5. Sayı | Doğadan |
1944 Defa Görüntülenmiştir
DAĞLARDAN GELEN MUCİZE BİTKİ ÇAYI SARI İNCİ ADA ÇAYI
Latince adı  SALVİA OFFİCİNALİS  olan mucize bitki ADAÇAYI nın ilk adı olan  SALVİA  korumak, korunmak ve muhafaza etmek anlamına gelmektedir. Sarı inci adaçayının içeriğindeSALVİN, CARNOSOL ASİDİ ve CİRSİMARİTİN  denen antibiyotik özelliği olan etken maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler RNA sentezini etkileyerek bakterilerin çoğalmalarını ve rejenerasyonlarını  engellemektedir. CİNEOL , adaçayı içinde bulunan çok önemli bir yağdır.Cineol yağının öksürüğü engelleyici doğal antibiyotik olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Adaçayı içinde bulunan antibiyotik etkisi olan bu maddelerin suda kolayca çözülme özelliği de vardır. Bu özelliğinden dolayı doğrudan sıcak suda demlenerek içilir.
 
Sarı inci adaçayının faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bunlardan bazılarını şöyle sıralıyabiliriz; bademcik iltihabına, faranjite, kronik faranjite ve diş eti iltihaplarına karşı çok büyük etkisi bulunmaktadır. Adaçayı  tam bir şifa bitkisidir. Özellikle çocuklarınızın kış günlerinde boğazında oluşan bademcik sorunlarında suda kolay çözülebildiği için gargara çayı olarak kullanabilirsiniz. Tedaviye başladığınız ilk günlerde gün içinde birkaç kez yapacağınız adaçayı gargarası etkisini kısa sürede gösterecektir. Daha sonrasında ise haftada birkaç gün yapmanız yeterli olacaktır.  Adaçayı gargarası sizi ve çocuklarınızı bademcik ve boğaz iltihaplarına karşı koruyacaktır.

Adaçayının önemle belirtilmesi gereken, memleketimizde yaklaşık olarak otuzun üzerinde adaçayı çeşidi vardır ve önemli bir kısmıda yabani olmasıdır. Bazı yabani adaçayı türlerinin gargara tedavisi çok etkili olmamamaktadır. Bu sebeple satın alırken yabani olmayan ve aktarların, marketlerin sattığı çok kullanılan çeşidini almanız daha sağlıklı olacaktır…

Sarı inci adaçayının çok bilinmeyen ama tarihte çok önemli bir zirai ilaç olarak kullanılan özelliği de bulunmaktadır.  Adaçayı bir parazit kovucu olduğu için parazitler ve böcekler bu bitkiye yaklaşamaz. Antikçağda ve sonraki yüzyıllarda da tahıl ve sebze ekilen alanlarda adaçayının yaprak ve sapları işlenerek zirai ilaç olarak kullanılmıştır.

Adaçayı memleketimizde siyah ve yeşil çaydan sonra en çok tüketilen çaylar arasına girmiş, gerek şifası gerekse tadı ile damaklarımızın ve sofralarımızın hatta muhabbet saatlerimizin de vazgeçilmez çayı olmuştur. Sarı inci adaçayının sağlık ve şifa vermesi dileklerimizle. 
Diğer Makaleler
 » TÜRKİYE - KAZAKİSTAN İŞBİRLİĞİNİN 20.YILI
 » "Dünyanın 8. Harikası" nitelemesini hak eden Adıyaman Nemrut Da
 » Ankara Adalet Sarayı'ndaki adli emanette Hristiyan dünyasını sar
 » ÇANAKKALE
 » DENİZLİ HOROZU
 » Film Festivalleri
 » GASTRONOMİ TURİZMİ
 » İlk Adresimiz Plaj Voleybolu
 » ISPARTA DAVRAZ KAYAK MERKEZİ
 » ITB Berlin Turizm Fuarı
 » Kahve ve Kıraathanelerin Avrupa'ya Etkisi
 » KORSANLA MÜCADELE SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » Lezzetinin yanı sıra aynı zamanda bir şifa kaynağı “MENENG
 » Manisa Mesir Macunu Şenlikleri
 » Metebronz Mobilya
 » MOBİLYA SEKTÖRÜNDE İHRACATTA İLK BEŞTE olmayı hedefliyoruz
 » Oylat Kaplıcaları
 » SEVGİNİN, BİLGİNİN, İLGİNİN MERKEZİ DALYA ETÜD MERKEZİ’
 » Siyah Etli ve Beyaz Etli Balıklar
 » TÜRK ZEKASIKaradenizli Mucit Mustafa KAYA Tahtadan Kendi Otomobilin
 » Türkiye Misafirperverlikte Dünyada Birinci
 » TÜRKİYE TANITIM PORTALI VE CANIM TÜRKİYEM
 » Türkiye'de ilk yüz nakli
 » TÜRKİYE'DEKİ OTELLER TRAVEL&HOTEL GUIDE İLE DÜNYA ARENASINDA
 » TUTAP 3. ULUSLAR ARASI BAŞARI OSKARLARI ANKARA JW MARRIOTT OTELDE D
 » Yılın İnternet Haber Sitesi Turktime.com’un Sahibi ve Timed Ba
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com