3. Sayı | Röportaj |
1893 Defa Görüntülenmiştir
Turizim de 2012 Hedefleri
 Sayın Özarslan, Türkiye'nin önümüzdeki yıl turizm sektöründen beklentileri nasıl olacak?
 
Türkiye biliyorsunuz 2010 yılını 28.6 milyon uluslararası ziyaretçi sayısı ile kapatmıştı ve 20.9 milyar dolar da turizm geliri elde etmişti. 2011 yılı içerisinde dünyada özellikle belirli coğrafyalarda meydana gelen bazı siyasi istikrarsızlıklar, toplumsal olaylar, Kuzey Afrika ve Ortadoğu; buna rağmen Türkiye'de turizm sektörü olumlu bir gelişme göstermiştir. Şöyle ki bu yılsonu itibariyle tahminimiz 30 milyonu aşkın bir ziyaretçi beklemiş olacağız. 2011 yılı Dünya Turizm Örgütü Raporu’na göre %4-%5 arası bir artışla kapatılacağı öngörülüyor. Türkiye'deki artışın dünya ortalaması üzerinde olacağını, yaklaşık %10’luk bir artış olacağını tahmin ediyoruz.
 
Peki, bu başarılı 2011 yılının ardından Bakanlık olarak Türkiye tanıtımında 2012 yılında yurtdışında nasıl bir planımız var?
 
Bakanlık olarak tabi özellikle uluslararası tanıtımda geçmiş yıllarda yaptığımız doğrudan reklam kampanyalarının yanı sıra sektörle birlikte ortaklaşa yaptığımız çalışmalar da yer alacak. Kültür ve turizmi bir arada entegre edip özellikle tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ağırlık vermek istiyoruz.
 
Tabi ana tanıtım konumuz, ana pazar ülkelerde, Türkiye'ye en fazla turist gönderen bazı ülkelerden özellikle daha fazla yabancı ağırlamak için özel çalışmalarımız olacak. Özellikle kamuoyu yaratacak insanların Türkiye'de gazete, dergi, televizyonda çeşitli şekilde yer alabilecek haberleri bizlerle paylaşabilecek yabancıları ağırlıyoruz.
 
Son yıllarda tur operatörleriyle yaptığımız ortak reklam tanıtım ve pazarlama çalışmalarının son derece olumlu sonuçlarını gördük. Bu tür çalışmalara bu yıl da ağırlık vererek sürdüreceğiz. Tabi ondan öte özellikle turizm açısından yapılan doğrudan reklam tanıtım çalışmalarımıza, özellikle bazı kültürel faaliyetlere de ağırlık vermek istiyoruz.
 
2010' de yurt dışında nasıl bir Türkiye imajı sergilenecektir?
 
Türkiye'nin turizm imajı ve kültürel değerleriyle hem kültür hem turizm açısından diğer sektörlere nazaran belki en üstte olan imaj diyebilirim algılama açısından. İmaj konusunda tabi Türkiye'nin bir bütün olarak algılanmasını daha da kuvvetlendirmek için özel çalışmalar yapılması gerekiyor. Bu çalışmalar Türklerden daha ziyade yabancıların, özellikle Türkiye'de bulunan ya da Türkiye'de memur olan yabancılardan, hem turizm hem kültür sektöründe yararlanıyoruz.
 
Yabancıların Türkiye deneyimlerini kendi platformlarında, kendi vatandaşlarıyla paylaşmasını sağlayacak organizasyonlar yapıyoruz. Bunlar çeşitli projeler oluyor. Bu vesile ile insanları, yabancıları ülkemizde ağırladığımızda kamu olarak ya da kamu özel sektör işbirliği ile muhakkak geri dönüşüm sağlayacak bir takım özel metotlarla tekrar dış dünyada da olumlu yansımasını sağlayacak faaliyetlerde bulunuyoruz.
 
Son yıllarda ulaşım ve konaklama konusunda çok büyük gelişmeler yaşandı. Bunların turizme katkısını nasıl değerlendiriyorsunuz? Tabi bir de her şey dahil sistemin ülkemizin turizm sektörünü negatif mi yoksa pozitif mi etkilediğini düşünüyorsunuz?
 
Turizmin olmazsa olmaz etmenlerinden birisi ulaşım ve konaklama. Çünkü bu iki unsur olmadan ülkemizde yabancıları ağırlamamız mümkün değil. Hem nitelik olarak hem de sunduğu hizmetler açısından ve tesislerin yeniliği bakımından şu anda Türkiye'deki konaklama sektörünün ulaştığı boyut birçok rakip ülkeyle kıyaslandığında çok avantajlı bir noktadayız.
 
Ulaşım alt yapısı tabi özellikle başta havacılık sektörü olmakla birlikte son derece gelişti. Son yıllarda karayolunda da bir gelişme sağlandı. Yaygın bir karayolu modernize edilmiş. Bunlar son yıllarda turizmin gelişmesine olumlu katkı yapan imkânlar.
 
Her şey dahil sisteminden bahsediliyor, bu bir arz talep meselesidir. Bu yönde talep olduğu sürece Türkiye bu arzı değerlendirmek zorunda. Ama nitelikten yani verilen hizmetin kalitesinden ödün vermemek kaydıyla bu her şey dahil sistemini tabi ki uygulayacaklar. Devlet olarak sisteme müdahale etmemiz mümkün değil. Ama niteliği, verilen hizmetin kalitesini denetlemek açısından tabi ki her zaman müdahale edeceğiz. Önemli olan uygun fiyatlarda yani hak ettiği fiyatlarda nitelikli hizmeti vermelerini sağlamak için olması lazım.
Diğer Makaleler
 » BURASI KUZEY KIBRIS
 » ABD'Lİ UDİ SCOTT WILSON
 » ALTINOLUK
 » ANTALYA
 » Azerbaycan
 » Çölde Teknoloji Raksı
 » Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü Sayın Orhan Birdal
 » Dizilerden Daha Büyük Tanıtım Düşünemiyorum
 » GOYA
 » İnanç Rotası
 » Kartpostal Şehri Amasya
 » Kına Gecesi
 » Orhan GENCEBAY
 » SCHAUİNSLAND-REİSEN
 » T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımc
 » Turizm Cenneti Belek
 » TÜRK DAMAK TADINI VE YEMEKLERİNİ ORTADOĞU PAZARINA SUNAN KİŞİ
 » Türkiye'nin en fazla nüfusa sahip BİRİNCİ ilçesi
 » Türkiyeyi karış karış gezen büyükelçi
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com