12. Sayı | Kültür ve Sanat |
2055 Defa Görüntülenmiştir
İBRAHİM ÇALLI

 
Üstat İbrahim Çallı’nın hemen her tablosu bir maceranın ürünüdür. Nasıl merhum hikayeci Ömer Seyfettin ‘’Benim deham komiktir’’ diye kendi neşeli yaradılışını, olayları alaya alışını tarif etmişse, İbrahim Çallı da öyledir. Onun tablolarının macerası acıklı veya hisli değil, sadece neşeli ve esprilidir. İbrahim Çallı tipi açısından karikatüre elverişli, sohbetleri bakımından mizaha eğilimliydi. Ama fırçası ciddi ve disiplinli bir sanatkârdı. Şakacı tipi ve mizaha yönelik tutumuyla ünlü karikatürcülerimizin hedef noktalarından biriydi. Türk siyasi karikatürcülüğünün babası sayılan Cemil Cem, Çallı'nın hem meslek hem sohbet arkadaşlarındandı. Dönemin karikatürcülerinden Cemal Nadir ve Togo ile zaman zaman birlikte boy gösterirlerdi.
 
Ressam Çallı duygusallıktan mahrum bir sanatkar mıydı? Tabi ki hayır; ama zekâsı ve espri kaynağı her zaman daha baskın çıkıyordu. İbrahim Çallı'nın meşhur bir  çalışması vardır. Tarihçi Ahmet Refik, merhum üstadın Büyükada’ da yapılmış bir resminin, içki masası başında çıktığını anlatmaktadır. Çallı bir gün bu resmi yapmış, ertesi gün gelip bakınca beğenmemiştir.
 
-         Bu derece tenha, fakir bir içki masası olmaz, şuna bir tabak meze ilave edelim,
 
diyerek masanın üstüne bir tabak resmi yapmıştır. Ertesi gün bir parça daha ilave etmiş, böyle böyle, gün geçtikçe resim kalabalıklaşmıştır.
 
Hele onun Atatürk ile ilgili bir resmi vardır ki, daha şahanedir. Rahmetli Yunus Nadi, Çallı'dan Ata’nın bir portresini yapmasını ister, Çallı da yapar. Yalnız Büyük Adamın hafifçe şehla olan gözünü biraz mübalağa eder. Yunus Nadi ‘Bu gözler aslınkinden de ayrı olmuş’, diye itiraz edince hazırcevap ressam, ‘Cihanı kuşatan o görüş ancak böyle ifade edilir’, diye kestirip atar.
 
Çallı İbrahim bir gün memleket büyüklerinden birinin portresini yapmıştı. Bu portre çok beğenildi ve kendisine mükafat olarak Heybeli ile Burgaz Ada karşısına düşen boş Kaşık Adası'nı teklif ettiler. Çallı bu işi ciddiye aldı. "Kaşık Adası'nı yılanlardan temizleyeceğim. Orada bir Türk Ressamlar Yurdu kuracağım. Bir de bayrak uydurup, adanın istiklalini ilan edersem, artık hepiniz benim teb'am olursunuz. Askersiz, topsuz, tüfeksiz müstakil bir yurt..." diyordu..
 
Bu düşüncelerle aylarca hayaller kurdu, dostları ile neşeli saatler geçirdi. Bir öğrencisi Çallı'ya; "Çok zengin olsanız, kimin eserlerini toplarsınız?" diye sormuş. O da; "Kendi yaptığım kötü eserleri toplar, ortadan kaldırırım" demişti.
 
İbrahim Çallı, Türkiye Cumhuriyeti’nin resim alanında Batı anlayışına yönelik bir sürece girmesinde önemli itici güçlerden birisi olmuştur. 22 Mayıs 1960'ta hayata gözlerini yummuştur.
Diğer Makaleler
 » ATO BAŞKANI SALİH BEZCİ
 » 22. Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali
 » 23. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali
 » Ağrı Buz Mağarası
 » AKDAMAR KLİSESİ
 » ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK
 » ANKARA VALİSİ ALAADDİN YÜKSEL
 » BEYAZ GÜVERCİN KISA FİLM YARIŞMASI
 » Bir Yanı Çöl, Bir Yanı Deniz TUNUS
 » Bozova’da Keşkek Festivali
 » CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL
 » DÜNYA ANKARA’YI TANIYACAK
 » Gazlıgöl Kaplıcası
 » Keşkek
 » Kuş Gözlemciliği
 » Pamukkale’de Uçmak
 » PAPATYA
 » ŞERBETLERİMİZ
 » TELİF HAKLARINI KORUMA VE KORSANLA MÜCADELE KAMU SPOTU HAZIRLANACA
 » Türkiye’de ‘Halı Sektörü’ Denildiğinde Akla İlk Gaziante
 » TUTAP BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
 » Yalnız ve Mağrur
 » Zenginliklerimizin Farkında mıyız?
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com