4. Sayı | Röportaj |
1899 Defa Görüntülenmiştir
YUDUM “ CANIM TÜRKİYE’M” KLİBİ İLE TÜRKİYE’Yİ TANITACAK
Halk müziğimiz bizim özümüz, hikâyemiz, geçmişimizdir. Tarih, yaşam, duygu, düşünce ve tavrımızla; yani bizimle ilgili her şey türkülerimizdedir. Yıllar içinde ve çeşitli gelişme ve değişmeler sonucunda farklı müzik türleri ortaya çıkıp, ön plana geçse de; türkülerimiz hep var oldu ve olacak. Ama bu dönem türkülerimizi layığı ile, ruhu ile, özü ile yorumlayan sanatçıların azalmasına da sebep oldu. Ama yine de birbirinden değerli, türkülerimize saygılı pek çok sanatçımız var.
Bunlardan biri de Yudum... Yudum hem solist olarak sevdiğimiz bir isim, hem de pek çok özelliğinden dolayı TUTAP'ın 2012 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli olarak gerçekleştireceği 'Canım Türkiye’m projesinde çalışacağı sanatçımız...

Bu sene TUTAP ile 'Canım Türkiye’m' projesi kapsamında önemli çalışmalar yapacaksınız bu konudaki düşüncelerinizi alabilirmiyiz?

Kendimi artık TUTAP'ın fahri bir üyesi olarak görüyor ve bu proje için seçilmiş olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyorum.
TUTAP;  2012 içinde Türkiye’nin tanıtımı için özel bir çalışma yapmaya ve bunun türkü formunda Türkiye'mizi tanıtacak bir eser olmasına karar verince; isim olarak beni seçmiş. Ardından firmam Müzikram ile bağlantı kuruldu. Firmam da, en az benim karar gurur duydu ve mutlu oldu bu haberden... Söz ve Müziği Tutap Genel Başkanı Sayın Fikret Yıldız’a ait olan ‘Canım Türkiye’m’ THM dalında bir eserle tanıtım yapılmasına karar verince bu esere türkü formunda özel bir aranje yapılmasına karar verildi. Bu konuda en doğru isimlerden birinin Mustafa Budan olduğuna karar verdik. Gerçekten de çok güzel bir çalışma ortaya çıktı ve geçtiğimiz günlerde de okumaları tamamladık. Mustafa Hoca; son dokunuşları tamamlamak üzere... Şubat ayı içinde de çok özel bir gala gecesi ile projemiz ve parçamız medyaya ve halka tanıtılacak. Ardından da parçaya bir klip çekilecek.
 
* Sonra?
Amaç ülkemizin tanıtımı olduğu için; bu eseri ve klibi sınırlarımız dışında tanıtmak, göstermek, dinletmek daha önemli... Tutap; Kültür Bakanlığı'nın, sponsorların yardımıyla ve bağlantılarını kullanarak klibimizi dünya kanallarında gösterecek. Ayrıca Avrupa'da 'Canım Türkiye'm' konserleri düzenleyeceğiz. Sonrası çok güzel olacak umarım...
 
* Halk müziği, türküler sizin için yaşam tarzı, meslek değil de; yaşam demek sanki... Ama albümlerinize baktığımızda birbirinden güzel türkülerin yanı sıra; kimi zaman arabesk, fantezi hatta pop nağmeleri, esintileri bile görülüyor eserlerde... Neden?

Yaşamın her alanında hepimiz için arayış kaçınılmazdır. Ben türkülerle ve türkülere son derece saygılı bir ortamda doğdum, büyüdüm, eğitildim ve yaşamaya devam ediyorum. Ancak bir dinleyici olarak yaşamım türkülerden ibaret değil. Kaliteli olan her tür müziği zevkle dinlerim. Büyürken; yaş ve eğitim olarak gelişirken her yönde olduğu gibi de müziğimde de etkileşimler oldu. Aslında bu ilk ve son albümlerimde kendini daha bariz bir şekilde gösterdi. Ancak benim için doğru ve geçerli olan türküler... Bu sebeple yeni albümünde yer yer esintiler olsa da, türküler var yine, her zaman olduğu gibi...

* Repertuarınız çok geniş biliyoruz. Ayrıca beste yapıp, söz yazan bir sanatçısınız. Bunun yanında piyasanın içinde olan biri olarak sayısız yeni eserde size ulaşıyordur. Bir albümde yer alan eser sayısı ise belli... Nasıl karar veriyorsunuz hangi eserin albüme gireceğine?

Kendi eserimde olsa, başkasının da olsa bir eserin albümümde yer alabilmesi için o eserden etkilenmem gerekiyor. Tüm eserler değerlidir, hepsi bir emeğin, yaşanmışlığın sonucudur. Ama tabii ki bir albüme girecek eser sayısı belli. Bu sebeple ilk dinlediğim anda da, stüdyoda alt yapılar çalınırken, üstüne okuma yapılırken ve hatta son mix aşamasında beni etkileyen ve etkilemeye devam eden eser; albümde yer alıyor.

*Bundan sonraki Sanat hayatınızda başarılar dileriz.

Çok Teşekkür ederim.
Diğer Makaleler
 » “DÜNYA GÜZELİ” VAN KEDİSİ
 » 2012 yılı Türkiye'de Çin Kültür Yılı
 » BELÇİKA LEZZETİ – 2012 GASTRONOMİ YILI
 » BİR RÜYADIR PRAG
 » Ercanlar Otomotiv’den üst segment araçlara özel hizmet
 » EUROVISION’DA YENİ YÜZÜMÜZ – CAN BONOMO
 » FARKLI ZEVKLERİN BULUŞMA NOKTASI: TURİZM CENNETİ ALMANYA
 » GEÇMİŞTEN GELEN SES!
 » KAPALIÇARŞI’DAN DÜNYAYA
 » KÜLTÜR BAKANLIĞI TANITMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İBRAHİM YAZAR
 » MEDENİYETLERİN VE İNANÇLARIN BAŞKENTİ HATAY
 » Meşhur tabloların hikâyeleri MODIGLIANI
 » Mor Sümbül Mü Yoksa Karanfil Mi ?
 » PERİLER DİYARI KAPADOKYA’NIN BAŞKENTİ GÖREME
 » PTT GENEL MÜDÜRÜ OSMAN TURAL
 » Türkiye tanıtımında sivil seferberlik
 » TUTAP GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE VE GAZİANTEP İL TEMSİLCİLİĞİ
 » WORLD TRAVEL CHANNEL İLE TURİZMDE YENİ BİR SOLUK – DEMET SABAN
 » YEŞİL İNCİ DOĞADAN GELEN MUCİZE BİTKİ ..YEŞİL ÇAY..
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com