4. Sayı | Belediyeler |
1496 Defa Görüntülenmiştir
PERİLER DİYARI KAPADOKYA’NIN BAŞKENTİ GÖREME
Belediye  Başkanı Nuri Cingil
 
SPOT: Birinci Dergisi Ekibi olarak Göreme’ye yaptığımız etkileyici bir gezinin sonrasında Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil’le siz okurlarımız için bir röportaj yaptık.
 
 
SAYIN CİNGİL, YIL İÇİNDE GÖREME İÇİN GELEN TURİST VE TURİST SAYISINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ…?
 
Kapadokya’nın başkenti ve mihenk taşı olan Göreme kasabası’nın kendi bünyesinde Göreme Açık Hava Müzesi’yle birlikte inanç turizmi yapılan tesisler var. İnanç turizmine yönelik, özellikle geçmiş yıllar çerçevesinde ağırlıkla Fransızların, İspanyolların ve bunu takip eden yeni yeni Almanların ve Japonların inançlarını yaşamaları için, geçmişteki tarihlerinin canlanması için geldiği bölgemizde bir yoğunluk var.   Bilindiği gibi insanlar tarihleriyle ve inançlarıyla birlikte yaşamak isterler ve bundan kaynaklanarak dünyanın dört bir yanından gelen turist sayısında yoğun bir artış var. Biz de elimizden geldiği kadar Göreme Açık Hava Müzesi’ni en iyi şekilde onlara sunmaya çalışıyoruz. Göreme Açık Hava Müzesi Türkiye’de en çok ziyaret alan ören yerlerinden bir tanesi. Çünkü içerisinde bulunan tarihi ve doğal dokusuyla beraber, Hıristiyanlığın yayılmasıyla birlikte yapılan eserler çok büyük ilgi uyandırıyor. Buna bağlı olarak yine ilçemizdeki yeraltı şehirleri turistik gezi yerlerinden biridir. Ben inanıyorum ki önümüzdeki yıllar çerçevesinde inanç turizmi dünya konjonktüründe daha sağlılkı ve olumlu hale gelecek ve Göreme de bu gelişmelerden payını alacaktır.
 
KÜLTÜR TURİZMİNİN GELİŞMEYE BAŞLADIĞI GÜNÜMÜZDE GÖREME’YE YÖNELİK NE GİBİ ÇALIŞMALAR VAR?
 
Kapadokya’nın merkezinde olan Görememiz’in merkezinde bulunan 2 bin yataklı konaklama merkezleri, Bakanlık belgeli tesisler ve butik oteller var. Butik oteller içerisindeki insanların yaşam tarzıyla beraber, kayadan oyma oteller ruhsatlandırılarak çoğaldı. Güzel şeyler ortaya çıktı ve belkide insanların böyle bir yerde hayatları boyunca yatmadığı, konaklamadığı mekanlar meydana geldi.
 
GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ
 
Göreme Açık Hava Müzesi Nevşehir'e 13 km. uzaklıkta yer alan bir kaya yerleşim yeridir. “Göreme Milli Parkı” olarak da adlandırılan bu alan, doğal çevre ile insanoğlunun eserlerinin böylesine mütevazı bir şekilde içiçe geçtiği ender yerlerden biridir ve 26 yıldır UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Bizans döneminde kiliseler, şapeller ve manastırlar kayaların içine oyulmuştur. Bugün bile içinde yerleşim süren kayalara oyulmuş mağaralar ve volkanik tüften yapılmış köy evleri manzara ile uyum içinde kaynaşmıştır.
Görülen her çerçevede ayrı bir görsel hazine sunan bu alanda M.S. 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatı yaşanmıştır. Hemen her kaya bloğunun içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları mevcuttur. Bugünkü Göreme Açık Hava Müzesi manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul edilir.
Göreme Açık Hava Müzesi'nde, hepsi günümüze kadar tüm hazinelerini koruyamasa da, Rahibeler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Elmalı Kilise,  Azize Barbara Şapeli, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise başta olmak üzere birçok inanç noktası bulunmaktadır.
Diğer Makaleler
 » “DÜNYA GÜZELİ” VAN KEDİSİ
 » 2012 yılı Türkiye'de Çin Kültür Yılı
 » BELÇİKA LEZZETİ – 2012 GASTRONOMİ YILI
 » BİR RÜYADIR PRAG
 » Ercanlar Otomotiv’den üst segment araçlara özel hizmet
 » EUROVISION’DA YENİ YÜZÜMÜZ – CAN BONOMO
 » FARKLI ZEVKLERİN BULUŞMA NOKTASI: TURİZM CENNETİ ALMANYA
 » GEÇMİŞTEN GELEN SES!
 » KAPALIÇARŞI’DAN DÜNYAYA
 » KÜLTÜR BAKANLIĞI TANITMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İBRAHİM YAZAR
 » MEDENİYETLERİN VE İNANÇLARIN BAŞKENTİ HATAY
 » Meşhur tabloların hikâyeleri MODIGLIANI
 » Mor Sümbül Mü Yoksa Karanfil Mi ?
 » PTT GENEL MÜDÜRÜ OSMAN TURAL
 » Türkiye tanıtımında sivil seferberlik
 » TUTAP GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE VE GAZİANTEP İL TEMSİLCİLİĞİ
 » WORLD TRAVEL CHANNEL İLE TURİZMDE YENİ BİR SOLUK – DEMET SABAN
 » YEŞİL İNCİ DOĞADAN GELEN MUCİZE BİTKİ ..YEŞİL ÇAY..
 » YUDUM “ CANIM TÜRKİYE’M” KLİBİ İLE TÜRKİYE’Yİ TANITA
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com