4. Sayı | Röportaj |
2946 Defa Görüntülenmiştir
PTT GENEL MÜDÜRÜ OSMAN TURAL
 PTT Genel Müdürü Osman Tural’la Birinci Dergisi okurları için hem PTT hem de Sayın Tural’ın spor sevgisi hakkında röportaj yaptık.  
 
PTT, SUNMUŞ OLDUĞU HİZMETLER İTİBARİYLE HALK İLE İÇİ İÇE OLAN KURUMLARIMIZIN BAŞINDA GELİYOR. BU BAĞLAMDA SOSYAL SORUMLULUK İÇEREN ÇALIŞMALARINIZDAN BAHSEDERMİSİNİZ?
 
Sosyal alanda yapılan çalışmalardan bahsedecek olursak; Türk Kızılay’ı ile Ülkemizdeki kan ihtiyacını sağlamak ve tüm personelimizi kan bağışı yapmaya teşvik etmek için gerçekleştirilen Kan Bağış Kampanyası ; her personel için bir ağaç yılda 30.000  ağaç beş yılda 150.000 ağaç dikilmesini sağlayan Ağaç Dikme Kampanyası;  personelimizin 4-12 yaş aralığındaki çocuklarının hem keyifli, güzel bir hafta sonu geçirmeleri,  hem de “PTT Sevgi Postası” projesinin bir parçası olarak Sevgi Evlerinde bakım altına alınan çocuklarla kaynaşmaları için Sevgi Evleri Projesi; PTT çalışanlarının ihtiyaç fazlası her türlü kitabının toplanarak, İhtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim edilmesini içeren Kitap toplama Kampanyası; Ülkemizde kör ve az görenlerin yaşamlarındaki zorlukları görenlere tanıtmak, Genel anlamda engellilerin toplumsal yaşamdaki güçlerini kamuya hatırlatmak, Bu konuda yapılan etkinliklere halkın dikkatini çekmek,  Değerli, kalıcı, ses getiren paylaşımlarda bulunmak suretiyle görme özürlülerin maddi ve manevi anlamda toplumda desteklenmesine katkı sağlamak için Altı Nokta Körlere Hizmet Vakfına Destek Projesi; TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonun (KEFEK), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye ve BM Kadın ortaklığında yürütülmekte olan “Türkiye’de Cinsiyet Eşitliği’ne Yönelik Elverişli Ortamın Teşvik Edilmesi Ortak Programı” kapsamında; tasarlanan bilgilendirme ve bilinçlendirme kampanyası “Daha Adil Bir Dünya İçin Yanımda Ol” teması altında yerel ve ulusal düzeyde bilinçlendirmeye katkı sağlamak için hazırlanan “Biz de varız” bildirgesinin Kuruluşumuzca da desteklenmesi amacıyla Kadına Yönelik Şiddetin Engellenmesi Projesi sayılabilir.
 
Spor alanında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ise Herkes İçin Futbol Turnuvası, Dragon Bot Yarışı, Posta Dağıtıcıları Yürüyüş Yarışması, Geleneksel PTT Futbol Turnuvası, Bowling Turnuvası bulunmaktadır. Bunların yanı sıra personelimize yönelik sosyal faaliyetler ile de Personelimizin yoğun çalışma ile geçen mesai günlerinin dışındaki zamanlarının en iyi şekilde değerlendirilmesine katkı sağlamaktayız.
 
        
SAYIN GENEL MÜDÜRÜM, SPORA BİR HAYLİ OLAN DÜŞKÜN OLDUĞUNUZU BİLİYORUZ. ÖZELLİKLE TENİS SPORU İLE YAKINDAN İLGİLİSİNİZ. TENİS SPORUYLA İLK TANIŞMANIZDAN VE BU SPORUN HAYATINIZDA BİR TUTKUYA DÖNÜŞME SÜRECİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ?
 
Tenisle İlk Olarak İngiltere’deki Tenis Kortlarında Tanıştım. Sanırım 1988 Yılıydı. O Zaman Tenise Çok İlgi Duydum Ancak Devam Ettirebilme Şansım Olmadı. 2000 Yılında Bir Daha Gittim İngiltere’ye. Bu Sefer Tenis Oynayabilecek Arkadaşlarımız Çoğunluktaydı. Özellikle Grand Slam Turnuvalarını İzliyordum. (O Zaman Trt-3 Yayınlıyordu.) Ben İzliyorum Diye Karaisalı’daki Tüm Öğretmen Arkadaşlarım Da İzlemeye Başladı. O Zaman Sampras Ünlüydü. Efendim “Sampras Şunu Yendi, Nasıldı, İzlediniz Mi Maçı” Diye Kendi Aramızda Kritik Yapar Olmuştuk. 2001 Yılında Ankara’ya Geldim. İçişleri Bakanlığı’nda Mali İdareler Ve Sivil Savunma’da Çalışırken İçişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürü, Eski Ağrı Valimiz Mehmet Çetin’e Benim De Tenis Oynadığımı Söylemiş. Ondan Sonra Mehmet Ağabeyle Birlikte Oynamaya Başladık. Ankara’da Gezmediğimiz Kort Kalmadı. Yaz, Kış, Yağmur, Çamur Demezdik. Bir Keresinde Gece İkide Almanya’dan Gelen Biraderimi Almaya, Oradan Da Sabah Yedide Tenis Oynamaya Gittim. Mehmet Ağabey De Bunu Sürekli Anlatır. Biz Sporla İlgili Bir Söz Verdiğimizde Mutlaka Yerine Getirirdik.
 
 
TÜRKİYE’DE TENİS SPORUNUN GELİŞİMİNİ GENEL OLARAK NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
 
Türkiye’deki Tüm Spor Dallarıyla İlgili En Büyük Handikap Planlı Bir Şekilde Hareket Edilmemesi. Biz Yönetim Olarak Güzel Şeyler Yapmanın Peşindeyiz. En Büyük Tenis Organizasyonlarından Birisi Türkiye’ye Getirildi. İstanbul Cup’tan Sonra 2011- 2012 Championships İstanbul’da Yapıldı. 2013’te İstanbul’da yapılacak.
 
Championships Bayanlar Dalında Dünyanın En Büyük Organizasyonu. Bu, Spor Bakanımız Sayın Faruk Özak’ın Destekleriyle Ve Federasyon Olarak Bizim Uhdemizde Gerçekleştirilen Bir Organizasyon. Oldukça Yüksek Meblağlı Bir Oluşum. Bir De Federasyon Olarak, Anadolu Şehirlerindeki Tüm Tenis Kulüplerinde “Oyna Oyunda Kal” Diye Bir Proje Başlattık.
 
Tenis Kulübü Olmayan Şehirlere Yeni Tenis Kulüpleri Kurmak Suretiyle Antrenörlerimizi Gönderiyoruz. Küçük Çocuklara Tenis Raketi Gibi Hediyeler Dağıtıyoruz Ve Orada Bir Kıvılcım Oluşturmaya Çalışıyoruz.
 
Bu Şekilde Devamlı Organizasyonlar Gerçekleştiriliyor. Hem Türkiye’deki Turnuvaları Çoğaltmak Hem De Gençlerimizin Yurtdışına Gitmesine Engel Olmak Ve Kendi Memleketimizde Düzenlenen Turnuvalara Ve Uluslar Arası Turnuvalara Katılmasını Sağlamak İçin Çalışıyoruz.
 
Gerek ATP Gerekse WTA Turnuvalarında Avrupa’da 1.Sıraya, Dünyada Da 4. Sıraya Yükselecek Kadar Çok Turnuva Yapar Hale Geldik. Artık Çocuklarımızın Yurtdışına Gitmesine Gerek Kalmaksızın, Türkiye’deki Turnuvalara Katılması Hem Ülke Ekonomisine Ve Turizme Katkı Anlamında Faydası Olan Bir Oluşum, Hem De Çocuklarımızın Çok Daha Masrafsız Bir Şekilde Bu Tür Turnuvalarda Yer Almasını Sağlayacak Bir Yaklaşım.
 
Bunları Devam Ettireceğiz. Tabii Önümüzdeki Dönem İçin En Büyük Hedefimiz Championships Organizasyonunun İstanbul’un Tanıtımına Da Katkıda Bulunacak Şekilde Düzenlemesi. Bildiğiniz Gibi İstanbul 2012 Spor Başkenti İlan Edilmiş Durumda. Bu Çerçevede De Hem Gençlik Spor Genel Müdürlüğümüzün, Hem De İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Ve Federasyonumuzun Ortaklaşa Yürüteceği Çalışmalar Ve Hazırlıklar Devam Ediyor.
 
 
SPOT: Bence Türkiye’deki En Büyük Handikap, Tenis Sporunun Bir Kazanç Kapısı Olarak Yani Profesyonel Bir Yaşam Biçimi Olarak Benimsenmemesi.
 
BU SPORDA KENDİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYEN GENÇLERE TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?
 
Öncelikle Kişinin, Spora Bir Profesyonel Olarak Mı Yoksa Amatörce Mi Devam Edeceğini Belirlemesi Gerekiyor. Buna Göre Fiziksel Ve Zihinsel Anlamda Kendilerini Ayrıştırarak Hedefe Odaklanmaları Lazım. Yeteneği Olduğuna İnanan İnsanlar Bu Anlamda Kendilerini İyi Hazırlarlarsa Ve Bu Spora Gönül Verirlerse Başarılı Olamama Diye Bir Şey Söz Konusu Değil.
 
 
Benimsemiş Olan Yetenekli Gençler De Hocalığa Geçip, Geçimini O Şekilde Sürdürmek Suretiyle Tenisten Çabucak Kopuyorlar. İşi Gücü Olanlar Da İşleriyle İlgilendikleri İçin Amatörce Oynuyorlar.
 
Bu Sporun Bir Atlama Tahtası Olarak Görülmesi Açısından Ülke Genelinde Yaygınlaştırılması Gerekiyor. Türkiye’de Tenis Sporunun Profesyonelleşmesi İçin Bu Son Derece Önemli Diye Düşünüyorum. “Oyna Oyunda Kal” Projemiz De Bunun Bir Yansıması. Yani Sporcunun, Tenisle Bir Yere Varabileceğine İnanması, Bu Sporu Bir Ekmek Kapısı Olarak Görmesi Ve Ona Göre Hazırlanması Lazım. Başka Türlü Gelişme Sağlanması Söz Konusu Değil Diye Düşünüyorum.
 
OKUYUCULARIMIZA VERECEĞİNİZ MESAJINIZ NE OLABİLİR?
 
2 asıra varan geçmişi ile Ülkemizin en köklü Kurumlarından birisi olan PTT, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da halkımızın ihtiyaç ve beklentilerini karşılama adına gerekenleri yapma azim ve gayreti içerisinde çalışmalarına devam edecektir.
 
Özellikle son dönemlerde ortaya konulan projeler göstermektedir ki PTT’nin hizmet sınırlarını müşteriler belirlemektedir. Bizim işimiz posta sadece posta üzerine yoğunlaşalım, veya kargo kazançlı bir alan buraya yönelsek yeter düşüncesi yerine, vatandaşlarımız otoyollarda araç kuyruklarında sıkıntı çekiyor, PTT olarak biz bu sorunun çözümünde neler yapabiliriz veya emeklilerimize maaşlarını en kolay şekilde nasıl ulaştırırız anlayışı bizim hizmet politikamızda müşteri odaklılığın bir gereği olarak yerini almış durumdadır.
 
Dolayısıyla önümüzdeki dönemlerde de bu politikamız doğrultusunda bir yandan mevcut hizmetlerimizin kalitesini artırırken diğer yandan da yeni hizmetler üreteceğiz. Müşterilerimizden beklentimiz kendilerine sunmuş olduğumuz hizmetlerimizle ilgili bir aksaklık gördüklerinde veya herhangi bir talepleri olduklarında bize derhal bildirmeleridir.
 
Vatandaşlarımız bu amaçla PTT çağrı merkezimizde,  bilgi edinme birimimizden veya bizzat işyerlerimize başvurarak istek ve taleplerini lütfen bize iletsinler.
 
 
 
Diğer Makaleler
 » “DÜNYA GÜZELİ” VAN KEDİSİ
 » 2012 yılı Türkiye'de Çin Kültür Yılı
 » BELÇİKA LEZZETİ – 2012 GASTRONOMİ YILI
 » BİR RÜYADIR PRAG
 » Ercanlar Otomotiv’den üst segment araçlara özel hizmet
 » EUROVISION’DA YENİ YÜZÜMÜZ – CAN BONOMO
 » FARKLI ZEVKLERİN BULUŞMA NOKTASI: TURİZM CENNETİ ALMANYA
 » GEÇMİŞTEN GELEN SES!
 » KAPALIÇARŞI’DAN DÜNYAYA
 » KÜLTÜR BAKANLIĞI TANITMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İBRAHİM YAZAR
 » MEDENİYETLERİN VE İNANÇLARIN BAŞKENTİ HATAY
 » Meşhur tabloların hikâyeleri MODIGLIANI
 » Mor Sümbül Mü Yoksa Karanfil Mi ?
 » PERİLER DİYARI KAPADOKYA’NIN BAŞKENTİ GÖREME
 » Türkiye tanıtımında sivil seferberlik
 » TUTAP GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE VE GAZİANTEP İL TEMSİLCİLİĞİ
 » WORLD TRAVEL CHANNEL İLE TURİZMDE YENİ BİR SOLUK – DEMET SABAN
 » YEŞİL İNCİ DOĞADAN GELEN MUCİZE BİTKİ ..YEŞİL ÇAY..
 » YUDUM “ CANIM TÜRKİYE’M” KLİBİ İLE TÜRKİYE’Yİ TANITA
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com