24. Sayı | Turizm |
1973 Defa Görüntülenmiştir
Kapadokya’nın zirvesi Uçhisar
Turizmin kalbi Kapadokya, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlar. Uçhisar, Kapadokya’nın en “Jeostratejik” konumunda olan yerleşim yeridir.
Uçhisar, Kapadokya’nın zirvesidir !  Merkezi ve kapısıdır !
Pers Dönemi’ndeki Kral Yolu ve Selçuklular Dönemi’ndeki İpek Yolu’nu kontrol eden Uçhisar, tarih boyunca da  bu önemini korumuştur.
Kapadokya ve Uçhisar 6 Aralık 1985 tarihinde Birleşmiş Milletler Eğitim-Kültür ve Bilim Teşkilatı (UNESCO) tarafından dünyanın “olağanüstü güzellikte doğal ve kültürel mirasına” katıldı. 24 Kasım 1986’da “Göreme Doğal ve Tarihi Milli Parkı” olarak korumaya alındı.
Kapadokya’nın incisi Uçhisar, Nevşehir’e 7 km. uzaklıktadır ve bölgenin en yüksek noktasını, zirvesini oluşturduğundan güneşin batışının en keyifli izlendiği yer olarak ünlenmiştir. Konumu ve mimari tarzı ile nereye baksanız tarihi çağrıştıran Uçhisar, bakmaya ve seyretmeye doyamayacağınız bir görsellik sunar.
Beldenin merkezinde Kale ve eteklerinde ise geleneksel karakterli kayadan oyma evlerle donatılmış kentsel doku bulunmaktadır. Geçmişte savunma ve korunma amaçlı kullanılan Uçhisar Kalesi bölgenin en yüksek noktasıdır. Yüzlerce basamakla çıkılan kaleden, görkemli ve büyülü Kapadokya’nın, en güzel panoramik seyri yapılır. “Tığraz, Çavuş, Ağanın Kale” üçlüsünden oluşan Uçhisar, tarihsel süreçte Beylikler döneminde, Karamanoğulları ve Selçukluların doğu sınırı, Kadıburhanettin beyliğinin batı sınırını oluşturmuş ve Uçhisar ismini almıştır. Yörede Uçhisar yaşayanlar tarafından Ucasar olarak söylenmektedir.
Doğuda Kızılçukur, Ortahisar, Ürgüp, Topuz Dağı, İç Anadolu’nun en yüksek yeri ve Kapadokya’nın oluşumunu sağlayan 3917 m. Yüksekliğindeki Erciyes (Argeus)…
Güneyde İbrahimpaşa, Mustafapaşa ve Gömede Vadisi… Kuzeyde Göreme, Avanos, Çavuşin,  batıda Nevşehir, Çat…
Uçhisar’da gezilecek görülecek birbirinden güzel ve büyülü yerlerden başka Türk gecelerinin olduğu restoranlar hoşça vakit geçirilebilecek mekanlar arasındadır. Birbirinden güzel vadileri ve peri bacalarını balon uçuşlarıyla da havadan seyretme imkanı da bulunmaktadır. Organik olan yörenin tarım ürünlerinin satıldığı tezgahları dolaşırken bile ayrı bir keyif alırsınız.
Uçhisar’daki kayadan oyma birbirinden güzel butik oteller ve pansiyonlar, içinde binbir çeşit hediyeliklerin olduğu dükkanlar, vadi manzaralı restoranlar ziyaretçilerini bekliyor…                            
Uçhisar Kalesi, Kapadokya’nın zirve noktasıdır. Kapadokya’nın her yerinden görülen en büyük ve en güzel peri bacasıdır. Kalenin zirvesi Kapadokya’nın kuş bakışı görüleceği tek yerdir. Güvercinlik Vadisi’nden, Avanos’a doğru tüm vadiler, Ortahisar Kalesi, Göreme Beldesi, Göreme Açıkhava Müzesi, Kılıçlar Vadisi, Kızılçukur, Güllüdere, Çavuşin, Boztepe, Aktepe, Avanos, yani bütün Kapadokya ayağınızın altındadır.
Kalenin zirvesinde çok sayıda oyma küp, oyma mezar ve büyük sarnıç bulunmaktadır. Kaleden kuzeye doğru aşağılara bakınca Cevizli peribacalarını, batıda Nevşehir’i ve Oylu Dağı’nı, kalenin hemen önünde yeni Uçhisar’ı, güneybatıda uzaklarda Hasan Dağı zirvesini görebilirsiniz.
Uçhisar Kalesi, Erciyes ve Hasan Dağı’nın birlikte görülebileceği tek yerdir. Erciyes Dağı’nın yani Kapadokya Bölgesi’nin yaratıcısının en iyi görüldüğü yer yine Uçhisar Kalesi’dir.
Kalede günbatımını izlemek, tüm vadilerin aldığı kızıllığı, renk değişimlerini ve büründüğü atmosferi seyretmek insana ayrı bir keyif verir. Kapadokya’yı ziyarete gelen yerli yabancı tüm ziyaretçilerin Uçhisar Kalesi’ne çıkmadan yaptıkları Kapadokya Gezisi eksik sayılır.
Uçhisar’da konakladığınız kayadan oyma butik otel veya pansiyonunuzdan ya da Kesek Meydanı’na park ettiğiniz aracınızdan veya tur otobüsünüzden kaleye doğru yürürken kale yolu üzerindeki içinde yöresel halı-kilim ve hediyelik eşya satılan dükkanları, Şapkalı Kaleyi, Cevizli peribacalarını, eski Uçhisar evlerini seyrederek kale girişine varırsınız.  Biletinizi aldıktan sonra kayadan oyma eski tandırevi, şirane, ahır gibi mekanlardan geçerek kalenin zirvesine ulaşacağınız merdivenlere gelirsiniz. Merdivenleri çıkarken manzaranın büyüsüne kapılmamak elde değildir.
Uçhisar Belediyesi uzun yıllardır kasabanın ihtiyacı olan ve kasabanın çehresini değiştirecek Çarşı merkezi ve meydanı için çalışmalara başladı. Kapalı pazaryeri ile bir bütün olan proje tamamlandığında Uçhisar yeni bir vizyon ve görünüm kazanacak. 
Çarşı merkezi projesinin 2013 yılının Eylül ayında tamamlanacağının planlandığını belirten Uçhisar Belediye Başkanı Osman Süslü; “Çarşı Merkezi ve Meydanı projesine geçen haftalarda inşaatına başladığımız kapalı pazaryerimizle aslında start vermiş olduk. Kapalı pazaryerini 23 Nisan tarihine yetiştirmeyi planlıyoruz. Çarşı merkezi ve meydan projesinin ilk ayağı olan kapalı pazaryerinden sonra başlattığımız çalışmalarla eski çarşı alanında bulunan esnafımızı mağdur etmeyecek şekilde oluşturduğumuz uygun alanlara taşıdık. Yıkımına başladığımız eski dükkanların ve meydanın yerine daha modern ve kullanışlı dükkanlar ile çarşı meydanı oluşturacağız. İddia ediyorum ki projemiz tamamlandığında Nevşehir ilinde bulunan en geniş meydan Uçhisar’da olacak. İçinde sosyal alanın da bulunacağı meydanda yerli ve yabancı turistler de keyifle vakit geçirebilecek. Bu proje sayesinde Uçhisar’ın çehresi ve yüzü değişecek. Uçhisar Kalesi’nin de göründüğü meydanda, festival ve daha birçok organizasyonun yapılabileceği büyüklükte bir alan ortaya çıkacak. Kasabamıza ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun”. 
Diğer Makaleler
 » ‘’ Yüzyıllara Meydan Okuyan ŞİREHAN Kapılarını Açıy
 » 2013 Ankara Shopping Fest
 » 2013 Ankara Shopping Fest Başladı
 » Ankara Shooping Fest 2013
 » Keçiörende Değişim Farkediliyor !
 » Kırşehir Dernekler Federasyonu’na başarı Plaketi
 » Meşk-i Teras
 » Röportaj; Leman Kültür Ceo’su Kemal Şentürk
 » Türkiye Tanıtımında Yeni Dönem
 » Tutap tarafından Unesco Dünya mirası Türkiye tanıtım projesi h
 » Unesco Dünya Mirası Projesi
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com