12. Sayı | |
1819 Defa Görüntülenmiştir
Pamukkale’de Uçmak
 
Pamukkale, Denizli'ye 21 km uzaklıkta Çökelez Dağı eteklerinde yer almaktadır. Eski bir yerleşim bölgesi olan Pamukkale, kireçli sıcak suların çökmesiyle oluşan travertenleri ve tarihi kalıntılarıyla her yıl binlerce turistin akın ettiği, ülkenin önemli turistik merkezlerinden biridir.
 
Pamukkale'de ılıman iklimi ile yılın her mevsimi paraşüt, delta (yelken), kanat, yamaç paraşütü gibi sporlar yapılabilmektedir.
Eğitim Tepesi, 70 m yüksekliği ile amatör uçuşlar için tercih edilmektedir. Yeraltı sularının, tüm bölgede yaşanan ılıman etkileri nedeniyle yaşanan rüzgar değişiklikleri burada hissedilmemektedir. Düzenli rüzgârlar sayesinde yıl boyunca güvenli uçuşlar yapılabilmektedir. İki paraşütün rahatça kalkış yapabileceği geniş bir alanı olan yamaç, Pamukkale'nin tüm güzelliğini görecek noktadadır.
Batı rüzgârının hâkim olduğu tepe özellikle sabah saatlerinde uçuşa elverişlidir. Öğleye doğru başlayan güçlü termik oluşumlar deneyimli pilotlar için uzun uçuşlar sağlamaktadır.
Yaz aylarında öğle saatlerinde oluşan türbülanslar nedeniyle uçuşlar sırasında maksimum düzeyde dikkat ve kontrol gerekmektedir. Sert rüzgârlarda kalkış pistinin bitiş noktasında türbülanslara rastlanabilir. Çapraz esen rüzgâr kalkıştan hemen sonra paraşütte asimetrik kapanmalara neden olmaktadır. Ayrıca tepenin dik eğimde bitmesi başarılı bir kalkış için çok süratli bir koşu gerektirmektedir.
 
Kaklık Tepesi'nin kalkış noktası ise yaklaşık 50 metre yüksekliğe sahiptir. Tepe, önünde geniş bir ova olan kaya sırtından oluşmaktadır. Pilotun tecrübe düzeyi ve havaya göre bu bölgede yarım saat ile 5 saat arasında uçuş yapmak mümkün. Bu bölgede uygun rüzgâr öğle saatlerinden sonra çıkmakta ve akşama kadar devam edebilmektedir.
 
Diğer Makaleler
 » ATO BAŞKANI SALİH BEZCİ
 » 22. Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali
 » 23. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali
 » Ağrı Buz Mağarası
 » AKDAMAR KLİSESİ
 » ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK
 » ANKARA VALİSİ ALAADDİN YÜKSEL
 » BEYAZ GÜVERCİN KISA FİLM YARIŞMASI
 » Bir Yanı Çöl, Bir Yanı Deniz TUNUS
 » Bozova’da Keşkek Festivali
 » CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL
 » DÜNYA ANKARA’YI TANIYACAK
 » Gazlıgöl Kaplıcası
 » İBRAHİM ÇALLI
 » Keşkek
 » Kuş Gözlemciliği
 » PAPATYA
 » ŞERBETLERİMİZ
 » TELİF HAKLARINI KORUMA VE KORSANLA MÜCADELE KAMU SPOTU HAZIRLANACA
 » Türkiye’de ‘Halı Sektörü’ Denildiğinde Akla İlk Gaziante
 » TUTAP BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
 » Yalnız ve Mağrur
 » Zenginliklerimizin Farkında mıyız?
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com