5. Sayı | Ülkeler |
1917 Defa Görüntülenmiştir
TÜRKİYE - KAZAKİSTAN İŞBİRLİĞİNİN 20.YILI
2011 ve 2012 yılları Kazakistan halkı açısından özel öneme sahiptir, çünkü Kazakistan bağımsızlığının ve Kazakistan-Türkiye ilişkilerinin yirminci yılını dolduruyor.

16 Aralık 1991 tarihinde Kazakistan’ın bağımsızlığını dünyada ilk tanıyan ülke Türkiye olmuştur. Dostluğumuzu ve birliğimizi parlak bir geleceğe taşıyacak olan bu tarihi adım, ikili ilişkilerimizin temelini sağlam bir biçimde inşa etmiştir.

20 yıldır iki ülke halkının tarihten gelen kardeşliğe ve karşılıklı güvene dayalı ilişkileri tüm alanlarda gelişerek devam etmektedir. 2 Mart 1992 tarihinde Kazakistan ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasına ilişkin protokol imzalanmış ve karşılıklı olarak iki ülkede Büyükelçilikler açılmıştır.

Beşeri işbirliği iki kardeş ülkenin hem manevi hem de dostluk buluşma noktası olmuştur. Aslında, kültür, iman, iyilik gibi kavramlar barış adına, karşılıklı etkileşim adına her zaman önemli bir dayanak olmuştur. Yüce ecdadımız Farabi, Yesevi ve Mevlana’nın halklarımızı, bütün insanlığa karşı karşılıklı hoşgörüye davet etmesi, barışa davet etmesi boşuna olmasa gerek.

Bu bağlamda, ülkelerimizin bu yöndeki tutumlarının benzerliği bizi memnun etmektedir. Örnekleri ortada: Kazakistan Semavi ve Geleneksel Din Liderleri Kurultayının düzenlendiği bir ülke haline gelmişken, Türkiye Medeniyetler İttifakı’nın Eşbaşkanı olan bir ülkedir. Bu yıl başkentimiz Astana’da 4. Geleneksel ve Semavi Dinler Kurultayı gerçekleştirilecektir.

Bu alanda ülkelerimizin yakınlaşmasında etkili olan bilimsel konferanslar, seminerler ve konserler, müzik, sanat - kültür festivalleri ve resim sergileri organize edilmiştir. Ayrıca, karşılıklı olarak ülkelerimizde Kültür Günleri gibi etkinlikler düzenli aralıklarla tertiplenmektedir. Büyükelçilik öncülüğünde Türkiye’de başta Abay Kunanbayev, Muhtar Avezov, Magcan Cumabayev, Abılay Han ve Kabanbay Batır olmak üzere Kazak halkının tanınmış şahsiyetlerinin heykelleri açılmıştır.

2010 yılında, Kazakistan’ın bağımsızlığının 10. yıl dönümü kapsamında, elinde dombıra olan Kazak kızının tasvir edildiği “Astana” heykeli Ankara’daki Kazakistan caddesine dikilmiştir.

Geçtiğimiz yıllarda milli bayramımız Nevruz dolayısıyla kapsamlı etkinlikler, örneğin Türk Halklarının Kültüründe Nevruz konulu bir sempozyum, pek çok uluslararası festival, resim sergileri ve Kazakistanlı sanat gruplarının konserleri düzenlenmiştir. 

Kültür alanındaki ikili ilişkilerin en belirin örneği olarak, 2010 yılında, Türkiye Cumhurbaşkanının Kazakistan’a yaptığı ziyaret sırasında, Astana şehrinde, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi açılmıştır. Adı geçen merkezin, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirecek önemli bir araç olacağından hiç şüphe yoktur.

Kazakistan’ın bağımsızlığının 20’nci yıl dönümü dolayısıyla Haziran 2011 tarihinde Astana’da Ankara Kültür Günleri düzenlenmiştir. Bu etkinlik kapsamında Türkiyeli müzik toplulukları ve ünlü Türk sanatçısı Ferhat Göçer seyircilere büyük bir kültür şöleni yaşatmışlardır.  Dünya çapında tanınan Fonged dans grubu Türk tarihini seyircilere danslarıyla aktarırken, Ferhat Göçer de Kazakça şarkılar söylemiştir.

Kardeş ülkeyle aramızda devam etmekte olan işbirliği çerçevesinde Kazakistan’ın bağımsızlığının 20’nci  yıl dönümü kapsamında Kazak halkının ünlü bestecisi Dina Nurpeyisova’nın doğumunun 150’nci  yıl dönümü, Türkiye’de geniş çaplı olarak kutlanmıştır. Ankara’nın Etimesgut ilçesinde Dina Nurpeyisova parkı açılmıştır. Mersin, Hatay, Gaziantep, Ankara ve İstanbul sanatseverleri, bu kutlama etkinlikleri için Atırau’dan gelen Dina Nurpeyisova Akademik Kazak Halk Çalgıları Orkestrasının konserini izlemişlerdir. 

Turizm alanında da iki ülke arasındaki işbirliği yıldan yıla gelişerek devam etmektedir. Geçtiğimiz yıl Türkiye’yi ziyaret eden Kazakistanlı turist sayısı 400 bine yaklaşmıştır. Ülkemizin nufüsü 16,3 milyon olduğunu gözönümüzde bulundurursak, bu büyük bir rakamdır. Bu vesile ile Türk kardeşlerimizi de Kazakistan’da bulunan ve Hazreti Mevlana, Ahi Evran gibi büyük zatların üstadı olan Hoca Ahmet Hazretleri Türbesini ziyaret etmelteri ve ülkemizin doğa harikalarını görmek için ülkemize davet etmek istiyorum. Ayrıca, ülkelerimizn turistik kurulmalrı arasında işbirliği çeşitli düzeylerde devam etmektedir. Birçok Kazakistanlı stajer ve öğrenci turizm alanında Türkiye’de eğitim görüyorlar.

Kardeş ülkeler olan Kazakistan ile Türkiye arasındaki işbirliğinin daima en üst seviyede seyretmesi için gereken tüm imkanlar mevcut ve potansiyeli yüksektir. 
Multimedya
Kazakistan
Kazakistan
Kazakistan
Kazakistan
Kazakistan
Kazakistan
Diğer Makaleler
 » "Dünyanın 8. Harikası" nitelemesini hak eden Adıyaman Nemrut Da
 » Ankara Adalet Sarayı'ndaki adli emanette Hristiyan dünyasını sar
 » ÇANAKKALE
 » DAĞLARDAN GELEN MUCİZE BİTKİ ÇAYI SARI İNCİ ADA ÇAYI
 » DENİZLİ HOROZU
 » Film Festivalleri
 » GASTRONOMİ TURİZMİ
 » İlk Adresimiz Plaj Voleybolu
 » ISPARTA DAVRAZ KAYAK MERKEZİ
 » ITB Berlin Turizm Fuarı
 » Kahve ve Kıraathanelerin Avrupa'ya Etkisi
 » KORSANLA MÜCADELE SOSYAL SORUMLULUKTUR
 » Lezzetinin yanı sıra aynı zamanda bir şifa kaynağı “MENENG
 » Manisa Mesir Macunu Şenlikleri
 » Metebronz Mobilya
 » MOBİLYA SEKTÖRÜNDE İHRACATTA İLK BEŞTE olmayı hedefliyoruz
 » Oylat Kaplıcaları
 » SEVGİNİN, BİLGİNİN, İLGİNİN MERKEZİ DALYA ETÜD MERKEZİ’
 » Siyah Etli ve Beyaz Etli Balıklar
 » TÜRK ZEKASIKaradenizli Mucit Mustafa KAYA Tahtadan Kendi Otomobilin
 » Türkiye Misafirperverlikte Dünyada Birinci
 » TÜRKİYE TANITIM PORTALI VE CANIM TÜRKİYEM
 » Türkiye'de ilk yüz nakli
 » TÜRKİYE'DEKİ OTELLER TRAVEL&HOTEL GUIDE İLE DÜNYA ARENASINDA
 » TUTAP 3. ULUSLAR ARASI BAŞARI OSKARLARI ANKARA JW MARRIOTT OTELDE D
 » Yılın İnternet Haber Sitesi Turktime.com’un Sahibi ve Timed Ba
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com