12. Sayı | Ülkeler |
1839 Defa Görüntülenmiştir
Bir Yanı Çöl, Bir Yanı Deniz TUNUS
 
 
Tunus’ta nereye giderseniz gidin, karşınıza çıkacak ilk manzaralardan biri Akdeniz sahili, masmavi deniz ve muhteşem plajlar olacaktır. Son Akdeniz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış olan Tunus, tam bir Akdeniz ülkesidir.
 
Tunus, oldukça renkli ve zengin alışveriş alternatifleri sunuyor. Halı, şal, kilim, süs eşyası, rengârenk seramikler, baharat, geleneksel müzik aletleri, kuş kafesleri, renkli cam eşyalar, mücevher (altın ve gümüş), otantik takılar, işlemeli elbiseler, ayakkabı, mozaik, nargile, içki, parfüm... Ayrıca Tunus, turistlere; safari gezisi, deve sırtında çöl gezisi, golf, balon, paraşüt, yelken ve dağ yürüyüşü gibi pek çok seçeneği kapsayan oldukça zengin bir aktivite yelpazesi de sunmaktadır.
Gezilebilecek yerler:
Bardo Ulusal Müzesi: Tunus’un antik kentlerinde dünyada eşi benzeri bulunmayan eserleri bulmak mümkündür. Böylesi eşsiz parçaları barındıran ve eskiden saray olarak kullanılmış bu müze, 17. yüzyılda yapılmış ve 19. yüzyılda müze haline getirilmiştir. ‘Neptunus’un Zaferi’ Mozaiği ve Apollo Tapınağı’nın heykeli görülmesi gereken eserler arasında yer alıyor. Bardo Müzesi’nden sonra en çok görülmeye değer müzelerden biri de Dar Charait Müzesi’dir. Bu müze, mükemmel bir çanak-çömlek koleksiyonu dışında, sanat galerisini de içermektedir.
Sidi Bou Said Şehri: Tunus'un başkenti. 8.yüzyıldan izler taşıyan Ulu Camisi, 'souk'ları, Medersa'sı, Dar Othman Sarayı, Art Nouveau etkisindeki yapıları, Belvedere Parkı, Gammarth ve La Marsa semtleri, birer sanat eserine dönüşmüş kuş kafesleri, Kartacalılardan kalan antik kent kalıntıları ve hareketli hayatı ile ülkenin gözbebeği olan bir şehirdir. Bodrum’u andıran mavi pencereli, küçük beyaz evleri dikkati çekmektedir. Çok güzel bir turistik kenttir. Şehre girerken birbirinden güzel çiçeklerle süslü kapılarla karşılanırsınız.
Matmata Evleri: Matmata şehrinde küçük tepelerin alt kısımlarına yerleşmiş mağara şeklindeki evler görülmeye değer yerlerdir. Berberilerin sıcaktan korunmak amacıyla yeraltına yerleşmesi sonucu tam bir ‘yeraltı şehri’ ortaya çıkmıştır.
Cerbe Adası: Tam bir tatil bölgesidir. 31 dereceye kadar varan sıcaklığıyla güneş dolu bir tatil arayanlar için çok güzel bir yerdir.
Monastır Kalesi: 796 yılında inşa edilmiş bu kale, Tunus’un en geleneksel yapılarından sayılmaktadır. Deniz kıyısında yer almakta ve manzarası gerçekten görülmeye değer…
Colosseum: Tunus’ta kesinlikle görülmesi gereken eserlerden bir diğeri, El-Cem şehrinin antik tiyatrosudur. Romalıların antik tiyatrosuyla kıyaslanabilecek güzellikte olan bu yapının 30.000 kişilik oturma kapasitesi olduğu belirtiliyor. Tiyatronun tepesinden, aşağıdaki 2 uzun yeraltı koridorunu görebilir ve buralardan eski zamanlarda gladyatör ve hayvan geçişlerini hayal edebilirsiniz.
Hammamet Şehri: Romantik bir yolculuk yapmak isteyen tatilciler için en önemli yerlerden birisidir. Manzaraları, bahçeleri, güneşi ve sahiliyle masallardaki atmosferi aratmamaktadır. Bu şehrin bir diğer özelliği ise golf tutkunlarına hitap edecek tesislerin bulunmasıdır.
Susa Şehri: Tunus’un üçüncü büyük şehri olmasının yanında çok önemli bir liman olma özelliğini de taşımaktadır. Tunus şehrinde de bulabileceğiniz kapalı ve dar sokaklardan oluşan, ‘souk’ adı verilen bir çarşısı bulunmaktadır. Aynı zamanda altın renkli kumsallarıyla turistlerin gözdesi haline gelmiştir.
Douz Şehri: 'Sahra'nın giriş kapısı' olarak da adlandırılır.  Jipler, develer, bedeviler burada sahneye çıkıyor. 'İngiliz Hasta' ve 'Star Wars' gibi filmlerin doğal platolarından olan bölgenin her yerinde, turistik deve kervanlarına rastlayabilirsiniz. Balonla uçabilir, 'scooter'larla vahalarda dolaşabilirsiniz. Douz'a gidilecek en özel zaman, Aralık ayının son haftası. Bu dönemde çölün en görkemli gösterisi olan Uluslararası Sahra Festivali yapılıyor. Binlerce Bedevi, Berberi ve Kuzey Afrikalı göçebe halkların buluştuğu festivalde deve yarışları, geleneksel çöl düğünleri, şahin ve av gösterileriyle dolu üç gün yaşanıyor.
 
Diğer Makaleler
 » ATO BAŞKANI SALİH BEZCİ
 » 22. Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali
 » 23. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali
 » Ağrı Buz Mağarası
 » AKDAMAR KLİSESİ
 » ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK
 » ANKARA VALİSİ ALAADDİN YÜKSEL
 » BEYAZ GÜVERCİN KISA FİLM YARIŞMASI
 » Bozova’da Keşkek Festivali
 » CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL
 » DÜNYA ANKARA’YI TANIYACAK
 » Gazlıgöl Kaplıcası
 » İBRAHİM ÇALLI
 » Keşkek
 » Kuş Gözlemciliği
 » Pamukkale’de Uçmak
 » PAPATYA
 » ŞERBETLERİMİZ
 » TELİF HAKLARINI KORUMA VE KORSANLA MÜCADELE KAMU SPOTU HAZIRLANACA
 » Türkiye’de ‘Halı Sektörü’ Denildiğinde Akla İlk Gaziante
 » TUTAP BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
 » Yalnız ve Mağrur
 » Zenginliklerimizin Farkında mıyız?
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com