4. Sayı | Sağlık |
1872 Defa Görüntülenmiştir
YEŞİL İNCİ DOĞADAN GELEN MUCİZE BİTKİ ..YEŞİL ÇAY..
Yaklaşık 5000 yıldır Çinde, Japonya da ve Hindistan da tıbbi şifa amaçlı kullanılan yeşil çay
Nihayet ülkemizde de gerçek değerini ve sofralarımızdaki yerini buldu.
 
Yeşil çay E vitamini açısından çok zengindir. Krom, manganez, selenyum ve çinko gibi ve bazı phytochemical bileşikler karotenoidler, tokoferol. askorbik asit ( C vitamini) mineraller bulunur. Yeşil çay güçlü bir antioksidandır içerisindeki mükemmel bileşenler doğanın bize sunduğu en sağlıklı hazinelerden biridir.spot
 
Faydası sayılmakla bitmeyen Yeşil çay, Camellia sinensis yapraklarından elde edilen çaydır. Aynı bitkiden elde edilen siyah çay için yapraklar yavaş yavaş kurutulur, yeşil çay ise yaprakların toplanır toplanmaz kavrulup hızla kurutulması ile elde edilir. Siyah çay kurutulurken oksijenle tepkimeye girer, yeşil çayın ise tepkimeye girmesine izin verilmez.

Son yıllarda yavaş yavaş siyah çayın yerini almaya başlayan yeşil çay, mucize şifasıyla sağlığına önem veren herkesin mutfağında çay rafındaki vazgeçilmezi olmuştur. Uzmanların yıllarıdr yaptığı araştırmalar sonucunda birçok faydası bulunmaktadır ve bilinçli olarak tüketilmesi konusunda da çok önemli bilgiler verilmektedir.

Günde 5 fincan ve daha fazla yeşil çay içenler günde 1 fincandan az Yeşil Çay içenlere göre tüm hastalıklardan ölme oranları % 16 daha düşüktür. Yani Günde 5 fincan çay içenlerin ölüm riskleri %16 daha azdır.
 
Toz haline getirilmiş yeşil çay ekstralarını kullanmamanız daha sağlıklı olacaktır. Karaciğerinize fazla yük binmemesi için yaprak halinde satılan yeşil çayları kullanmanız önerilir. Yeşil çayı kaynatmadan üzerine kaynamış su ekleyerek demleyiniz. Demeleme süresi 6 dakikayı geçmemelidir.
 
Yeşil çayın  içerek faydasının yanında dışarıdan vücudumuza şifalı etkileri vardır.Yaralı bir bölgeye tampon yapıldığında yaranın iyileşme süresini kısaltır.Şişmiş gözlerinizin üzerine ılık yeşil çaya batırılan bir pamuk koyup bekletirseniz kısa sürede şişliklerin indiğini göreceksiniz.Ayak mantarları için ayaklarınızı yine ılık yeşil çay içerisinde bekletebilirsiniz.Kullanıldıktan sonra kullandığınız bölgeyi durulamadığınız takdirde yeşil çayın anti bakteriyel ve antiviral özelliğinin faydasını göreceksiniz.

Yeşil çayın içinde bulunan kafeinden dolayı bazı hastaların daha dikkatli kullanması gerekmektedir. Bu nedenle yeşil çayın içindeki kafeini azaltmak için bir püf noktası vardır. Yeşil çayı ilk demlediğiniz zaman 30 saniye bekletip oluşan demini döktükten sonra tekrar demleyiniz. Bu sayede kafeinin zararlı etkisi biraz da olsa yok olacaktır.Fakat ilk demi dökmenizden dolayı antioksidanların varlığını azaltacağı da unutulmamalıdır.

YEŞİL İNCİ ,YEŞİL ÇAY İLE GELEN SAĞLIKLI GÜNLER UZAKTA DEĞİL..
 
 
 
Diğer Makaleler
 » “DÜNYA GÜZELİ” VAN KEDİSİ
 » 2012 yılı Türkiye'de Çin Kültür Yılı
 » BELÇİKA LEZZETİ – 2012 GASTRONOMİ YILI
 » BİR RÜYADIR PRAG
 » Ercanlar Otomotiv’den üst segment araçlara özel hizmet
 » EUROVISION’DA YENİ YÜZÜMÜZ – CAN BONOMO
 » FARKLI ZEVKLERİN BULUŞMA NOKTASI: TURİZM CENNETİ ALMANYA
 » GEÇMİŞTEN GELEN SES!
 » KAPALIÇARŞI’DAN DÜNYAYA
 » KÜLTÜR BAKANLIĞI TANITMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İBRAHİM YAZAR
 » MEDENİYETLERİN VE İNANÇLARIN BAŞKENTİ HATAY
 » Meşhur tabloların hikâyeleri MODIGLIANI
 » Mor Sümbül Mü Yoksa Karanfil Mi ?
 » PERİLER DİYARI KAPADOKYA’NIN BAŞKENTİ GÖREME
 » PTT GENEL MÜDÜRÜ OSMAN TURAL
 » Türkiye tanıtımında sivil seferberlik
 » TUTAP GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE VE GAZİANTEP İL TEMSİLCİLİĞİ
 » WORLD TRAVEL CHANNEL İLE TURİZMDE YENİ BİR SOLUK – DEMET SABAN
 » YUDUM “ CANIM TÜRKİYE’M” KLİBİ İLE TÜRKİYE’Yİ TANITA
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com