5. Sayı | Sağlık |
2042 Defa Görüntülenmiştir
Türkiye'de ilk yüz nakli
Türkiye’de ilk yüz nakli operasyonunu yapan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif  Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr.Ömer Özkan, “Yapılan bir ameliyatla olumlu bir hava yaratılıyorsa başka bir ameliyatla da olumsuz olmasın.”
 ürkiye’de ilk yüz nakli operasyonunu yapan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan, yapılan bir ameliyatla olumlu bir hava yaratılıyorsa başka bir ameliyatla da olumsuz bir hava yaratılmaması gerektiğini belirterek, “Bu güzelliği sağlayan olumlu hava gitmesin. Bizim vereceğimiz mesaj bu. Çok güzel bir hava gidiyor. Bu şanssızlık o aile için sadece. Ne olur, toplum olumsuz olmasın” dedi.
 
Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Anafartalar Toplantı Salonu’nda düzenlenen “Kırıkkale Üniversitesi 11’inci Uygulamalı Mikrocerrahi Kursu’na Türkiye’de ilk yüz nakli operasyonunu yapan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan ve Türk Rekonstrüktif Mikro Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ferit Demirkan konuşmacı olarak katıldı.
 
Prof. Dr. Özkan, bir gazetecinin organ nakli ameliyatlarıyla ilgili sorusuna, organ nakillerinin Türkiye’de yapılıyor olmasının tesadüf olmadığını söyledi. Prof.Dr. Özkan, “Mutlaka olumsuz şeyler olacaktır. Bunları kendi içerimizde çözeriz. Tabii ki üzüntüler var, bunlar da kendi içinde haklı olabilirler ama bunları kendi içimizde mutlaka çözebiliriz” dedi.
 
Bir gazetecinin ‘İlk nakilde olumlu bir gelişme yaşandı, ancak ikinci nakilde olumsuzluk oldu’ sözlerine Prof.Dr. Özkan, “Kısacası tedirgin olacak hiçbir şey yok, bu insanların başına gelen bir şey. Ufacık bir iğne yapıyorsunuz ve alerji olup hayatınızı kaybedebiliyorsunuz. Ufak tefek veya büyük sorunlar vardır. Bunları kendi içimizde çözeriz tıbbi olarak. En önemlisi budur” diye konuştu.
 
Olumlu Hava Gitmesin
Yapılan bir ameliyatla olumlu bir hava yaratılıyorsa başka bir ameliyatla da olumsuz bir hava yaratılmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Özkan, “Bu güzelliği sağlayan olumlu hava gitmesin. Bizim vereceğimiz mesaj bu. Çok güzel bir hava gidiyor. Bu şanssızlık o aile için sadece. Ne olur, toplum olumsuz olmasın. Kesinlikle çok ümitliyiz ki oralardan kalktık buralara gönüllü olarak geliyoruz, insanlar daha iyi yetişsin diye. Mutlaka zaman her şeyin ilacı olacak. Olumsuz bakmamakta fayda var. İnsanlarımız çok iyi bakıyor, buna inanıyoruz” dedi
 
Türk Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ferit Demirkan da Türkiye’de son zamanlarda yapılan nakillerin tesadüf olmadığını, Türkiye’de deneysel anlamda bu işle uğraşan insanlar olduğunu belirterek, “Bir alt kültür var mikrocerrahi konusunda. Bunların çoğu yurt dışında eğitim almış, orada araştırma yapmış, çeşitli faaliyetlerle bunları denemiş insanlar var” diye konuştu.
 
Bu ameliyetlerin Türkiye’de yapılmasının tesadüf olmadığını ve çok büyük bir başarı olduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Demirkan sözlereni şöyle sürdürdü:
 
“Bunu yapıp üstelik de olumlu sonuçlandırmak büyük bir başarı. Mevcut ülke şartları içerisinde bunu devlet, SGK ve Sağlık Bakanlığı ile beraber bir çerçeveye oturtmak çok büyük bir başarı, ama sonuçta bu bir ekip işi. Hem ekip işi, hem de belli bir grubun bunu istiyor olması lazım. Bunun devam etmesini sağlayan, yeni insanların çıkmasını sağlayan bir sistem olması lazım. Buna sahibiz. Bu anlamda Türkiye, işler olumlu giderse kompozit doku naklinde çok önemli merkezlerden biri olabilir. Birtakım sorunlar yaşanmış olabilir ama sonuçta bunu yapmak isteyen büyük bir kitle var ülkemizde. Bunun için buraya gelip kurs almaya çalışan, sırada bekleyen bazı arkadaşlarımız var, önlerinde çok güzel örnekler var, Ömer gibi. Başarıyı tanımlayan, onun çıtasını koyan, bunu yapılabileceğini gösteren, ilk olmak çok zor ama daha sonra takip etmek daha kolay. Çünkü size yol gösteren birileri oluyor o zaman. Bu anlamda önümüzdeki dönemin daha parlak olacağını düşünüyorum. Mutlaka önemli olan işin olumlu tarafından bakmak ve elde edilen başarıyı önemsemek, ortaya çıkan sorunlardan da ders almak.”
  
Diğer Makaleler
 » TÜRKİYE - KAZAKİSTAN İŞBİRLİĞİNİN 20.YILI
 » "Dünyanın 8. Harikası" nitelemesini hak eden Adıyaman Nemrut Da
 » Ankara Adalet Sarayı'ndaki adli emanette Hristiyan dünyasını sar
 » ÇANAKKALE
 » DAĞLARDAN GELEN MUCİZE BİTKİ ÇAYI SARI İNCİ ADA ÇAYI
 » DENİZLİ HOROZU
 » Film Festivalleri
 » GASTRONOMİ TURİZMİ
 » İlk Adresimiz Plaj Voleybolu
 » ISPARTA DAVRAZ KAYAK MERKEZİ
 » ITB Berlin Turizm Fuarı
 » Kahve ve Kıraathanelerin Avrupa'ya Etkisi
 » KORSANLA MÜCADELE SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » Lezzetinin yanı sıra aynı zamanda bir şifa kaynağı “MENENG
 » Manisa Mesir Macunu Şenlikleri
 » Metebronz Mobilya
 » MOBİLYA SEKTÖRÜNDE İHRACATTA İLK BEŞTE olmayı hedefliyoruz
 » Oylat Kaplıcaları
 » SEVGİNİN, BİLGİNİN, İLGİNİN MERKEZİ DALYA ETÜD MERKEZİ’
 » Siyah Etli ve Beyaz Etli Balıklar
 » TÜRK ZEKASIKaradenizli Mucit Mustafa KAYA Tahtadan Kendi Otomobilin
 » Türkiye Misafirperverlikte Dünyada Birinci
 » TÜRKİYE TANITIM PORTALI VE CANIM TÜRKİYEM
 » TÜRKİYE'DEKİ OTELLER TRAVEL&HOTEL GUIDE İLE DÜNYA ARENASINDA
 » TUTAP 3. ULUSLAR ARASI BAŞARI OSKARLARI ANKARA JW MARRIOTT OTELDE D
 » Yılın İnternet Haber Sitesi Turktime.com’un Sahibi ve Timed Ba
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com