4. Sayı | Belgesel |
1688 Defa Görüntülenmiştir
“DÜNYA GÜZELİ” VAN KEDİSİ
Her zaman diğer kedi türlerinden farklı bir konumda olan Van Kedisi, iki yıl önce Japonya’da düzenlenen Dünya Kedi Güzellik Yarışması’nda “Dünya Güzeli” seçildi.  
 
Van Kedisi, dünya üzerinde saflığını koruyabilmiş, melezleşmemiş canlıların başında gelir. Yöre halkı tarafından cana yakın, zeki ve çevik bir kedi olarak tarif edilen Van kedisinin temizliği; tebeşir beyazı, yere sürünecek kadar uzun-beyaz ipeksi kürkü; uzun vücut yapılı kaplan yürüyüşü; tilki kuyruğunu andıran uzun ve kabarık kuyruğu onu nadide hale getiren başlıca özellikleridir. Bu uzun kuyruklarına hakim olmakta bazen zorlanabilirler; öyle ki, başlarını kollarının üzerine koyup, kuyruklarını altlarına alırlar. Ancak en belirgin özellikleri, yüzlerinde, gözlerinin üst yanında ve kulaklarında sarı-kızıl lekeler bulunmasıdır. Çok nadir olarak vücutlarında da görülebilir.  

Kürkü kalın olmasına rağmen soğuktan etkilenir ve titrer.  Yılda en az 6 ay karlarla kaplı bu bölgede uzun, beyaz, kar topu gibi tüyleriyle soğuktan korunurken, yazın ısınan hava nedeniyle tüylerini dökerek Van Gölü’nün ılıman iklimine uyum sağlar. Kediler sudan pek hoşlanmazlar. Oysa "Van kedileri", kedi türleri arasında suyu sevmeleri ile ilginç olanlarıdır. Özellikle ılık ve sığ sularda yüzmeyi çok severler. Suyu seven Van Kedileri, evde musluktan damlayan suya pati atar, hatta sahiplerine banyoda eşlik eder.  
Van kedisini çekici kılan özelliklerden biri de gözlerinin rengidir. Göz renklerine göre Van kedileri her iki gözü mavi, her iki gözü kehribar (Sarı renk ve tonları),tek-göz (bir gözü mavi diğer gözü kehribar renkte olanlar) olarak 3 gruba ayrılırlar. Değişik renklerde olabilmelerine karşın, daha çok beyaz renkte üretildikleri için öyle tanınırlar.

“Dünya Güzeli”nin karakteristik özellikleri ise sevilmekten çok hoşlanması ve kendisine gösterilen sevgiye aynı şekilde karşılık vermesidir. Sevgi istekleri özellikle gebelik döneminde daha da artar. Yemeği verildiğinde yemeden önce minnet göstermek için bacaklara sürünme huyu vardır. Tuvalet ihtiyacı duyduğunda kapı koluna atlayarak kapıyı açmayı düşünebilecek kadar zekidir.  

Van Kedisi, yemeğin, sütün sıcak olup olmadığını ön ayağı ile kontrol eder ve yemek uygun sıcaklıkta ise yemeğini yer. Van Kedisinin, kavun, karpuz ve bazı meyveleri de yediği bilinmektedir. Ayrıca yapılan incelemeler sırasında Van Kedisinin eğitime çok iyi cevap verdiği gözlemlenmiştir. Kendisine öğretilenleri çok çabuk kavrar.

Avcılık özellikleri üstündür; ancak ev dışında iç içe yaşadıkları kümes hayvanlarına saldırmazlar.  İnsanlar kedileri yakın bir dost gibi görerek onlarla yaşamaya başladılar. Van kedisi de insanlarla birlikte aile ortamı içinde yaşamayı sever. Eğer insanlarla ilişkisi yok ise ya da çok az ise vahşileşmeye başlar.  Van kedisi, yöre halkı tarafından yalnız bir süs kedisi  veya fare ve böcekleri avlaması yanında, bir dost ve ailenin bir bireyi olarak kabul edilir. 

Sevimli, cana yakın, zeki, çevik, sadık, güzel ve ilgi çekici görünümlü Van Kedisinin neslinin azalmaması ve melezleşmesinin önlenmesi için tüm çabaların gösterilmesi gerekmektedir.

Son yıllarda gerek dünyada gerekse Türkiye’de büyük ilgi gören evcil kedilerden biri de Van Kedisidir. Ancak sevimli, cana yakın olan Van Kedisine bugüne kadar yeterli ilgi gösterilmediğinden nesli tükenmekle karşı karşıyadır. Sevgi istekleri özellikle gebelik döneminde daha fazladır. Sahiplerine çok yakın davranır ve severler. Yabancıları gördükleri zaman tepki göstererek, kaçarlar. Kendisini sevenlerin kucağına çıkıp, okşayan elleri önce hafifçe ısırır sonra yalayarak sevgi gösterisinde bulunur ve mırıldanırlar. Sahibinin, diğer kedi ve küçük çocukları sevmesini kıskanır. Eskiden Van yöresinde sıkça rastlanan ve hemen her evde bulunan Van Kedisinin sayısı giderek azalmakta ve hızla melezleşmektedir. 

Van kedisinin eskiden yaz aylarını dağlarda, kış aylarını ise evde geçirdikleri söylenir. Bugün ise yaz aylarını Erek Dağı’nın sırtlarında avcılıkla geçiren ve kış aylarında evine dönen Van kedisine çok az rastlanır. 
Diğer Makaleler
 » 2012 yılı Türkiye'de Çin Kültür Yılı
 » BELÇİKA LEZZETİ – 2012 GASTRONOMİ YILI
 » BİR RÜYADIR PRAG
 » Ercanlar Otomotiv’den üst segment araçlara özel hizmet
 » EUROVISION’DA YENİ YÜZÜMÜZ – CAN BONOMO
 » FARKLI ZEVKLERİN BULUŞMA NOKTASI: TURİZM CENNETİ ALMANYA
 » GEÇMİŞTEN GELEN SES!
 » KAPALIÇARŞI’DAN DÜNYAYA
 » KÜLTÜR BAKANLIĞI TANITMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İBRAHİM YAZAR
 » MEDENİYETLERİN VE İNANÇLARIN BAŞKENTİ HATAY
 » Meşhur tabloların hikâyeleri MODIGLIANI
 » Mor Sümbül Mü Yoksa Karanfil Mi ?
 » PERİLER DİYARI KAPADOKYA’NIN BAŞKENTİ GÖREME
 » PTT GENEL MÜDÜRÜ OSMAN TURAL
 » Türkiye tanıtımında sivil seferberlik
 » TUTAP GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE VE GAZİANTEP İL TEMSİLCİLİĞİ
 » WORLD TRAVEL CHANNEL İLE TURİZMDE YENİ BİR SOLUK – DEMET SABAN
 » YEŞİL İNCİ DOĞADAN GELEN MUCİZE BİTKİ ..YEŞİL ÇAY..
 » YUDUM “ CANIM TÜRKİYE’M” KLİBİ İLE TÜRKİYE’Yİ TANITA
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com