4. Sayı | İller |
1872 Defa Görüntülenmiştir
MEDENİYETLERİN VE İNANÇLARIN BAŞKENTİ HATAY
 Roma İmparatorluğu’nun üç büyük kentinden biri ve doğu başkenti; Hristiyanlığın Kudüs dışında yayıldığı ilk kent, Hatay.
 
Hatay, dinler mozaiğinin ezan, çan, hazzan ile birlikte yaşandığı bir kenttir. Antik kentleri, inanç merkezleri ve sayısız tarihi eserlerle şehrin merkezi konumunda Antakya’nın görkemli geçmişine sığdırdığı en önemli özelliği, yeni dinler mozaiği konumudur. Antakya birçok dinden ve inançtan insanın huzur içinde yaşadığı cami, kilise ve havra'nın bir arada olduğu inanç turizminin merkezi olan bir kültür merkezidir.

İncil’de adı geçen Hatay- Antakya şehri, tarihte misyonerlerin yaşadığı ve bazı misyonerlerin yolculuklarının planlanıp, gerçekleştirdiği ve masraflarının üstlenildiği merkez idi. İlk defa İsa’ya inananlara “Hıristiyan” ismi verildi. Çevlik’ten; İncil’de Aziz Paul ve Aziz Barnabas’ın, Antalya ve Perge’ye yaptıkları ilk misyoner yolculuğuna yelkenle çıktıkları liman olarak bahsedilir (M.S 45-46).

Aziz Peter’in ilk vaazını verdiği mağara- kiliseyi ziyaret edin. Eski şehirde dolaşırken, neredeyse Aziz Paul, Peter, Barnabas ve diğer azizlerin ayak seslerini duyar gibi olursunuz.
 
SPOT: Hıristiyanlık tarihinde önemli bir yere sahip olan Hatay, aynı zamanda beş büyük patriklik merkezinden biridir.
 
Hatay dünya tarihinde kurulmuş bulunan 23 medeniyetten 13’üne  ev sahipliği yapmış, adeta uygarlıkların beşiği olmuştur. Çeşitli din ve inançtan insanların yüzyıllardan beri beraber yaşaması kültürel bir zenginlikle beraber büyük bir hoşgörüyü de  beraberinde getirmiştir. Bu kültürel zenginlik ve hoşgörü toplumsal yaşama, sanata, basın-yayın etkinliklerine, örf, adet ve geleneklere de  yansımış; Hatay Antikios 1. Medeniyetler buluşması ile bu özelliğini taçlandırarak hoşgörüsünü tüm dünyaya tanıtmıştır.
 
ST. PIERRE KİLİSESİ 

Cami ve kiliseler önemli bir inanç turizmi merkezi olan Hatay'da, dünyanın ilk Katolik Kilisesi olan Saint Pierre Kilisesi bulunmaktadır.
Hıristiyan kelimesi ilk olarak Hatay – Antakya’da zikredilmiştir. Aziz Paul ve Aziz Barnabas dini gezilerine Seleucia Peria’dan başlamıştır. Hıristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinen yapı, Habib Neccar Dağı yakınında bulunan doğal bir mağara olup, eklemelerle kiliseye dönüştürülmüştür.

İsa’nın 12 havarisinden biri olan St.Pierre (Aziz Petros) Antakya’ya İsa’nın ölümünden sonra bugünkü hesaplamalara göre M.S. 29-40 tarihleri arasında gelmiş ve Hristiyanlığı yaymaya çalışmış. İlk dini toplantının yapıldığı bu kilisede cemaat ilk kez Hristiyan adını almış.  Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinir.

Kilise, 1963 yılında Papa VI. Paul tarafından Hristiyanlar için Hac yeri ilan edilmiştir.
Her yıl 29 Haziran'da Katolik Kilisesince burada bir ayin düzenlenmektedir.
 
HABİB-İ NECCAR CAMİİ

Hatay, Hristiyanların olduğu kadar, Müslümanların da önemli inanç merkezlerinden biridir. Anadolu’da yapılan ilk cami olarak bilinen cami, Antakya’nın sırtını yasladığı dağa da ismini veren, Hz. İsa’nın havarilerine ilk inanan ve bu uğurda canını veren bir Antakyalı olan Habib-I Neccar’dan almıştır.

Hz. İsa Antakya’ya elçiler göndermiş halkı gerçek dinine çağırmıştır. Ancak halk bu çağrıya tepki göstererek elçileri öldürmek istemişlerdir. Bunu duyan Habib-i Neccar dağdaki marangoz atölyesini bırakarak şehre gelmiş ve Antakya halkına elçilere uymalarını öğütlemiştir. Halk onu dinlememiş ölümle tehdit etmiştir. Bu tehditlere kulak asmayan Habib-i Neccar elçilere “Yanlarında olduğunu ve Allah’a inandığını” söylemiştir. Bu sözler üzerine galeyana gelen halk hem Habib-i Neccar’ ı hem de elçileri şehit etmişlerdir. 

Hz. İsa’nın havarilerine ilk inanan Habib-I Neccar, bir inanç abidesi ve Kuran-ı Kerim’de Yasin Suresi’nde övülen bir şehit olup, caminin kuzeydoğu köşesinde 4 metre derinde Habib-i Neccar Türbesi bulunmaktadır. Farklı inançlar için de önemli olan ve hoşgörüyü yüzyıllardır aynı çatı altında barındıran bu caminin kuzeydoğu köşesinde Hz. İsa’nın havarilerinden Pavlus ve Yuhanna’nın da türbeleri yer almaktadır. Hıristiyanlara ait mezarları barındırmasıyla Habib-I Neccar Camii bugün adeta dinlerarası hoşgörünün ve dayanışmanın simgesi olarak Antakya’da durmaktadır. 
 
Diğer Makaleler
 » “DÜNYA GÜZELİ” VAN KEDİSİ
 » 2012 yılı Türkiye'de Çin Kültür Yılı
 » BELÇİKA LEZZETİ – 2012 GASTRONOMİ YILI
 » BİR RÜYADIR PRAG
 » Ercanlar Otomotiv’den üst segment araçlara özel hizmet
 » EUROVISION’DA YENİ YÜZÜMÜZ – CAN BONOMO
 » FARKLI ZEVKLERİN BULUŞMA NOKTASI: TURİZM CENNETİ ALMANYA
 » GEÇMİŞTEN GELEN SES!
 » KAPALIÇARŞI’DAN DÜNYAYA
 » KÜLTÜR BAKANLIĞI TANITMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İBRAHİM YAZAR
 » Meşhur tabloların hikâyeleri MODIGLIANI
 » Mor Sümbül Mü Yoksa Karanfil Mi ?
 » PERİLER DİYARI KAPADOKYA’NIN BAŞKENTİ GÖREME
 » PTT GENEL MÜDÜRÜ OSMAN TURAL
 » Türkiye tanıtımında sivil seferberlik
 » TUTAP GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE VE GAZİANTEP İL TEMSİLCİLİĞİ
 » WORLD TRAVEL CHANNEL İLE TURİZMDE YENİ BİR SOLUK – DEMET SABAN
 » YEŞİL İNCİ DOĞADAN GELEN MUCİZE BİTKİ ..YEŞİL ÇAY..
 » YUDUM “ CANIM TÜRKİYE’M” KLİBİ İLE TÜRKİYE’Yİ TANITA
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com