3. Sayı | Portre | Nalan ERBAŞ
2407 Defa Görüntülenmiştir
Orhan GENCEBAY


Türkiyenin yetiştirdiği en büyük "değer"lerden birisi ORHAN GENCEBAY O halkın gözünde sanatçı kimliğinin yanısıra bir "gönül adamı"..
Bir insanı tanımanız için onunla vakit geçirmeniz gerekmiyor.Zaten ,herkesin böylesine büyük bir değeri yakından tanıması imkansız.

Ancak onun sözlerinden ,bestelerinden,hayata bakış açısını iyi kötü tahmin edebiliyorsunuz. Sözleri,şiirleri,besteleri ve yaşam tarzıyla etrafa saçtığı pozitif enerjisini hissedebiliyor ve kimliğinide anlayabiliyorsunuz.
  
Röportaja gitti
ğimizdeki bizleri karşılama şekli bile onun insan tarafının ne kadar duyarlı,nezaketli,zarif ve gelenekçi olduğunu gösteriyor.Kendisine duyduğumuz saygının meğer ne kadar yetersiz kaldığını bizleri ağırlama şeklinden anlayabildik ve böylesi bir gönül adamı tarafından onore edılmenın hazzını yaşadık.

Yetişmiş olduğu kültür, aldığı eğitim ve ruhundaki lezzet onun diğer sanatçılardan çok daha farklı olduğunu hemen gösteriyor.Aile yaşantısına verdiği önem ve çocukluğundan almış olduğu edeple ruhunu bütünleştirmiş olması Orhan Gencebay ın eserlerindeki "vazgeçilmez"i oluşturuyor.

Bizlere, insan ruhunun hiç bir zaman de
ğişmediğini, sevginin ve nefretin yüzyıllar önceki hissi nasılsa şimdide aynı olduğnu söylediğinde biraz şaşırdık. Fakat düşündükki "sevgı" aynı sevgı,"nefret" aynı nefret..Konuştukça çoğalan derin bilgisine hayran olmamak elde değil. Sayın Orhan Gencebay 'ın insanı bu kadar güzel anlamış ve araştırmış olması takdire şayan geldi bizlere.Aslında çok şaşırmamak gerekir. Değilmiki tüm eserlerinde sevgileri,acıları,ağıtları,umutları,umutsuzlukları,yangınları, dilekleri en akılda kalıcı sözlerle ve yüreklere kazınan ezgilerle süsleyerek beynimize yerleştirmiş..Bir insan bu kadar duyguyu hissetmeden nasıl yazar diye düşünüyor insan ister istemez.Hissediyor çünkü insanı araştırıyor ve çözmeye çalışıyor.

Orhan Gencebay'ın ulaştığı noktaya henüz ulaşabilmiş Türk bestecisi henüz yetişmemiştir. Orta anadolu ritmini bozlaktan damıtır, country jazz sıcaklığında dantelleştirir, bağlama solo ile batı normlarını sentez yapar ortaya işte şöyle bir şaheserler çıkarır. Bilgiyle harmanlanmış duygu yogunlugundan oluşan tüm eserleride o yüzden kemikleşmiştir ülkemizde. O araştırmacı kimliği ve işine aşık olan bir insan olarak ülkemizin müzik kültürüne büyük katkıda bulunmuştur.

Eğitimin her alanda olduğu gibi müziktede "şart" olduğuna inanan ve bu uğurda eğitime bir çok katkıda bulunan Gencebay memleketindede okullar yaptırarak eğitime maddi anlamdada destek olmuş sanatcılarımızdandır.

Sanat, her duyguyu içinde barındır o yüzden sanatçılar diğer insanlara nazaran daha naiftirler. Orhan Gencebay da bu duygu oldukca yogunlaşmış ve bu yüzden aşk'a, sevgi'ye, ihanet'e, terkedilmişliğe en güzel ve en yalın sözlerle beste yapmış bu sayede öğütler vermiştir.. Sosyal sorumluluğunu sanatçı kimliğiyle örtüştürmeyi başaran nadir insanlardan biridir .Gencebay, insanların sevgisini ve güvenini besteleriyle kazanmış biri olarak sosyologların inceleyip hakkında kitaplar dolusu "insanlık tarifi" yapması gereken bir ekol dür.

Bir çok şarkısında inceden sosyal mesajlar veren, şu an ki Türk müziğinin omurgasını oluşturmuş besteleri bir yana güfteleri çok daha ilgi çekici yaşayan bir müzik efsanesidir. Sevemedim karagözlüm adlı eseri dünyada en çok başka sanatçılar tarafından söylenmiş eserdir. Saymakla bitmeyecek esere imza atmış bir "dev"dir Orhan Gencebay. Dünyanın çeşitli ülkelerinde eserleri tutkuyla dinlenmiş bu sayede ülkemizi tanıtım adınada vatanına hizmetleri olmuştur.Akdeniz ülkelerinde,Ortadoğuda,Asya'da, Avrupada dinlenmiş ve adaptasyonları yapılmıştır.

Bilim , felsefe,Astrofizik konularını çok iyi araştırmış biri olarak fikirleriyle insanları şaşırtmayı başaran ve hala kendisine bir şeyler katıp bunları halkıyla paylaşmak için çabalayan bir dünya adamıdır ORHAN GENCEBAY..

Her duygunun bir hastalık olduğunu düşünürsek, Orhan Gencebay'ın eserlerinin,şiirlerinin de birer reçete olduğunu kabul etmek zorundayız.. Her duyguya verecek bir mesajı olan birinin yaptığı işin profesörü,doktoru olduğunuda kabullenmek gerekir.

"AŞK"… tarih boyunca bütün anlatıların en gözde konusudur. Orhan Gencebay, Karacaoğlan’dan daha mahcup, Elvis’ten daha mütevazıdır. Gencebay’ın şarkı sözlerinde, bazı dizeler şimşek gibi parlar: “her şey hak’tan amma zulmetmek kuldan / gönül bir zalimi sevdi ne yapsın?” ya da “bir zamanlar benim sevgilimdin / yanımdayken bile hasretimdin / şimdi başka bir aşk buldun / mutluluk senin olsun…”" gibi..Aşk'ın gerekirse sevdiğinden vazgeçmek olduğunuda anlatır dizelerinde..   Bestelerini bir başucu şiir kitabı olarak okumak üzere bastırmasını dört gözle bekliyoruz.. Çünkü Orhan Gencebay herşeyden önce muhteşem şiirlere imza atmış bir "şair"dir Orhan Gencebay, daha öncede dediğim gibi başlı başına araştırılması gereken özel bir insandır. Sanatçı kimliğinden çok hümanistliği , bu halkın gözünde takdir edilmenin ötesinde sevgi seliyle ödüllendirilmiştir.

Sayfalarca anlatsakta sadece 10 da birini ifade edebileceğimiz Türkiyenin önemli şahsiyetlerinin başlarında gelen, değeri paha biçilemez, eşsiz ve veliahtsız bir sanatçıdır Orhan Gencebay..
                                                             Nalan ERBAŞ

Diğer Makaleler
 » BURASI KUZEY KIBRIS
 » ABD'Lİ UDİ SCOTT WILSON
 » ALTINOLUK
 » ANTALYA
 » Azerbaycan
 » Çölde Teknoloji Raksı
 » Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü Sayın Orhan Birdal
 » Dizilerden Daha Büyük Tanıtım Düşünemiyorum
 » GOYA
 » İnanç Rotası
 » Kartpostal Şehri Amasya
 » Kına Gecesi
 » SCHAUİNSLAND-REİSEN
 » T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımc
 » Turizim de 2012 Hedefleri
 » Turizm Cenneti Belek
 » TÜRK DAMAK TADINI VE YEMEKLERİNİ ORTADOĞU PAZARINA SUNAN KİŞİ
 » Türkiye'nin en fazla nüfusa sahip BİRİNCİ ilçesi
 » Türkiyeyi karış karış gezen büyükelçi
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com