4. Sayı | |
2071 Defa Görüntülenmiştir
WORLD TRAVEL CHANNEL İLE TURİZMDE YENİ BİR SOLUK – DEMET SABANCI ÇETİNDOĞAN
World Travel Channel farklı kılan en büyük özelliği teknik anlamda ve çağrı merkezi olmasıdır Dünyanın çeşitli ülkelerinden dahi çağrı merkezimize telefonlar gelmektedir.  Hedefimiz globalleşen dünyada uluslar arası platformda yayın yapan Rusya, Amerika, İngiltere vb. turizm kanalları gibi dünyaya entegre olmaktır.
  1. Demet Sabancı Çetindoğan kimdir kısaca bahsedebilir misiniz?
 
İnsanın kendini anlatması çok zor tabi,Adanalıyım, Ricmound College B.A.- İşletme mezunuyum, Türkiye’ye döner dönmez Bossa’da iş hayatına atıldım. Şimdiyse, eşim Cengiz Çetindoğan ile ortak olduğumuz uluslararası markaları bünyesinde barındıran Demsa adlı bir şirketimiz var.,Mediasa Yayıncılık Şirketi bünyesinde yer alan World Travel Channel -turizm kanalımız ve Fashion & Travel Magazine adıyla senede 4 kere çıkan koleksiyon dergisi, “Türkiye’nin ilk gençlik kanalı” ZTV Bilgi Eğitim Kanalımız var. Medya ve tekstil sektörünün dışında, Onkim adı altında “Kök Hücre ve Araştırma Merkezi” Densa shipping şirketimiz  ( Denizcilik )  faaliyet alanlarım.TİKAD (Türkiye İş Kadınları Derneği)Yüksek İstişare Konseyi Başkan,YÇD (Yaratıcı Çocuklar Derneği)Yürütme Kurulu Başkanı,WAAS ( The World Academy of Art and Science) Üye olarak üç ayrı dernekte de aktif olarak görevdeyim.
 

2- Hangi sektörler üzerine çalışıyorsunuz ve içinde bulunmaktan en çok keyif aldığınız sektör hangisidir?

Faaliyet alanlarımız hep farklı farklı sektörlerde.Kısaca detaylandırmak gerekirse;  
Mediasa Yayıncılık A.Ş. Evet Mediasa yayın hayatına aynı yıl, dünyanın en çok izlenen tematik kanallarından biri olan Fashion TV’nin Türkiye yayın haklarını alarak başladık.Güzel işlerde yaptık.
 
Fashion tv yi haklarını almaktaki amacımız ise Fashiontv, dünya trendlerini tüm görsel zenginliği ile izleyiciye sunan enternasyonel bir kanal. Moda ve kültür adına, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile gerçekleştirmek istediğim bazı projelerim vardı. Ve yapmak istediklerimi gerçekleştirmekti.Bu projeleri de başarı ile gerçekleştirdik.Hatta Türkiye de bir çok ilke de imza attık.
Moda’nın Oscar’larını seçtiğimiz, Fashiontv Moda Ödül Töreni  adlı organizasyonumuz, tüm dünyadaki Fashiontv’lerin her sene gelenekselleştirdiği “Miss FTV” adlı yarışmasının Türkiye ayağı ve’’fashionTV Genç Tasarımcılar Yarışması’’ nı hayata geçirdik.Bunda da ki  amacımız sektörde yeni isimlere şans vermek, onları gündeme getirip taze kan sağlamak.
Yine, Türk modacılarımızın tüm dünyaya tanıtımını konu alan Kültür Turizm Bakanlığı ile ortak projemiz, “7 Mekan 7 Modacı” moda, kültür ve eğlence adına gerçekleştirdiğimiz projelerden bazıları…
 
Yeni yüzü ile Fashion and Travel Magazine. adıyla senede 4 kere çıkan bir koleksiyon dergisi  ve “Türkiye’nin ilk gençlik kanalı”, ZTV BİLGİ ( Eğitim Kanalımız  www.ztv.com.tr ), 2007 Yılı Haziran ayında yayın hayatına başlayan ZTV Bilgi, çeşitli sebeplerden dolayı    imkanları kısıtlı değerli öğrencilerimize yalnız olmadıklarını, sonuna kadar arkalarında olduklarını göstermek için  Ztv Bilgi’yle onlara ışık olarak tuttuk. Biz bu yola çıktık ve daha da güçlü bir şekilde ışığımızı yaymak istiyoruz. Çıkış olarak benimsenecek çok ilke var. Neticede gençlerimize destek çıkalım ki aydın yüzümüz olmaktan yana umutlarını hiç yitirmesinler. İnansınlar, inansınlar ki hazır olduklarında bizi de gerçeklerine  ve  fikirlerine inandırsınlar.

Yeni  ve üzerinde önemle durduğumuz  ZTV Bilgi programlarından ise YETİŞKİNLER İÇİN OKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ : 65 BÖLÜM Açev , Sarıyer Halk Eğitim Merkezi  ve ZTV işbirliği ile hazırlanmış yetişkinler için okuma ve yazma öğretimi ki Türkan Şoray da bu projemizde yer almakta.ZTV Bilgi ile alakalı olarak bizi çok mutlu eden çok yeni bir haber ise özel bir kolejin binlerce öğrencinin anket i ile bizi layık gördükleri EN İYİ GENÇLİK KANALI seçilmemiz oldu.
 
World Travel Channel (Turizm kanalımız  www.worldtravelchannel.com.tr) 2011 yılında Mediasa şirketimizin  bünyesine kattık.
 
MediaSa, çalışmalarına titiz bir şekilde eğilen tematik kanallar kurarak ve yeni nesil yayıncılık alt yapılarının kurulmasına ön ayak olarak, halkımıza hizmeti hedeflemekteyiz.

Densa shipping şirketimiz  ( Denizcilik )  var.Uluslararası Denizcilik sektöründe, gerek işletme gerekse can, mal ve çevre güvenliği açısından uluslararası endüstri standartlarına uygun kalitede genç gemilerle, nesiller boyunca sürecek deniz işletmeciliği ve taşımacılığı yapmaktayız.www. densashipping.com  
 
Sağlık alanında ONKİM şirketimizi özetlemek gerekirse ; kordon kanı kök hücreleri bankacılığı yapan bir sağlık kuruluşudur. uzman hekimler tarafından yapılması ve uzman kişiler tarafından uygun koşullarda işlenerek saklanmasını sağlarlar. ONKİM Kök Hücre Teknolojileri, göbek kordonu kanından kök hücre elde etme, saklama, işleme ve gerektiğinde tedavide kullanıma hazır hale getirme konusunda GMP (Good Manufacturing Practice-İyi Üretim Uygulamaları) koşullarında hizmet verecek bir merkez olma amacıyla kurulmuş olup, 2006 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır.www.onkim.com.tr
 
DEMSA ise 1999'da eşim Cengiz Çetindoğan ile birlikte kurduğumuz  perakende tekstil firmasıdır. İlk olarak anne-çocuk markası Mothercare ile işbirliğine girdiğimiz  DEMSA, zaman içinde Tom Ford, Salvatore Ferragamo, DVF, Elie Tahari, Longchamp, Juicy Couture,Agent Provocateur, Pal Zileri, Jo Malone, Michael Kors, Gerard Darel, D&G, Michael Kors, Kurt Geiger, Guess, Laura Ashley, Charles&Keith, Mothercare-ELC gibi pek çok marka ve modacıyı Türk tüketicisi ile buluşturduk; ardından kendi markası olan “Brandroom”u yarattık. Ünlü İngiliz perakende zinciri Harvey Nichols'ı da Türkiye'ye getirdik, markanın farklı bir tarz yansıtan mağazalarız  ile  DEMSA halen, Türkiye çapında 108 mağaza ve 900 e yakın çalışanla perakende tekstil sektörünün en büyük firmalarından biri olarak faaliyetine devam etmekteyiz ve gidişat dan da çok memnunuz. www.demsagroup.com/
Keyif almak konusunda, hepsinin yeri, hizmet mecraları çok farklı.Bu anlamda hazları da keyifleri de çok başka.Ama benim için en önemli olan tarafları hep ilkleri yapmaya çalışmak oldu.Bunu da aldığımız tepkilerden ne kadar doğru noktalarda doğru girişimler yaptığımızı görmekteyiz.

3- Turizme büyük bir destek olan World Travel Channel fikri nasıl ortaya çıkmıştır?
 
Öncelikli hedefimiz, turizm konusunda dünya çapında önemli bir yere sahip olan  Türkiye'nin bu konudaki potansiyelini artırmak. Ülkemizin turistik değerinin yurt dışında tanıtılması da önem verdiğimiz bir başka amaç. World Travel Channel projemizi Mart2011 de hayata geçirdik ve Türkiye’nin ilk Turizm kanalını kurmuş olduk. World Travel Channel çok farklı dillerde yayın yapacak bir alt yapıya sahip olmakla birlikte, şu an Türkçe ve İngilizce yayın yapmaktadır. Yakın zamanda tam zamanlı olarak Rusca, Arapça ve Almanca yayınlarına da başlayacaktır. World Travel Channel seyahat ve turizmle ilgilenen her dilden, dinden ve sosyo ekonomik grupdan kişilere ulaşmayı hedeflemektedir. Şu an itibariyle Türksat Uydusundan ve Digitürk 117 ve  D- Smart  221. kanaldan çanak ve kutu kullanan tüm evlere ulaşmaktadır.

4- World Travel Channel ile ulaşmak istedikleri hedefleri nelerdir, Travel Channel'ı diğer kanallardan farklı kılan nedir?

World Travel Channel farklı kılan en büyük özelliği teknik anlamda ve çağrı merkezi olmasıdır Dünyanın çeşitli ülkelerinden dahi çağrı merkezimize telefonlar gelmektedir.  Yayın alt yapısını HD tekniğiyle oluşturmuş ve bütün programlarını HD olarak çekip, yayınlamaktadır. World Travel Channel Uluslar arası bir Turizm kanalı olarak kurgulanmış IPTV, Web TV ve Çağrı Merkezi’ni de bünyesinde bulundurmaktadır. Hedefimiz globalleşen dünyada uluslar arası platformda yayın yapan Rusya, Amerika, İngiltere vb. turizm kanalları gibi dünyaya entegre olmaktır. Dünya Turizm’inde ülkemiz ilk ona girerek önde gelen ülkeler arasında olmayı başarmış bulunmaktadır. Uluslar arası tanıtım ve markalaşma için gerekli olan en önemli olan faktör ise; televizyon kanalları, internet ve mobil teknolojilerdir. İşte bu amaçla inandıklarımızı birleştirdik ve turizm sektörüne gerçek bir katkı sağlamak için World Travel Channel kanalını hayata geçirdik. World Travel Channel bildiğimiz tüm tatil seçeneklerinde yayın yapacağı gibi, turizm temalı farklı ürün ve hizmetlerin tanıtılması ve pazarlanmasıyla ilgili projeleri de ekrana getirip, sunmaktadır. Dünyada bizim yaptığımız içeriğe benzeyen başka bir kanal bulunmuyor. Biz destinasyonları belgeselleştirerek, markalaştırmak üzerine yoğunlaşmış bulunuyoruz. Bütün bunların doğrultusunda en önemli hedefimiz turizm hacmini büyütmektir.

5- Türkiye'nin turizmde geldiği noktayı değerlendirirseniz, yolun neresindeyiz? Turizm sektörünün gelişmesine katkı sağlayacak yeni projeleriniz var mı?

Ülkemizi deniz, kum, güneş üçlüsünden bir başka tatil boyutuna taşımayı arzu etmekteyiz. Buna bağlı olarak zengin kültürümüzü öne çıkaran belgeseller, müzeler, kaplıcalar, outdoor sporlar, alışveriş merkezleri gibi bir çok konuyu tatil belgeseli halinde ekrana getirmekteyiz. Türkiye sınırları içinde bulunan kültür ve tarih zengini bütün şehirlerimizin adıyla özdeşleşen simgeleri öne çıkartıp, markalaştırmak istemekteyiz.  Bu amaçla yaptığımız program içerikleri Eyfel deyince Paris/Fransa, Peri bacaları denince Kapadokya/Türkiye markası altında toplanması amacıyla yapılmaktadır. Peri Bacalarını gezmeye gelen turistin aynı zamanda balonla seyahat edebileceğiyle birlikte yamaç paraşütü yapabileceğini de bilmesini istiyoruz. Yani kültür turizmi için gelen turiste, outdoor sporlar da yapabileceği bir ülkeye geldiği bilgisini vermek. Dünyanın sayılı harikalarının bulunduğu ülkemiz, bu kapasitesiyle dünya sıralamasında ilk üce girmeyi hak etmektedir.  En eski medeniyetlerden, günümüz modern Türkiye’sine seyahat edebileceğiniz, dört mevsimi yaşayan bir ülke olduğumuz bilincini ekranlarımıza yansıtmaya çalışıyoruz. Ülkemizde yerli turistin seyahate bakış açısı değişmekte ve gelişmektedir. Bu doğrultuda işin uzmanlarını ekrana taşıyarak, tüketiciyi bilgilendirmekle birlikte yayınladığı görsellerle seyahat etme olgusunu da tetiklemektedir.  Yine yaptığımız programlarla seyahat olgusunu farklı bakış açılarıyla önererek Yurtiçi&Yurtdışı değişik destinasyonları da turizm ürünleri içine dahil etmektir

6- Media dünyasını turizmde ne derece etkili görüyorsunuz?

Türk Turizminin Uluslar arası tanıtımında ve markalaşmasında aktif çaba sarfediyoruz. Toplam kalitenin hem hizmet olarak hem de turist kalitesi olarak yükselmesine katkıda bulunarak, turizmin çeşitlenmesinde ve yıl içine yayılmasına da uluslar arası kanalımız, internet ve mobil teknolojileri ile destek veriyoruz. Televizyon yayıncılığında da ülkemizin başarıları tartışılmaz, ancak Uluslar arası arenaya açabildiğimiz hiçbir televizyon kanalı olmadı bugüne kadar. İşte bizde bu amaçla turizm sektörüne katkı sağlamak için TV yayıncılığı, ve İnternet üzerine yatırımlar yaptık.

7-  MediaSa olarak televizyon dünyasındaki hedefleriniz nelerdir, izleyici kitlenizi bekleyen yeni fikirler var mı?

Tabi Mediasa ailesi olarak yeni ve çok yoğun üzerinde çalıştığımız projelerimiz var . Özellikle World Travel Channel kanalımızın Turizm Haberleri ve Turizme yönelik açık oturum programları yaparak referans kanal haline getirmek istiyoruz.
Diğer Makaleler
 » “DÜNYA GÜZELİ” VAN KEDİSİ
 » 2012 yılı Türkiye'de Çin Kültür Yılı
 » BELÇİKA LEZZETİ – 2012 GASTRONOMİ YILI
 » BİR RÜYADIR PRAG
 » Ercanlar Otomotiv’den üst segment araçlara özel hizmet
 » EUROVISION’DA YENİ YÜZÜMÜZ – CAN BONOMO
 » FARKLI ZEVKLERİN BULUŞMA NOKTASI: TURİZM CENNETİ ALMANYA
 » GEÇMİŞTEN GELEN SES!
 » KAPALIÇARŞI’DAN DÜNYAYA
 » KÜLTÜR BAKANLIĞI TANITMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İBRAHİM YAZAR
 » MEDENİYETLERİN VE İNANÇLARIN BAŞKENTİ HATAY
 » Meşhur tabloların hikâyeleri MODIGLIANI
 » Mor Sümbül Mü Yoksa Karanfil Mi ?
 » PERİLER DİYARI KAPADOKYA’NIN BAŞKENTİ GÖREME
 » PTT GENEL MÜDÜRÜ OSMAN TURAL
 » Türkiye tanıtımında sivil seferberlik
 » TUTAP GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE VE GAZİANTEP İL TEMSİLCİLİĞİ
 » YEŞİL İNCİ DOĞADAN GELEN MUCİZE BİTKİ ..YEŞİL ÇAY..
 » YUDUM “ CANIM TÜRKİYE’M” KLİBİ İLE TÜRKİYE’Yİ TANITA
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com