4. Sayı | Ülkeler |
1957 Defa Görüntülenmiştir
2012 yılı Türkiye'de Çin Kültür Yılı
Türk ve Çin kültürünü buluşturmak amacıyla oluşturulan 2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı, "İpek Yolu'nun Başlangıcı, Büyüleyici Çin" temasıyla başladı. Yıl boyunca İstanbul başta olmak üzere Antalya'dan Trabzon'a, Bursa'dan İzmir'e kadar çok sayıda şehir, "İpek Yolu'nun Başlangıcı: Büyüleyici Çin" temasıyla düzenlenecek etkinliklere ev sahipliği yapacak.
 
Avrasya kıtasının iki ucunda bulunan Çin ve Türkiye arasındaki dostluk çok uzun geçmişe dayanmaktadır. Binlerce sene önce tarihi İpek Yolu iki ülke halkını sıkıca birbirine bağlamış ve uygarlığın iletişim tarihinde çok parlak izler bırakmış. İki ülkenin diplomatik ilişkilerinin kurulmasından bu yana geçen 40 yıl içerisinde, üst düzeydeki karşılıklı ziyaretler arttırılmış, karşılıklı siyasi güven derinleştirilmiş, ticari işbirliği hızlı büyütülmüş ve kültürel iletişim daha da yoğunlaştırılmıştır.

12 Aralık 2011 tarihinde, "İpek Yolu'nun Başlangıcı, Büyüleyici Çin"temalı, 1 sene sürecek "Türkiye'de Çin kültür Yılı" Ankara'da coşkuyla perde açıldı. Bu etkinlik, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerinin kurulmasından beri, Türkiye'de düzenlenmiş olan Çin'in kültürel etkinliklerinden kapsamı en geniş, dönemi en uzun, programı en yoğun, en çeşitli ve farklı konulara sahip, en yüksek düzeyli etkinlik olacak. Söz konusu etkinlikler Türk kamuoyuna zengin Çin kültürünü ve dışa açılma-reform sürecindeki modern Çin'i sergileyerek Çin'in Avrasya bölgesinde düzenlemiş olduğu en kapsamlı karma kültürel ve iletişim etkinlikleri haline gelecek.

Kültür Yılının ilgili gündemine göre, geçtiğimiz sene Aralık ayında "İpek Yolu'ndan Yeni Sesler"Gala Gecesi ve "Renklerle İpek Yolu"adlı Karma Resim Sergisi başlangıç olarak Ankara'da düzenlendi ve Türkiye'de Çin Kültür Yılı başlatıldı. Daha sonra, Ocak ve Şubat 2012 yılında "Mutlu Bahar Bayramı"Etkinlikleri, Nisan ayında Çin Film Festivali ve Türkiye Uluslararası Çocuklar Günü'nde Çin Günü Etkinlikleri,  Mayıs ile Temmuz arasında İstanbul Uluslararası Sanat Festivali'nde Çin Günü Etkinlikleri, Eylül ayında "Çin Modern Sanatlar Sergisi"ve"Dunhuang Duvar Resimleri Sergisi", Ekim ayında Çin ile Türkiye Milli Günü Kutlama Etkinlikleri ve Aralık ayında Çin Kültür Yılı'nın Kapanış Töreni kültür yılı etkinlikleri içerisinde önemli yer tutacak.

Özellikle Çin Devlet Tarihi Eserler Genel Müdürlüğü ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Topkapı Sarayında yapılacak olan "Çin Tarihi Eserler Sergisi"nde Yeraltı Heykeller Ordusu da dahil toplam yüz adete yakın seçkin Çin tarihi eseri sergilenecek. Bu sergi iki ülke ilişkilerinin 40 yılı boyunca yapılan en önemli tarihi eser sergisi ve eşsiz Yeraltı Heykeller Ordusu'nun ilk Avrasya ziyareti olacak. Ayrıca, 2012 yılında Çin Kültür Yılı Anma Posta Pulu, Çin Devlet Posta Genel Müdürlüğü tarafından ve karşılıklılık olarak 2013 yılında Türkiye Kültür Yılı Anma Posta Pulu da T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından basılacak. Bu basım, iki ülkenin karşılıklı olarak Kültür Yılı düzenlemesini tarihe geçirmiş olacak.

2012 yılında Türkiye'de Çin Kültür Yılı sadece T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile değil, aynı zamanda Türkiye'nin en ünlü sivil kültür kuruluşu İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ile de işbirliği halinde gerçekleştirilecek. İKSV'in olgunlaşmış uygulama mekanizması ve güçlü etkileri kullanılarak, Çin Film Haftası, Çin Sinema Sektörüyle İlgili Forumlar, Çin Animasyon Filmleri Gösterimi ve Forumların İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde yer alması, Pekin Operası, Modern Dans gibi Çin Sanat Heyetlerinin İstanbul Uluslararası Opera Festivali'nde yer alması, Shenzhen Orkestra heyeti gibi müzik heyetlerinin İstanbul Uluslararası Müzik Festivali'nde Çin Müziği çalması beklenmekte. Çin sanat heyetleri Türkiye'nin farklı bölgelerinde düzenlenecek sanat festivallerine katılacak; mesela Çin Merkezi Operası'ndan gelen sanatçılar ilk defa Antalya'daki Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde sahneye çıkarak tarihi Roma tiyatrosunda Çin Operasının çekiciliğini gösterecek. Türkiye'nin üst düzeydeki sanat platformu Çin sanatının Türk toplumuna daha çok uyması, Çin sanatı ve kültürünün Türk kamuoyuna daha yaklaşması ve iki ülke halkı arasındaki karşılıklı anlayışın derinleşmesine daha da katkıda bulunmasına vesile olacak.
   
 
Diğer Makaleler
 » “DÜNYA GÜZELİ” VAN KEDİSİ
 » BELÇİKA LEZZETİ – 2012 GASTRONOMİ YILI
 » BİR RÜYADIR PRAG
 » Ercanlar Otomotiv’den üst segment araçlara özel hizmet
 » EUROVISION’DA YENİ YÜZÜMÜZ – CAN BONOMO
 » FARKLI ZEVKLERİN BULUŞMA NOKTASI: TURİZM CENNETİ ALMANYA
 » GEÇMİŞTEN GELEN SES!
 » KAPALIÇARŞI’DAN DÜNYAYA
 » KÜLTÜR BAKANLIĞI TANITMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İBRAHİM YAZAR
 » MEDENİYETLERİN VE İNANÇLARIN BAŞKENTİ HATAY
 » Meşhur tabloların hikâyeleri MODIGLIANI
 » Mor Sümbül Mü Yoksa Karanfil Mi ?
 » PERİLER DİYARI KAPADOKYA’NIN BAŞKENTİ GÖREME
 » PTT GENEL MÜDÜRÜ OSMAN TURAL
 » Türkiye tanıtımında sivil seferberlik
 » TUTAP GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE VE GAZİANTEP İL TEMSİLCİLİĞİ
 » WORLD TRAVEL CHANNEL İLE TURİZMDE YENİ BİR SOLUK – DEMET SABAN
 » YEŞİL İNCİ DOĞADAN GELEN MUCİZE BİTKİ ..YEŞİL ÇAY..
 » YUDUM “ CANIM TÜRKİYE’M” KLİBİ İLE TÜRKİYE’Yİ TANITA
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com