12. Sayı | Kültür ve Sanat |
1673 Defa Görüntülenmiştir
AKDAMAR KLİSESİ
 
 
Van-Tatvan karayolundaki iskeleden yirmi dakikalık bir motor yolculuğu ile ulaşılan Akdamar Adası, kilisesi ile tanınmaktadır. Van’a 55 km. uzaklıktadır. Akdamar Kilisesi yörede hüküm süren Vaspurakan Krallığınca, Kutsal Haç adına Kral 1. Gagik döneminde (915-921) Van Gölü üzerinde, saray kilisesi olarak Keşiş Manuel tarafından inşa edilmiştir. Kilise, Hıristiyanlık döneminin en erken eserlerinden biri olarak görülür.
 
‘Kutsal Haç Kilisesi’ olarak da anılan kilisenin freskleri bugüne kadar yeterince korunarak gelememiştir. Azizlerle ilgili figürlerin bulunduğu yapının kubbesinde de hayvan figürleri yer almaktadır. Ayrıca kilise apsisinde bulunan altı havari betimlemesi günümüze kadar ulaşmıştır. 
 
Taş kabartmalarda ise İncil ve Tevrat’tan alınan dini konuların yanı sıra, dünyevi konular, saray hayatı, av sahneleri, insan ve hayvan figürleri tasvir edilmiştir. Bu kabartmalarda Orta Asya Türk sanatının yoğun etkilerini taşıyan 9. ve 10. yüzyıl Abbasi Sanatı’nın etkilerini görmek mümkündür.
 
Kilise duvarlarının iç yüzeyleri günümüzde hemen hemen kaybolmaya yüz tutan dini konulu fresklerle bezenmiştir. Bu duvar resimleri yöredeki en kapsamlı ve en erken tarihli örnekler olarak ayrı bir önem taşırlar.
 
Diğer Makaleler
 » ATO BAŞKANI SALİH BEZCİ
 » 22. Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali
 » 23. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali
 » Ağrı Buz Mağarası
 » ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK
 » ANKARA VALİSİ ALAADDİN YÜKSEL
 » BEYAZ GÜVERCİN KISA FİLM YARIŞMASI
 » Bir Yanı Çöl, Bir Yanı Deniz TUNUS
 » Bozova’da Keşkek Festivali
 » CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL
 » DÜNYA ANKARA’YI TANIYACAK
 » Gazlıgöl Kaplıcası
 » İBRAHİM ÇALLI
 » Keşkek
 » Kuş Gözlemciliği
 » Pamukkale’de Uçmak
 » PAPATYA
 » ŞERBETLERİMİZ
 » TELİF HAKLARINI KORUMA VE KORSANLA MÜCADELE KAMU SPOTU HAZIRLANACA
 » Türkiye’de ‘Halı Sektörü’ Denildiğinde Akla İlk Gaziante
 » TUTAP BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
 » Yalnız ve Mağrur
 » Zenginliklerimizin Farkında mıyız?
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com