3. Sayı | Röportaj |
1717400 Defa Görüntülenmiştir
TÜRK DAMAK TADINI VE YEMEKLERİNİ ORTADOĞU PAZARINA SUNAN KİŞİİSMAİL ÇETİN


Bazı şeyler tesadüf değildir. Beyrutlu bir anne ile Adanalı bir babanın evladı olan İsmail Çetin doğal olarak Arap ve Türk mutfağının harmanlandığı mutfağın içinde büyüdü ve bu kültürle yetişti.


Esas mesleği olan inşaat mühendisliğini birkaç firmada icra ettikten sonra gönlünde yatan isteklerin dürtüsüyle içinden gelen sesi dinledi ve kendi mesleğini bırakarak 1993 yılında gıda sektörüne geçti.


İlk işi Antalya da bir tatil köyünde yiyecek içecek md yaptı daha sonra aynı firma bünyesinde başka bir tatil köyünde genel müdürlük yaptı. İşinin ve başarısının devamı için yurtdışına gitmeye karar verdi.


Bir güney Afrika şehri olan yohannesburg da dünya mutfağı eğitimi aldı (R.S.C.) gurup bünyesinde dünya mutfağı eğitimi aldı.


Aynı gurupla maldiv adalarında 7 yıldızlı bir tatil köyünde rest işletme müdürü olarak göreve başladı ve Türk yemeklerini ilk defa bu bölgede sundu.


4 yıl burada görev yaptıktan sonra Türkiye ye döndü. Türkiye de işe başladığı bir gıda firmasında Türk yemeklerini dondurarak Ortadoğu pazarına sunmaya hazırlandı bu arada Türkiye’de büyük marketler zincirleriyle de anlaşarak dondurulmuş Türk yemeklerini de Türkiye de marketlerde görmüş olduk.


Bu lezzetlerin Ortadoğu pazarında çok beğenileceğinin zaten bilincinde olan İsmail çetin ilk hedef olarak İran pazarına girdi ve ilk 6 aylık anlaşmasını 25 milyon dolar olarak imzaladı ve İran Türk yemekleriyle tanıştı.


Daha sonra birçok körfez ülkesinde gıda fuarlarına katılarak golfood fuarı Dubai Siel Abu Dabi Fuarlarına katılarak körfez ülkeler ininde Türk yemeklerini tanıttı ve sevdirdi CNBC Abu Dabi TV de 45 dk canlı programda Türk yemeklerini Arapça konuşarak tanıttı. Şu an Türkiye’de İstanbul’da yaşayan İsmail çetin TUTAP Ortadoğu ve körfez ülkeleri temsilcisi olarak çalışmalarına devam etmektedir


iran pazarından sonra körfez ülkelerinin lideri olan Dubai de Gullfood uluslar arası gıda fuarında stand lar açarak türk yemeklerini Dubadi de tanıttı.aynı bölge de olan diğer baş şehir olan Abu Dabi SİAL MIDDLE EAST GIDA fa-uarında da stand açarak türkiye mizi ve yemeklerimizin tanıtımını yaptı bubu fuarlardan gelen yatırımcı taleplerine Dubai de Abu Dabide Tahranda TÜRK restoranlarını açarak hizmete sunmuştur ve TÜRKİYE mizi ve yemek kültürümüzü ortadoğu insanına sunarak hizmet etmiştir.Abu Dabi de yayın yapan dünya medyasında önemli yeri olan CNBC tv kanalında 20 kasım 2010 tarihinda canlı yayında 45 dk lık bir proğramda arapca olarak türk yemeklerini tanıtmıştır. Şuan türkiye istanbulda yaşayan ismail çetin TUTAP ortadoğu ve körfez ülkeleri temsilciliğini yapmaktadır.

Diğer Makaleler
 » BURASI KUZEY KIBRIS
 » ABD'Lİ UDİ SCOTT WILSON
 » ALTINOLUK
 » ANTALYA
 » Azerbaycan
 » Çölde Teknoloji Raksı
 » Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü Sayın Orhan Birdal
 » Dizilerden Daha Büyük Tanıtım Düşünemiyorum
 » GOYA
 » İnanç Rotası
 » Kartpostal Şehri Amasya
 » Kına Gecesi
 » Orhan GENCEBAY
 » SCHAUİNSLAND-REİSEN
 » T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımc
 » Turizim de 2012 Hedefleri
 » Turizm Cenneti Belek
 » Türkiye'nin en fazla nüfusa sahip BİRİNCİ ilçesi
 » Türkiyeyi karış karış gezen büyükelçi
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com