12. Sayı | Türkiyedeki Bitkiler |
1664 Defa Görüntülenmiştir
PAPATYA
 
 
Latince adı ‘anthemis nobilis’ olan papatyanın sinüzite ve saç derisindeki kaşıntılara karşı birçok faydası ve diş etlerini koruyucu etkisi bulunmaktadır.
 
Papatya sinüzit şikayetinde kür olarak kullanılır ve bu kürün uygulanması çok kolaydır. Tencerede kaynatılmış yaklaşık yarım litre suyun içine iki tatlı kaşığı kurutulmuş papatyayı atınız ve başınızı havlu ile örterek yüzünüzü kısık ateşte kaynamakta olan papatyanın buharına tutunuz.Burnunuzdan nefes alıp veriniz. Beş dakika uyguladıktan sonra yarım saat ara veriniz ve tekrar beş dakika daha uygulayınız. Burnunuzdan akıntının gelmeye başladığı zaman üç gün ara veriniz ve kürü tekrar ediniz. Belli bir rahatlamadan sonra kürü bırakınız.
Mide ülseri şikayeti olanlarda beyaz inci papatyayı bitkisel çay olarak içebilirler. Özellikle çiçeklerinin içerdiği  Alfa – bisabolol maddesi ülsere karşı etkilidir. Bu etkin madde aynı zamanda mide yanmasına karşı da etkisini gösterir. Ayrıca karaciğeri de koruyan Hernaiarin maddesi kır papatyasının tipik etkin maddelerinden biridir. Kır papatyasının çayı içildiğinde karaciğer metabolizmasının sağlıklı çalışmasında ve arındırılmasında da etkin bir rol oynamaktadır.
Papatyanın diş etlerine karşı koruyucu etkisi de bulunmaktadır. Diş etlerini bakterilere karşı korur ve sağlıklı diş etlerine sahip olmanızı sağlar. Bir su bardağı suda bir tutam (4-5 gram ) kır papatyasını  beş dakika hafif ateşte demleyiniz ve süzünüz. Ilıdıktan sonra diş fırçanızı içine daldırarak (diş macunuyla fırçalamadan önce) dişlerinizi fırçalayınız.
Beyaz papatyalı ve sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle… 
 
Diğer Makaleler
 » ATO BAŞKANI SALİH BEZCİ
 » 22. Kırklareli Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali
 » 23. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali
 » Ağrı Buz Mağarası
 » AKDAMAR KLİSESİ
 » ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK
 » ANKARA VALİSİ ALAADDİN YÜKSEL
 » BEYAZ GÜVERCİN KISA FİLM YARIŞMASI
 » Bir Yanı Çöl, Bir Yanı Deniz TUNUS
 » Bozova’da Keşkek Festivali
 » CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL
 » DÜNYA ANKARA’YI TANIYACAK
 » Gazlıgöl Kaplıcası
 » İBRAHİM ÇALLI
 » Keşkek
 » Kuş Gözlemciliği
 » Pamukkale’de Uçmak
 » ŞERBETLERİMİZ
 » TELİF HAKLARINI KORUMA VE KORSANLA MÜCADELE KAMU SPOTU HAZIRLANACA
 » Türkiye’de ‘Halı Sektörü’ Denildiğinde Akla İlk Gaziante
 » TUTAP BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR
 » Yalnız ve Mağrur
 » Zenginliklerimizin Farkında mıyız?
Birincidergisi.com'da yer alan kullanıcıların oluşturduğu tüm içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Birincidergisi.com hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Copyright © 2000-2012 Birincidergisi.com