24. Sayı | Kültür ve Sanat |
3504 Defa Görüntülenmiştir
Röportaj; Leman Kültür Ceo’su Kemal Şentürk
Bugünlerde herkes 18 yıl önce LeMan Dergisinin alt katında kurulan ve günlük 25 bin müşterisiyle Türkiye’nin en büyük Cafe Bar Restaurant  gruplarından biri kabul edilen LeMan Kültür başarısını konuşuyor. Biz de özellikle son 5 yılda hızla büyüyen ve özellikle üniversite öğrencilerinin vazgeçilmez mekânı haline dönüşen Leman Kültür’ü tanımak ve sizlere tanıtmak istedik. Spot

Gelin Leman Kültür Ceo’u Kemal Şentürk’le yaptığımız röportajla Leman Kültür’ün bu müthiş başarısının hikâyesini birlikle öğrenelim!
 
“Leman Kültür”ün gelişimi ve yayılmasını biraz anlatır mısınız?
 
18 yıl önce dergi çalışanlarının okurlarla buluşup düzenlenecek çeşitli kültür sanat etkinlikleriyle de şehrin kültürel gelişimine katkı verebilecek bir lokal olarak kurgulanan Leman Kültür süreç içerisinde bir cafe bar restoran olmanın çok ötesine çıkarak ülkenin kültürüne ve sanatına da aktif katkı yapan, genç, dinamik, eğlenceli ve bulunduğu çağın estetiğine ve ihtiyaçlarına göre konum alabilen esnek bir yapı olması nedeniyle pek çok insan vazgeçilmez bir dinlence ortamına dönüştü.
 
Bu nedenle de dergi çizerleriyle beraber başta Cem Yılmaz, Tuncel Kurtiz ve Mehmet Esen gibi pek çok sanatçının göster mekanına dönüşen Leman Kültür’ün  önce İstanbul ardından Ankara’da devam eden serüveni ülkenin dört bir yanından yoğun talepler nedeniyle bizlerin Franchise sistemine geçerek büyümesine ve gelinen noktada da ülkenin en büyük cafe bar restoran zincirlerinden birine dönüşmesine neden oldu.
 
Şu an nerelerde açılması hedefleniyor?
 
Aslında halen İstanbul, Ankara, Aydın, Antalya, Adana, İzmir, Samsun, Bursa, Yalova, Eskişehir, Muğla ve Edirne’de toplam 16 şubesi bulunan Leman Kültür’ün en önemli hedeflerinden biri üniversite olan her şehirde bulunmak. Bu nedenle de daha yola çıkarken söylediğimiz bir şey vardı: “Leman Kültür bir gün tüm üniversite şehirlerinde ve Avrupa’nın tüm önemli şehirlerinde mutlaka olacak”.
 
Franchise sistemine geçtiğimiz 2008 yılından bu güne geldiğimiz noktaya baktığımızda Leman Kültür’ün 4 yıl içerisinde çok iyi bir ivme kazandığını, franchise sistemin mükemmele yakın bir seviyeye getirdiğini ve artık büyümesini daha hızlı sürdürmesi için önünde hiçbir engelin kalmadığını düşünüyoruz.
 
Tabi Leman Kültür şubelerinin 800 ila 2.000 m2 arasında değişen büyüklüklerde olduğunu düşündüğümüzde gireceğimiz şehirlerde büyük mekanlar bulabilmek bizler için en önemli kriter.
 
 
 
TARİHTE LEMAN KÜLTÜR;
 
30 Eylül 1994 te kapılarını okurlara açan LeMan Kültür, günyüzüne çıkamayan, gösterim şansı olmayan, yerli yabancı belgeseller, filmler, gösteriler, sergiler ile bir alternatif kültür zemini oluşturmaya çalışmıştır…
 
LeMan Kültür bu sahnesinde yine Ata Demirer’in yükselişine katkıda bulunmuştur…
LeMan Kültürler şimdilerde franchising modeliyle, derginin okurları ve severlerinin girişimleriyle çoğalmaktadır…
 

LeMan Kültürler bugün bünyesinde düzenlenen konserler, söyleşiler, imza günü, vs etkinliklerle bulundukları ilin sosyo kültürel yaşamına da büyük katkılar vermektedir.
 
Röportaj: Handan ERBAŞ
  
Diğer Makaleler
 » ‘’ Yüzyıllara Meydan Okuyan ŞİREHAN Kapılarını Açıy
 » 2013 Ankara Shopping Fest
 » 2013 Ankara Shopping Fest Başladı
 » Ankara Shooping Fest 2013
 » Kapadokya’nın zirvesi Uçhisar
 » Keçiörende Değişim Farkediliyor !
 » Kırşehir Dernekler Federasyonu’na başarı Plaketi
 » Meşk-i Teras
 » Türkiye Tanıtımında Yeni Dönem
 » Tutap tarafından Unesco Dünya mirası Türkiye tanıtım projesi h
 » Unesco Dünya Mirası Projesi
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com