4. Sayı | Giriş | Fikret Yıldız
1649 Defa Görüntülenmiştir
Türkiye tanıtımında sivil seferberlik
Türkiye Turizm çeşitliliği bakımından Dünyanın sayılı şanslı ülkelerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Deniz, Güneş, Kış, Kültür, İnanç, Sağlık, Golf, Kongre Turizmi V.b.  Bu kadar büyük çeşitliliğe ve potansiyele rağmen Turizmden elde ettiğimiz milli gelir arzu ettiğimiz düzeye erişememektedir. Her zaman şikâyet ettiğimiz her şey dâhil sistemi belki Turist sayısının rakamsal artışına ve otellerimizdeki doluluk oranlarına pozitif oranda yansımak da, ancak buna paralel milli gelirimizi negatif olarak etkilemektedir. Ülke tanıtımında her şeyi Devletten bekleme zihniyetinin hâkim olduğu gerçeğimizi kabul etmemiz, bizleri her şey dâhil sistemine mahkûm bırakmaktadır. Bu olumsuzluktan kurtulmanın elbette şifresi var. Öncelikle Turizm sektörü sayesinde oluşan pastadan faydalananan aktörlerin tanıtma çalışmalarının içinde yer almasını sağlamak ve teşvik etmek, sahip olduğumuz Turizm zenginliğini ortaya çıkaracak materyalleri sağlamak, kamuoyunu bilinçlendirerek Türkiye’nin tanıtımında duyarlı olmalarını sağlamak ve bu sayede Ülke tanıtımının Sosyal bir sorumluluk olduğunu ortaya koymamız gerekir. Sektörel tanıtımlarla kendi ticari menfaatlerine öncelik verenlerin belli oranda Ülke tanıtımında yer almaları, Devletin üzerindeki tanıtma yükünün hafiflemesine ve buna paralel milli gelirimizin artmasına katkı sağlayacaktır. Türkiye’nin ucuz bir ülke olmasından dolayı tercih edilmesi yerine gerçekten ziyaret edilmesi gereken bir Ülke olduğu gerçeğinin Dünya ya anlatılması ve bu çerçevede tanıtma programları hazırlanması gerekir.   
 
Sonuç olarak Sivil Tanıtma seferberliğini uygulamada Basın yayın kuruluşlarının yanı sıra, internet medyasını da kullanmamız ve teşvik etmemiz büyük önem arz etmektedir.
Diğer Makaleler
 » “DÜNYA GÜZELİ” VAN KEDİSİ
 » 2012 yılı Türkiye'de Çin Kültür Yılı
 » BELÇİKA LEZZETİ – 2012 GASTRONOMİ YILI
 » BİR RÜYADIR PRAG
 » Ercanlar Otomotiv’den üst segment araçlara özel hizmet
 » EUROVISION’DA YENİ YÜZÜMÜZ – CAN BONOMO
 » FARKLI ZEVKLERİN BULUŞMA NOKTASI: TURİZM CENNETİ ALMANYA
 » GEÇMİŞTEN GELEN SES!
 » KAPALIÇARŞI’DAN DÜNYAYA
 » KÜLTÜR BAKANLIĞI TANITMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI İBRAHİM YAZAR
 » MEDENİYETLERİN VE İNANÇLARIN BAŞKENTİ HATAY
 » Meşhur tabloların hikâyeleri MODIGLIANI
 » Mor Sümbül Mü Yoksa Karanfil Mi ?
 » PERİLER DİYARI KAPADOKYA’NIN BAŞKENTİ GÖREME
 » PTT GENEL MÜDÜRÜ OSMAN TURAL
 » TUTAP GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE VE GAZİANTEP İL TEMSİLCİLİĞİ
 » WORLD TRAVEL CHANNEL İLE TURİZMDE YENİ BİR SOLUK – DEMET SABAN
 » YEŞİL İNCİ DOĞADAN GELEN MUCİZE BİTKİ ..YEŞİL ÇAY..
 » YUDUM “ CANIM TÜRKİYE’M” KLİBİ İLE TÜRKİYE’Yİ TANITA
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com