24. Sayı | Gastronomi Turizmi |
1474 Defa Görüntülenmiştir
‘’ Yüzyıllara Meydan Okuyan ŞİREHAN Kapılarını Açıyor ‘’
1885 yılında Halep Valisi Cemil Bey’in talimatıyla yapılan Şirehanı, Osmanlı döneminin en güzel ve sağlam eserlerinden birisidir. Şirehan, II. Abdülhamit'in padişahlığı döneminde Antep Kaymakamı Rıfat Bey'in girişimleri ile dönemin belediye başkanı Mustafa Ağa'nın halktan topladığı paralarla yapılmıştır. Para veremeyip çalışacak durumda olanlar emekleriyle, çalışacak durumda olmayanlar ise hergün hanın önüne gelip ettikleri dualarla yapıma katkı sağlamışlardır. İlk önce ‘’Belde Han’’ adı verilen handa; üzüm, fıstık, pekmez ve incir alım satımı yapıldığı için halk arasında "Şire Hanı" denilmiş ve bugün kadar da bu adla anılmıştır.
1994 yılında ciddi bir yangın geçiren han halen restore edilmekte olup 1 kral dairesi, 3 suit ve 116 adet standart odalı çok şık bir otele dönüştürülmektedir. Ayrıca otelde 800 kişilik çok amaçlı salon, yüzme havuzu, hamam, fitness center ve SPA mevcuttur.
Şehir merkezinde ve kültür yolu üzerinde bulunan otel 2013 yılının ilk aylarında hizmete açılacaktır.
  
Diğer Makaleler
 » 2013 Ankara Shopping Fest
 » 2013 Ankara Shopping Fest Başladı
 » Ankara Shooping Fest 2013
 » Kapadokya’nın zirvesi Uçhisar
 » Keçiörende Değişim Farkediliyor !
 » Kırşehir Dernekler Federasyonu’na başarı Plaketi
 » Meşk-i Teras
 » Röportaj; Leman Kültür Ceo’su Kemal Şentürk
 » Türkiye Tanıtımında Yeni Dönem
 » Tutap tarafından Unesco Dünya mirası Türkiye tanıtım projesi h
 » Unesco Dünya Mirası Projesi
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com