5. Sayı | Sektör |
2141 Defa Görüntülenmiştir
MOBİLYA SEKTÖRÜNDE İHRACATTA İLK BEŞTE olmayı hedefliyoruz
Türkiye de, Kayın ve gürgen ağacından, el işçiliğiyle titiz, özenli ve uzun süren çalışmalarla yapılan klasik mobilyalara, başta Orta Doğu ülkeleri olmak üzere Fransa, Danimarka, Almanya, Hollanda, İngiltere, Amerika ve Yunanistan’a ihracatlar yapılmaktadır. Mobilya sektörü dış etkenlere karşı çok açık bir sektördür.

Türkiye'de genç ve eğitimli bir tüketici kitlesi, yükselen hayat standartları, dinamik ve sürekli gelişen bir yapı mobilyaya olan talebi de ciddi anlamda yükseltmektedir. Artan mobilya alışverişi ile Türk mobilya markalarının ülke ekonomisine katkıları yükselerek sektörün küresel arenada yıldızı daha da parladı. İç pazarda artan eğitimli ve egemen nüfusla doğru orantılı olarak yılda 600 bin konut oluşumu, mobilya yatırımlarında gözle görülür bir artış sağlamaktadır.  

Mobilya sektöründe hedeflerini doğru koyan firmalar başarılı olmaktadırlar. Bunu yaparken içine bilimsellik, pazarlama ve bir ağ şeklinde uygulanmaktadır. Dernekler çatısı altında yurtdışındaki fuar ve etkinlikler, Mobilya sektörünü bir anda Avrupa pazarına girmelerinde katkı sağlamaktadır.   

Türkiye ekonomisinin en önemli itici güçleri arasında yer alan mobilya sektörü, 2011 yılını zirvede kapatıp, 2012 yılına güçlü bir şekilde girmiştir. Bu sene yükselişte hız kesmeyen sektördeki olumlu havadan Türkiye’nin ve dünyanın en büyük mobilya kenti birçok mobilya da payını aldı.
170 ülkeye yaklaşık 1,3 milyar Dolarlık ihracat gerçekleştiren Türkiye mobilya sektörü, 2023 yılına kadar bu rakamı 6 milyar Dolara çıkarmayı hedeflemektedir. Türkiye ihracat sıralamasında 15’inci sırada yer almaktadır. Ancak ülkemiz bu rakamı daha da yukarılara çekmeyi hedeflemektedir. Türkiye Afrika pazarına da yelken açtı. Libya’daki, Mısır’daki gerilimler dünyayı etkilese de Nijerya, Gambia, Demokratik Kongo gibi yeni ülkeler Türkiye Mobilya sektörü ile işbirliği yapmak istiyor.

Mobilya aılşverişinde 3D devri başladı; Mobilya sektörünün bugün geldiği noktada modayı ve trendleri takip edip, kendi alanında yeniliklerin öncüsü olmaya adım atmaktadır. Mobilya Kenti ülkemiz 150-200 mağazaların içmimar ve tasarımcılarla çalışması Bu önemli bir değişim. 2012 ve devam eden 3-5 yıl içerisinde Türk mobilyası dünyada trendleri takip eden değil, belirleyen konuma gelerek daha da güçlenmektedir.
Mobilya sektörüne verilecek desteğin, kaliteli hammadde, mobilya ve koltuk üreticilerini çok çeşitli aksesuar ve ürünlerin sunulmasının yanı sıra, Ar-Ge birimlerine verilen destek olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu çalışmamızla, firmaların Ar-Ge departmanlarını son gelişmelerden, ürünlerden ve hizmetlerden haberdar olacaktır.

Neden Türk Mobilyası?
 • Türkiye bir mobilya üretim ülkesidir!
 • Türk mobilya sektöründe, üretici ve perakendeciler dahil 60.000 ‘i aşkın firma hizmet vermektedir. İstanbul, Ankara, Kayseri, İnegöl ve İzmir Türkiye’nin önde gelen mobilya üsleridir. Yeni yatırımlarla üretim kapasitesi her geçen yıl artan Türkiye, dünyanın 5 kıtasında, 173 ülkesine mobilya ihraç etmektedir.
 • Dünyada bugün üretilen teknoloji, Türkiye’de anında uygulamaya sunulur!
 • Türkiye’deki üreticiler, dünyadaki mobilya teknolojilerini yakından takip ederler. Makine parkurlarını sürekli yeniler, en ileri teknolojiyi kullanırlar.
 • Türk mobilya tasarımı neredeyse, trend olacaktır!
 • Dünyadaki gelişmeleri yakından izleyen Türk mobilya tasarımcıları, her zaman “trendy” tasarımlar üretirler.  35 üniversitede yer alan tasarım bölümlerinde yetişen binlerce genç tasarımcılar sektöre dinamizm katmaktadır. Türk mobilya sektörü dünyada tasarımlarıyla trend olma yolundadır.
 • Türk mobilyaları kaliteli malzeme ve orijinal tasarımlarıyla her zaman adından söz ettirmektedir.
 • Mobilyada etkili ve profesyonel bir çalışma içinde olan Türk mobilya firmaları kaliteyi her zaman en iyi fiyatla sunar.
 • Türkiye, tüm pazarların orta noktasındadır!
 • Avrupa’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya. Türkiye tüm büyük pazarlar için stratejik bir noktadadır.
 • Türk firmaları, hızlı ve zamanında teslimat yapar!
 • Tüm pazarlara yakınlık, yeni teknoloji ve nitelikli istihdamın verdiği güç, teslimatın da çok hızlı ve zamanında olmasını sağlar.
 • Türk mobilya markaları, konsept bütünlüğü içinde, oturma gruplarından yatak odası takımına, yemek odası takımından genç odasına, hatta aksesuarlara kadar geniş yelpazede üretim ve hizmet sunar.  
Diğer Makaleler
 » TÜRKİYE - KAZAKİSTAN İŞBİRLİĞİNİN 20.YILI
 » "Dünyanın 8. Harikası" nitelemesini hak eden Adıyaman Nemrut Da
 » Ankara Adalet Sarayı'ndaki adli emanette Hristiyan dünyasını sar
 » ÇANAKKALE
 » DAĞLARDAN GELEN MUCİZE BİTKİ ÇAYI SARI İNCİ ADA ÇAYI
 » DENİZLİ HOROZU
 » Film Festivalleri
 » GASTRONOMİ TURİZMİ
 » İlk Adresimiz Plaj Voleybolu
 » ISPARTA DAVRAZ KAYAK MERKEZİ
 » ITB Berlin Turizm Fuarı
 » Kahve ve Kıraathanelerin Avrupa'ya Etkisi
 » KORSANLA MÜCADELE SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » Lezzetinin yanı sıra aynı zamanda bir şifa kaynağı “MENENG
 » Manisa Mesir Macunu Şenlikleri
 » Metebronz Mobilya
 » Oylat Kaplıcaları
 » SEVGİNİN, BİLGİNİN, İLGİNİN MERKEZİ DALYA ETÜD MERKEZİ’
 » Siyah Etli ve Beyaz Etli Balıklar
 » TÜRK ZEKASIKaradenizli Mucit Mustafa KAYA Tahtadan Kendi Otomobilin
 » Türkiye Misafirperverlikte Dünyada Birinci
 » TÜRKİYE TANITIM PORTALI VE CANIM TÜRKİYEM
 » Türkiye'de ilk yüz nakli
 » TÜRKİYE'DEKİ OTELLER TRAVEL&HOTEL GUIDE İLE DÜNYA ARENASINDA
 » TUTAP 3. ULUSLAR ARASI BAŞARI OSKARLARI ANKARA JW MARRIOTT OTELDE D
 » Yılın İnternet Haber Sitesi Turktime.com’un Sahibi ve Timed Ba
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com