
 » TÜRKİYE - KAZAKİSTAN İŞBİRLİĞİNİN 20.YILI
 » "Dünyanın 8. Harikası" nitelemesini hak eden Adıyaman Nemrut Da
 » Ankara Adalet Sarayı'ndaki adli emanette Hristiyan dünyasını sar
 » ÇANAKKALE
 » DAĞLARDAN GELEN MUCİZE BİTKİ ÇAYI SARI İNCİ ADA ÇAYI
 » DENİZLİ HOROZU
 » Film Festivalleri
 » GASTRONOMİ TURİZMİ
 » İlk Adresimiz Plaj Voleybolu
 » ISPARTA DAVRAZ KAYAK MERKEZİ
 » ITB Berlin Turizm Fuarı
 » KORSANLA MÜCADELE SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » Lezzetinin yanı sıra aynı zamanda bir şifa kaynağı “MENENG
 » Manisa Mesir Macunu Şenlikleri
 » Metebronz Mobilya
 » MOBİLYA SEKTÖRÜNDE İHRACATTA İLK BEŞTE olmayı hedefliyoruz
 » Oylat Kaplıcaları
 » SEVGİNİN, BİLGİNİN, İLGİNİN MERKEZİ DALYA ETÜD MERKEZİ’
 » Siyah Etli ve Beyaz Etli Balıklar
 » TÜRK ZEKASIKaradenizli Mucit Mustafa KAYA Tahtadan Kendi Otomobilin
 » Türkiye Misafirperverlikte Dünyada Birinci
 » TÜRKİYE TANITIM PORTALI VE CANIM TÜRKİYEM
 » Türkiye'de ilk yüz nakli
 » TÜRKİYE'DEKİ OTELLER TRAVEL&HOTEL GUIDE İLE DÜNYA ARENASINDA
 » TUTAP 3. ULUSLAR ARASI BAŞARI OSKARLARI ANKARA JW MARRIOTT OTELDE D
 » Yılın İnternet Haber Sitesi Turktime.com’un Sahibi ve Timed Ba
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com