12. Sayı | Sektör |
1874 Defa Görüntülenmiştir
Türkiye’de ‘Halı Sektörü’ Denildiğinde Akla İlk Gaziantep Geliyor
 
 
Türkiye’de Gaziantep'in, makine halısı üretiminde kilit bir role sahip olduğu ve son yıllarda hem üretimin hem de ihracatın önemli artışlar gösterdiği gözlemlenmektedir. İhracat potansiyeli çok yüksek olan halı üretiminde Gaziantep, uluslararası alanda önemli bir konuma sahiptir ve Türkiye'nin makine halısı ihracatının yaklaşık yüzde 85’ini gerçekleştiren dünya çapında üretici firmaların bulunduğu bir merkez haline gelmiştir. Öyle ki, Gaziantep'in bir kent olarak Belçika ile rekabet edebilecek noktaya geldiğini, makine üretimi açısından da daha üstün durumda olduğunu söyleyebiliriz.
 
Sürekli gelişen ve kendini yenileyen bir sektör haline gelen halı sektörü, Türkiye'nin ihracatında çok önemli bir yere sahip olmuştur. Geçen yıl 1 milyar 147 milyon dolar olan halı sektörü ihracatı hedefi, 2012 yılında 1,5 milyar dolara yükselmiştir.
 
Sektörde, gelişmek ve büyümek için kaliteyi arttırmak ve yeni pazarlar bulmak da çok önemli olduğundan, Gaziantepli üreticiler özellikle kalite ve markalaşma konusuna çok büyük önem vermektedirler. Genç ve dinamik Türk beyinlerinin, halı sektöründe büyük bir dönüşümü başardıklarını, tasarımın gücüyle sektörü daha da ileriye taşıdıklarını dile getirmeliyiz. Bunun sonucunda halı sektöründe Türkiye, dünyanın en büyük 5. ihracatçı ülkesi konumuna gelmiştir. Bu başarıyı sürdürebilmek için, sektöre kalifiye elaman kazandırmak amacıyla meslek kurslarında eğitim çalışmaları ile yetenekli gençlerimizi eğiterek işe almaktadırlar.
 
 
Halı sektörü Türkiye'nin ortalama ihracat artışından daha hızlı bir şekilde büyümektedir. Halı ihracatçılarının herkesin beğeneceği tarzda halı üretip ihraç ettiği, en büyük pazarlarının Suudi Arabistan, ABD, Irak, Almanya ve Kazakistan olduğu bilinmektedir. Türk ihracatçılar üretim kalitesi açısından dünyada üst sıralarda yer almaktalar.
 
Diğer Makaleler
 » ATO BAŞKANI SALİH BEZCİ
 » 22. Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali
 » 23. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali
 » Ağrı Buz Mağarası
 » AKDAMAR KLİSESİ
 » ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK
 » ANKARA VALİSİ ALAADDİN YÜKSEL
 » BEYAZ GÜVERCİN KISA FİLM YARIŞMASI
 » Bir Yanı Çöl, Bir Yanı Deniz TUNUS
 » Bozova’da Keşkek Festivali
 » CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL
 » DÜNYA ANKARA’YI TANIYACAK
 » Gazlıgöl Kaplıcası
 » İBRAHİM ÇALLI
 » Keşkek
 » Kuş Gözlemciliği
 » Pamukkale’de Uçmak
 » PAPATYA
 » ŞERBETLERİMİZ
 » TELİF HAKLARINI KORUMA VE KORSANLA MÜCADELE KAMU SPOTU HAZIRLANACA
 » TUTAP BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
 » Yalnız ve Mağrur
 » Zenginliklerimizin Farkında mıyız?
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com