4. Sayı | Röportaj |
2117 Defa Görüntülenmiştir
KÜLTÜR BAKANLIĞI TANITMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İBRAHİM YAZAR
Birinci Dergisi ekibi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar’la turizm ve tanıtma üzerine röportaj yaptık.
 
“Biz bir hedef koyarken onun sonucunu almaya çalışıyoruz.Hedefiniz varsa başarı bir gerçektir…”
 
ÖNCELİKLE TÜRKİYE'NİN YURT İÇİ VE YURT DIŞI TANITIMINDA TANITMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜN YERİNDEN BİRAZ BAHSEDEBİLİR MİYİZ ?
 
Müdürlüğümüz Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Müdürlüğü. Bu çerçevede yasa ile bize belirlenen görev, Türkiye’nin tarihi, turistik, kültürel, sanatsal, doğal değerlerini yurt içi ve yurt dışında tanıtmak. Tabi ki tanıtmaktan kasıt sadece onun özelliklerini vurgulamak değil pazarlamaya da katkı sağlamaktır. Biz pazarlama konusunda da çalışmalar yürütüyoruz, yurt dışında özellikle. Bu tanıtım konusu elbette tek bir kanalla değil özellikle son yıllarda gelişen tüm imkanlar değerlendirilerek yapılıyor. Yani biz yurtdışında ülkemizin farklılıklarını diğer destinasyonlardan, ülkelerden farklı yönlerini ortaya çıkararak bir tanıtım stratejisi ortaya çıkarıyoruz. Hem farklılıklarını hem de ürün çeşitliliğini vurguluyoruz. Ülkemizin sahip olduğu özel potansiyeli hem reklamlarda, hem diğer fuar faaliyetlerinde değerlendirmeye çalışıyoruz.
 
Şöyle ki ;Türkiye medeniyetlerin beşiği, medeniyetlerin özellikle önemli eserler bıraktığı ülke. Bizden önce kimler yaşamışsa bu topraklarda, onların tüm değerlerini dünyanın ortak değerleri kabul edip, koruyup kullanma dengesi içinde sunmaya çalışıyoruz. Sürdürülebilir turizm anlayışını ön planda tutarak bunu tanıtmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda şunu söylemek istiyorum ki Türkiye’yi reklam, fuar ve kültürel etkinlik alanında tanıyoruz. İki ülke arasındaki kültürel ilişkiler çerçevesinde Türk Kültür Yılları gerçekleştirmeye çalışıyoruz ve bunu televizyon, yazılı basın ve ilgili dergiler gibi mecralara da taşıyoruz. Hedef kitlemizi belirliyoruz, o hedef kitleye uygun yöntem ve vasıtayı bulmaya çalışıyoruz.
 
 
YÜRÜTMEK İSTEDİĞİNİZ FAALİYETLERE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ ETKİLERİNİ NASIL BULUYORSUNUZ?
 
 
Tanıtma Genel Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı kendi sektörümüzdeki örgütler olan Türkiye Otelciler Federasyonu ve buna bağlı olan alt kuruluşlar, Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği, Turizm Rehberliği Birliği, Turizm Yatırımcıları Derneği ve özellikle TUTAP ile çok yoğun işbirliği içinde yürütüyoruz. TUTAP bir faaliyet yapıyorsa destek olmaya çalışıyoruz veya TUTAP bizim faaliyetlerimize desteği oluyor., fuar stantlarının, reklam faaliyetleri belirlenmesi gibi diğer aktörlerle yaptığımız tüm çalışmalara onları çağırıyor, doğrudan görüşlerini alıyor ve onları bu işin içine ortak ediyoruz. Bunun sayesinde her faaliyet daha sade daha şeffaf gerçekleştiriyoruz.
 
 
TURİZMİN GELECEĞİNİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
 
 
Türkiye turizmi çok önemli bir noktaya geldi. Yani turizmde bir çan eğrisi var ve biz o çan eğrisinin artık zirvesine doğru gitmeye başladık. Bunu doğma, emekleme, yürüme ve büyüme, olgunlaşma dönemi olan bir nesil olarak düşünürseniz, Türkiye emekleme dönemi geçti ve artık olgunlaşmaya doğru gidiyor.       Bundan sonra yapılması gereken, dünyadaki tüm eğilim ve beklentileri takip etmek. Türkiye’de yapılması gerekenlerde ise önemli bir noktaya geldik. Türkiye’deki tüm turizm şirketleri, otelleri markalaştı ve belirli bir noktaya geldi. 2011 yılı olarak 30 miyon turisti ağırladık ve artık biz bu düzeyi daha ileriye götürmek, sürdürülebilir turizmi titizlikle ileriye taşımaya devam ediyoruz. Bizler bunu çevreyi temiz tutarak, doğayı koruyarak ve en önemlisi gelen turisti memnun bir şekilde geri göndererek başaracağız. Tanıtımda bu agresif tavrı ve hızı standartlarımızı arttırarak devam ettireceğiz.
 
 
2012 HEDEFLERİNİZ NELERDİR?
 
2o12 hedeflerimiz şöyle ki ; biz pazar alanlarımızı tüm dünyaya yaymış bulunmaktayız. Daha önceki yıllarda ana pazarlarımız vardı; orta avrupa, doğu avrupa, rusya, ingiltere, amerika gibi… Ama artık Güney Amerika’da pazarımız olmaya başladı. Asya’da Çin, Hindistan gibi belirli ülkeler hedef ülkelerdi. Bu ülkelerde temsilcilikler açtık ve ordaki faaliyetlerimiz yoğunlaştırdık. Buralardan önemli oranlarda turistler gelmeye başladı. Yani sadece belirli pazarlardan değil tüm dünyadan turist çekmeye başladık. Bu hedefimizi biraz daha genişleteceğiz. Orta Doğu’da Türkiye’ye olan sempatinin enerjisini kulllanmaya başladık ve bunu sayılara da yansıtmaya başladık. Buradaki avantajımı daha da geliştirmeye ve gelir düzeyi yüksek turistleri çekmeye çalışıyoruz. Bunu da golf turizmini, kış turizmini daha da geliştirerek yakalama amacındayız.
 
Diğer Makaleler
 » “DÜNYA GÜZELİ” VAN KEDİSİ
 » 2012 yılı Türkiye'de Çin Kültür Yılı
 » BELÇİKA LEZZETİ – 2012 GASTRONOMİ YILI
 » BİR RÜYADIR PRAG
 » Ercanlar Otomotiv’den üst segment araçlara özel hizmet
 » EUROVISION’DA YENİ YÜZÜMÜZ – CAN BONOMO
 » FARKLI ZEVKLERİN BULUŞMA NOKTASI: TURİZM CENNETİ ALMANYA
 » GEÇMİŞTEN GELEN SES!
 » KAPALIÇARŞI’DAN DÜNYAYA
 » MEDENİYETLERİN VE İNANÇLARIN BAŞKENTİ HATAY
 » Meşhur tabloların hikâyeleri MODIGLIANI
 » Mor Sümbül Mü Yoksa Karanfil Mi ?
 » PERİLER DİYARI KAPADOKYA’NIN BAŞKENTİ GÖREME
 » PTT GENEL MÜDÜRÜ OSMAN TURAL
 » Türkiye tanıtımında sivil seferberlik
 » TUTAP GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE VE GAZİANTEP İL TEMSİLCİLİĞİ
 » WORLD TRAVEL CHANNEL İLE TURİZMDE YENİ BİR SOLUK – DEMET SABAN
 » YEŞİL İNCİ DOĞADAN GELEN MUCİZE BİTKİ ..YEŞİL ÇAY..
 » YUDUM “ CANIM TÜRKİYE’M” KLİBİ İLE TÜRKİYE’Yİ TANITA
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com