4. Sayı | Kültür ve Sanat |
3045 Defa Görüntülenmiştir
Meşhur tabloların hikâyeleri MODIGLIANI
Sevgilisi ressamın ölümünden sonra intihar eden kadın…
 
İsmi Jean Haeburterne idi. Henüz yirmi bir yaşında bir genç bayandı. Ressam Amedeo Modigliani’ den ikinci çocuğunu dünyaya getirmek üzereydi. Bununla beraber onunla evli de değildi. Annesi, babası, bu günahından dolayı onu reddetmişlerdi. Sevgilisi Modigliani’ yle sadece iki iskemle ve bir tek masası bulunan tamtakır bir odada, yokluk içinde oturuyordu.
 
 
Bütün geceleri çılgınca içmek, sesinin bütün kuvvetiyle bağıra bağıra Dante’ den şiirler okumak, sokaklarda kavgalar çıkarmak, polislere kafa tutup üzerlerine yürümek ve türlü serserilikler etmekle geçiyordu.
 
Harikulade bir kabiliyete sahipti. Çizgileri inanılmaz mükemmeldi. Okadar seri ve o kadar kusursuz bir şekilde çiziyordu ki, bir ressam arkadaşı onun hakkında :’’ bir milyon doları olup da bu parayla ne yapacağını bilmeyen bir çocuğa benziyor’’demişti. Bir tabloyu iki saat içinde yapıp bitirirdi.İki günden fazla üzerinde çalıştığı resim yoktu..kahvehaneleri dolaşır, bir kadeh içki veya birkaç frank karşılığı portreler çizerdi.
 
Tablolarını yaparken evvela gözleri, ağzı ve kulakları çizer, sonradan yüzü, bunlarından etrafından çevrelerdi. Derdi ki : ‘ ‘ Benim resmettiğim yüzler, gözbebekleri çizilmese de, görürler. Lakin Cezan ne’nin portreleri gibi, sadece hayatı olduğu gibi kabul eden bir ifadeleri vardır. ‘’
 
 
Borçlarını tablolarını satıp ödemeye çalıştı. Fakat hiçbiri para etmedi. Bir sokak satıcısı, resimleriyle patates sarıyordu. Modigliani artık vereme yakalanmıştı. Ateşler içinde kıvranıyor, hergün biraz daha ölüme yaklaşıyordu.
Sevgilisinin şu soğuk bakışlı etkisine gömülmüş, lakin sade ve temiz portresini çizdikten sonra Paris sokaklarında soğuktan üşümüş, donmuş, başıboş dolaşırken görüldü. Tamtakır odasına götürüldü. Doktor getirme tekliflerini reddetti. Birkaç gün sonra hastaneye kaldırıldı ama fazla yaşayamadı. Jeanne Hebuterne yatağının başına gelerek cansız vücuduna kapanıp hüngür hüngür ağladı. Soğuk yüzünü gözyaşlarıyla ıslatarak öptü, öptü…
 
Cenaze törenine 10. 000 kişi katıldı. Bunların arasında Picasso, Brague, Cocteau, Utrillo, Vlaminck ve Soutine de vardı. Tören esnasında eserlerini satın almak için birçok alıcı meydana çıktı. Hangi tablosu olursa olsun almak istiyorlardı. Bir rivayete göre törenin başında 100 Franga satılan bir tablosu tören sonunda 10.000 Franga kadar yükseldi.
 
Cenaze, caddelerden henüz geçip gitmeden Jeanne Hebuterne babasının evine döndü. Orada babası ve annesiyle bir şeyler konuştu. Belki münakaşa etti veya etmedi. Bu kısmı kimse bilmiyor. Yalnız, bu kısa konuşmadan sonra şiddetle dışarıya fırladı. Apartmanın beşinci katına koşarak çıktı ve pencereyi açıp kendisini boşluğa bırakıverdi.
 
Bazılarına göre, Modigliani’nin birinci ismi ‘’ Amedeo’’ nun manasında acıklı hayatının hikâyesi gizlidir. Bu ismin manası ‘’Allah’ın sevgili kulu’’dur.
 
 Zeynep yazıcı
 
 
 
 
Diğer Makaleler
 » “DÜNYA GÜZELİ” VAN KEDİSİ
 » 2012 yılı Türkiye'de Çin Kültür Yılı
 » BELÇİKA LEZZETİ – 2012 GASTRONOMİ YILI
 » BİR RÜYADIR PRAG
 » Ercanlar Otomotiv’den üst segment araçlara özel hizmet
 » EUROVISION’DA YENİ YÜZÜMÜZ – CAN BONOMO
 » FARKLI ZEVKLERİN BULUŞMA NOKTASI: TURİZM CENNETİ ALMANYA
 » GEÇMİŞTEN GELEN SES!
 » KAPALIÇARŞI’DAN DÜNYAYA
 » KÜLTÜR BAKANLIĞI TANITMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İBRAHİM YAZAR
 » MEDENİYETLERİN VE İNANÇLARIN BAŞKENTİ HATAY
 » Mor Sümbül Mü Yoksa Karanfil Mi ?
 » PERİLER DİYARI KAPADOKYA’NIN BAŞKENTİ GÖREME
 » PTT GENEL MÜDÜRÜ OSMAN TURAL
 » Türkiye tanıtımında sivil seferberlik
 » TUTAP GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE VE GAZİANTEP İL TEMSİLCİLİĞİ
 » WORLD TRAVEL CHANNEL İLE TURİZMDE YENİ BİR SOLUK – DEMET SABAN
 » YEŞİL İNCİ DOĞADAN GELEN MUCİZE BİTKİ ..YEŞİL ÇAY..
 » YUDUM “ CANIM TÜRKİYE’M” KLİBİ İLE TÜRKİYE’Yİ TANITA
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com