4. Sayı | Kültür ve Sanat |
1674 Defa Görüntülenmiştir
GEÇMİŞTEN GELEN SES!
4500 taş plak 100 gramofon
 
Raif KARA
 
 
Ankaralı başarılı işadamı Raif Kara iş hayatındaki başarısının yanında büyük emek ve sabırla oluşturduğu Türkiye’nin en geniş repertuarına sahip Taş Plak koleksiyonu ve hepsi faal çalışan 1897-1947yıllarına ait 100 Gramofonu ile eşsiz bir Kültürel zenginliğe sahip.
 
Taş plaklar ile Gramofonlardan oluşan zengin koleksiyona sahip Raif Kara sahip olduğu bu zenginliği artık tüm Dünya insanlarına sunmayı ve kendi elleri ile oluşturduğu bu mirası paylaşmayı istiyor. TUTAP ile birlikte kendi adını taşıyan Gramofon müzesi oluşturmak isteyen Kara aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sponsorların destekleri ile Taş Plak arşivinin en değerli eserlerinin oluşturduğu bir Kültür seti ( CD, Tanıtım Kitapçığı) hazırlamak arzusunda. spot
 
 
 
Eski eşya koleksiyon merakı önce yakın çevresindeki eşyaları toplayarak başlamış,  ilerleyen yıllarda eskici ve antikacılarla devam etmiş ve ilk gramofonunu 1984 yılında almıştır. Gramofonun kendisine diğer tüm eski eşya koleksiyonundan daha farklı bir haz verdiğini hissetmiş ve geçen 28 yılda topladığı çok nadide Gramofon ve taş plaklar O’nu bu konuda Türkiye’nin bilinen en kapsamlı koleksiyoncularından biri olmasını sağlamıştır.
 
Şu anda koleksiyonundasesin kayıt edilebildiği dönem öncesi müzik cihazları olan LATERNA dan 2 adet ve 1877 yılında Edison tarafından dünyada sesin ilk kaydedildiği cihaz olan FONOGRAFcihazından 4 adet bulunmaktadır. Üstelik, koleksiyonda bu fonograflara ait Türk ses tarihi açısından çok değerli, kayıtları 1895 yılında yapılmış ilk Osmanlıca kayıtlardan olan balmumundan mamul 24 Adet Osmanlıca kovan plakve  yabancı sanatçıların seslendirdiği100 adet civarında vinil kovan plakyer almaktadır.
 
Raif Kara Gramofon Koleksiyonunda  tamamı orijinal ve çalışır durumda olan “Victor”, “Sahibinin Sesi”, “Columbia”, “Pathe”,Polyphone”, “Electrola”,gibi dünyaca tanınan ” markalara ait   100  AdetGRAMOFON bulunmaktadır.
 
 Dünyanın en küçük gramofonu olan ”Mikiphone” Osmanlı saray eşrafından birisinin torunundan alınmış “HİS MASTER’S VOİCE” marka özel yapım altın kaplama gramofon ve hepsi birbirinden değerli borulu, mobilyalı, nadide pek çok özel gramofonile 4 adet çocuk gramofonu ve bunlara ait 30 civarında özel plağın yer aldığı koleksiyonda ayrıca İçlerindeDeniz Kızı Eftelya, Münir Nurettin Selçuk,Hafız Burhan, Safiye Ayla,Yesari Asım Arsoy, Müzeyyen Senar, Hamiyet Yüceses, Zeki Müren, Abdullah Yüce gibi pek çok sanatçının doldurduğu ilk plakları, Atatürk’ün sesinden 10.Yıl Nutku, İstiklal Marşımızın Bestelenmemiş ve bestelenmiş değişik versiyonlarının ve Hafız Sadettin’in(KAYNAK) sesinden Türkçe ezanında olduğuçok değerli bir çok plak bulunmaktadır.
 
 Çoğunluğu Türk Sanat Müziğinin çok kıymetli hafız ve sanatçılarına ait 4.500 adet civarında taş plak ve 350.000 adet civarında da gramofon iğnesi ve gramofonlara ait pek çok afiş, broşür hediyelik eşya ve pek çok plak kılıfı da koleksiyonda yer almaktadır.
 
Raif Kara 2009 yılı Nisan ayı içerisinde Ankara’da bir alışveriş merkezinde 17 gün süreyle gramofonlarını ve Taş plaklarını sevenlerle buluşturarak “GEÇMİŞTEN GELEN SES” adlı ilk sergisini açmıştır
 
17 günlük sergi süresinde yaklaşık 100.000 kişi, ikinci Gramofon Koleksiyonu Sergisini de Kahramanmaraş da 5.000 kişi ziyaret etmiştir.
 
Diğer Makaleler
 » “DÜNYA GÜZELİ” VAN KEDİSİ
 » 2012 yılı Türkiye'de Çin Kültür Yılı
 » BELÇİKA LEZZETİ – 2012 GASTRONOMİ YILI
 » BİR RÜYADIR PRAG
 » Ercanlar Otomotiv’den üst segment araçlara özel hizmet
 » EUROVISION’DA YENİ YÜZÜMÜZ – CAN BONOMO
 » FARKLI ZEVKLERİN BULUŞMA NOKTASI: TURİZM CENNETİ ALMANYA
 » KAPALIÇARŞI’DAN DÜNYAYA
 » KÜLTÜR BAKANLIĞI TANITMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İBRAHİM YAZAR
 » MEDENİYETLERİN VE İNANÇLARIN BAŞKENTİ HATAY
 » Meşhur tabloların hikâyeleri MODIGLIANI
 » Mor Sümbül Mü Yoksa Karanfil Mi ?
 » PERİLER DİYARI KAPADOKYA’NIN BAŞKENTİ GÖREME
 » PTT GENEL MÜDÜRÜ OSMAN TURAL
 » Türkiye tanıtımında sivil seferberlik
 » TUTAP GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE VE GAZİANTEP İL TEMSİLCİLİĞİ
 » WORLD TRAVEL CHANNEL İLE TURİZMDE YENİ BİR SOLUK – DEMET SABAN
 » YEŞİL İNCİ DOĞADAN GELEN MUCİZE BİTKİ ..YEŞİL ÇAY..
 » YUDUM “ CANIM TÜRKİYE’M” KLİBİ İLE TÜRKİYE’Yİ TANITA
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com