5. Sayı | İller |
2010 Defa Görüntülenmiştir
ÇANAKKALE
Şanlı tarihi ve eşsiz güzelliği ile Çanakkale şehri, herzaman önemini korumuş ve bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.
 
Çanakkale,  tarih boyunca farklı toplumların egemenliğinde kalmış ve bu uygarlıkların izlerini taşıyan tarihi eserlerin günümüze kadar taşındığı ve yüzlerce turistin ziyaret ettiği önemli şehirdir. Eski çağlarda, Hellespontos ve Dardanelles olarak da adlandırılan ilde 3000 yıldan beri yerleşim olduğu bilinmektedir. M.Ö 2500 yılında büyük bir depremle yıkılmış olan ve Bugün bile kalıntıları bulunan Truva Antik kenti, şehrin tarihi hakkında fikir edinebileceğimiz önemli bir şehir kalıntısıdır. Ayrıca Çanakkale ili, tarihi ve doğal güzellikleri bakımından oldukça zengindir. Şehirde ki birçok tarihi mekânlar yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.
 
Çanakkale şehri ismini, Marmara Denizini Ege Denizine bağlayan ve kıyıları hem Asya’ya hem de Avrupa’ya uzanan Boğazdan alır.
Asya tarafındaki Çanakkale ve Avrupa tarafındaki Eceabat ve Kilitbahir arasında hergün yolcu ve araba feribotları çalışır. Marmara ve Ege Denizi arasında gidip gelen renkli yatlar, Çanakkale Marina’da mola vererek turistlerin bu yörede daha fazla zaman geçirmelerini sağlar. Restoranlar, çevre sulardan yeni tutulmuş deniz ürünlerini sunmakta yüzyılların birikimiyle uzmandırlar.

Küçük sokak kafeleri ise, limanın telaşlı hareketinin, yolcu vapurlarının, balıkçı teknelerinin ve küçük sandalların hiç bitmeyen gösterilerinin tadını çıkarırken bir bardak çay içmeniz için ideal yerlerdir.

Otelleri, restoranları ve kafeleriyle birlikte bu mesire yeri, aynı zamanda geceleri aydınlatılan Kilitbahir Kalesi’nin etkileyici manzarasını da izleme imkanı sunar.

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un fethinden (1453) önce 1451 yılında Avrupa tarafındaki Kilitbahir ve Asya tarafındaki Çimenlik bölgelerine 1200 m. Uzunluğundaki dar Boğaz’dan geçişleri kontrol etmek için birer tane kale inşa ettirmişti.
 
Bugün Çimenlik Kalesi, askeri bir müzedir. Müzede, I. Dünya Savaşı Çanakkale Muharebesi anısına Boğaza savaş sırasında mayın döşeyen Nusret Gemisi’nin bir benzeri yer almaktadır. Geminin içinde o zamandan kalan gazete haberleri bulunmaktadır. Kalenin içi, Atatürk resimlerini ve silahları sergileyen 5m. yükseklikte ve 8m. genişlikte duvarlarla çevrilmiştir. Kalenin bir köşesinde, Gelibolu’da doğan Osmanlı İmparatorluğu’nun kahraman Türk denizcisi Piri Reis’e (1465-1554) ithaf edilen bir müze vardır. Birçok denizci bayrağının bulunduğu müzede Piri Reis’in yaptığı haritaları ve yazdığı kitapları görebilirsiniz. I. Dünya Savaşından kalma gülleler kule duvarları arasına serpiştirilmiştir.

Çanakkale’deki Arkeoloji Müzesinde bölgenin meşhur seramiklerini görebilirsiniz. Bu eski gelenek hala yaşatılmakta ve seramikten güzel hatıralık eşyalar yapılmaktadır.

Çanakkale’den çıktığınızda İzmir otobanı boyunca mükemmel kumsallar bulunmaktadır. Dardanos’ta (Çanakkale’ye 10 km) kamp tesislerinden faydalanabilirsiniz.Tarihi mekanın 5-7 km uzağında, Güzelyalı ve İntepe yer almaktadır. Burada altın rengi kumsallar, kamp alanları, moteller, pansiyonlar ve restoranlar bulabilirsiniz. Bu tesislerin tümü çamlarla kaplı tepelerin karşısında, eşsiz manzaraya sahip mekanlardadır.
Çanakkale’nin yanı sıra Karabiga, Gelibolu, Bozcaada ve Küçükkuyu’da da marinalar vardır.
 
ÇANAKKALE’DEKİ
DİĞER TURİSTİK MEKÂNLARDAN BAZILARI İSE ŞÖYLEDİR;
•     Gökçeada (İmroz)
•     Bozcaada (Tenedos)
•     Harp Eserleri Müzeleri
•     Antik Yunan Şehirleri
•     Kazdağı
•     Kaplıca ve Termal Tesisler
•     Anıtlıklar
•     Kaleler
•     Çimenlik Kalesi
•     Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı      
•     Çanakkale Boğazı
•     Çanakkale Abideleri
 
 
Çanakkale Savaşları, yüzyılımızın en büyük savaşlarından birisidir. Mustafa Kemal’in, Cephanesi biten askerlere Süngü tak emrini verdikten sonra; “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum!” emri savaşların kaderinin değişmesinde önemli rol oynamıştır. Çanakkale Deniz Savaşları, 18 Mart 1915 tarihinde, düşman gemilerinin geri çekilmeleriyle sonuçlanmıştır. Bu nedenle, Mustafa Kemal’in Yüce Milletimize Bağışladığı ÇANAKKALE ZAFERİ Kahramanlık Günü her 18 Mart tarihinde anılmaktadır.
 
DÜNÜN DÜŞMANI, BUGÜNÜN DOSTU
Her karış toprağında savaşan ülkelerin izlerini taşıyan tarihi yarımada, 18 Mart ile 24-25 Nisan tarihlerinde, ''Dünün düşmanı bugünün dostu'' ülkelerin buluşmasına ev sahipliği yapıyor.
 
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, savaşa katılan yabancı ülkelerin askerlerini de kucaklayan sözleri, bu dostluğun pekişmesine öncülük etti.
 
 
 
 
 
 
  
Diğer Makaleler
 » TÜRKİYE - KAZAKİSTAN İŞBİRLİĞİNİN 20.YILI
 » "Dünyanın 8. Harikası" nitelemesini hak eden Adıyaman Nemrut Da
 » Ankara Adalet Sarayı'ndaki adli emanette Hristiyan dünyasını sar
 » DAĞLARDAN GELEN MUCİZE BİTKİ ÇAYI SARI İNCİ ADA ÇAYI
 » DENİZLİ HOROZU
 » Film Festivalleri
 » GASTRONOMİ TURİZMİ
 » İlk Adresimiz Plaj Voleybolu
 » ISPARTA DAVRAZ KAYAK MERKEZİ
 » ITB Berlin Turizm Fuarı
 » Kahve ve Kıraathanelerin Avrupa'ya Etkisi
 » KORSANLA MÜCADELE SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » Lezzetinin yanı sıra aynı zamanda bir şifa kaynağı “MENENG
 » Manisa Mesir Macunu Şenlikleri
 » Metebronz Mobilya
 » MOBİLYA SEKTÖRÜNDE İHRACATTA İLK BEŞTE olmayı hedefliyoruz
 » Oylat Kaplıcaları
 » SEVGİNİN, BİLGİNİN, İLGİNİN MERKEZİ DALYA ETÜD MERKEZİ’
 » Siyah Etli ve Beyaz Etli Balıklar
 » TÜRK ZEKASIKaradenizli Mucit Mustafa KAYA Tahtadan Kendi Otomobilin
 » Türkiye Misafirperverlikte Dünyada Birinci
 » TÜRKİYE TANITIM PORTALI VE CANIM TÜRKİYEM
 » Türkiye'de ilk yüz nakli
 » TÜRKİYE'DEKİ OTELLER TRAVEL&HOTEL GUIDE İLE DÜNYA ARENASINDA
 » TUTAP 3. ULUSLAR ARASI BAŞARI OSKARLARI ANKARA JW MARRIOTT OTELDE D
 » Yılın İnternet Haber Sitesi Turktime.com’un Sahibi ve Timed Ba
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com